Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

MİSTİK KONAĞIN KORUYUCULARI VE FAZLASI


Emine Aydın Albayrak 22 Mayıs 19:41

Kendimi bildim bileli sinir bozucu seviyede gerçekçi bir tarafım var. Gerçekleştiremeyeceğim hiçbir hayali kurmam mesela. Benim için yapılabilecekler ve yapılamayacaklar vardır. Ondan mıdır bilmem ama fantastik kurgu okumaya da izlemeye de hiç merakım olmamıştır. Örneğin Harry Potter çılgınlığı yaşanırken kitabı hiç merak etmedim ama yazarın hayat hikayesini çok merak ettim. Çünkü gerçek olan o hikayeydi benim için. Yıllar sonra bir oğlum oldu ve fantastik kurgu deneyimimi onunla yaşamak için beklettim. Okuyacağım ilk kurgunun Harry Potter olmasını planlarken çok başka bir yazar girdi hayatıma. Çok daha yakından, çok daha gerçek…

Onur Ömer Düzgün

Mistik Konağın Koruyucuları, Mistik Konağın Koruyucuları Karanlık Yükseliyor ve Doruk İle Kuyruk kitaplarının yazarı Onur Ömer Düzgün Rize’de yaşayan bir sınıf öğretmeni. Aslen Ispartalı. Zaman zaman mavi kullandığı saçları, küpeleri ve dillere destan çoraplarıyla oldukça aykırı bir öğretmen. Yüksek enerjisi, müzisyen tarafı ve bütün aykırılıklarıyla da şehirde çok seviliyor. Öğrencileri ona hayran. Fantastik kurgularına da ayrıca hayran. Onun sınıfında olmak isteyen öğrenci velileri sırada bekliyor. Çünkü onu tanısanız neden bu kadar sevildiğini anlarsınız. Mesela okul hayatım boyunca tokamı deneyen ve fotoğraf çekinen bir erkek öğretmenim olmadı. Hatta pembe hırkamı da… 

Kadın ve erkek olarak ısrarla ayrıştırıldığımız bu dünyada, ataerkil zihniyetin oluşmaması için ilköğretimdeki rol modellerimiz çok önemli. Bu nedenle Onur Ömer Düzgün gibi eğitimcilerimizin varlığının değeri tartışılmaz. Şanslıyız ki onun öğrencisi olamasak da onun kitaplarını okuyabilir ve çocuklarımıza okutabiliriz. Evlat edinilmiş bir çocuk olan Enke’nin fantastik maceralarını okurken aile bağlarının kıymetini, sevginin her şeyi iyileştirebildiğini, cinsiyet ayırt etmeden insana saygının önemini kavrayabiliriz. 

Nasıl başladı?

Yazarlığa başlama hikayesi de içinizi ısıtacak türden. Üniversitede yazarlık eğitimi alan Onur Ömer Düzgün’ün profesyonel anlamda yazdığı ilk kitap serisi Doruk İle Kuyruk. Yazarımızın bir arkadaşı Artvin’de kamp yaparken bir sincap buluyor. Ölmesin diye de daha önce sincap baktığını bildiği için, Ömer Hocamıza getiriyor. Adını Kuyruk koyuyorlar ve oğlu Doruk ile çok iyi arkadaş oluyor. O da Mavi Deniz Yayınevi’nin sahibi Ahmet Bey’in teşvikiyle ilk çocuk kitabı serisine başlıyor: Doruk İle Kuyruk.

Doruk İle Kuyruk serisini yazarken de aslında fantastik yazmak istiyor başlangıçta. Ama o yaş grubu için uygun olmayacağını düşünüp fantastik kurguyu bir sonraki projede değerlendirmek üzere rafa kaldırıyor. 10 kitaptan oluşan serinin paketinde bir de değerlendirme kitapçığı mevcut. İlkokul çağındaki çocuklarımızın keyifle okuyacağı ve sonrasında da değerlendirme yapabileceği oldukça güzel bir seri olmuş gerçekten. Yayınevi de paket konusunda övgüyü hak ediyor. Doruk İle Kuyruk, okumayı yeni öğrenen oğlum ve arkadaşları ile yaptığımız kitap kulübünde sıraya alınmış durumda. Sincap beslemek isterlerse ne yapacağım kısmını ikinci aşamaya bırakıyorum.

Mistik Konağın Koruyucuları

En başta söylediğim gibi fantastik kurguda yazarın hikayesi benim için daha merak uyandırıcı. Bu nedenle de uzun uzun Onur Ömer Düzgün anlatmak istedim size. Kendisi aynı zamanda kargala.com sitesinin de demirbaşlarından. Mesela onun yorumunu okumadan dizi izleyemiyorum uzun süredir. Tüm bunları düşününce Mistik Konağın Koruyucuları okumanın tam zamanıydı. Aldım yanıma yedi yaşındaki oğlumu ve fantastik bir kitap haftasına başladım. Önce Mistik Konağın Koruyucuları, sonra da Mistik Konağın Koruyucuları Karanlık Yükseliyor kitaplarını art arda okudum. Oğlum dinlerken benden daha çok heyecanlandı tabii ki. 7-10 yaş grubunun dinlemekten, 10-15 yaş grubunun da okumaktan aşırı keyif alacağını garanti ediyorum. Tecrübeyle sabit.

Başkahraman Enke, Uney ailesi tarafından evlat edinilmiş bir çocuk. On beş yaşına geldiğinde eve gelen bir mektup bütün hayatlarını değiştiriyor. Uney çifti, Enke’ye öz çocukları olmadığını söylemek zorunda kalıyor. Mektubu gönderen ise Enke’yi yıllar önce Uney’lerin kapısına bırakan öz babası. Bu terk edişin çok önemli bir sebebi olduğunu yazıyor. Enke’yi görmeye ve hatta almaya gelen babasından, Enke’nin özel güçleri ve görevleri olduğunu öğreniyoruz. On beşinci yaş günüyle birlikte görev zamanı gelmiş olan Enke, hızlıca bu gerçeklerle yüzleşiyor ve yeni hayatına adım atıyor. Macera böylelikle mistik bir konakta başlıyor.

Kısa ve akıcı cümleler okuyucu yaş grubu için oldukça anlaşılır. Bunun yanı sıra da olay örgüsü okuyucuyu sürekli canlı ve heyecanlı tutuyor. Fantastik kısmının keyifli olmasının dışında pek çok duygu da incelikle işlenmiş. Evlatlık bir çocuğun sevgi dolu ve son derece saygılı aile ilişkisi, yıllar sonra tanıştığı babasına her şeye rağmen gösterdiği saygı, Enke’nin hayvanlarla olan ilişkisi, on beş yaşındaki bir çocuğun sorumluluk bilinci gibi pek çok hayatın içinden duygular… Araya sıkıştırılmış mitolojik bilgiler de hem keyifli hem de öğretici. 

İyi ki...

İtiraf etmeliyim ki bir arkadaşınızın kitabını okumak çok keyifli ama incelemek de bir o kadar stresli. Her koşulda bu deneyimin tadı da bambaşka. İyi ki tanıdım Onur Ömer Düzgün’ü ve iyi ki okudum. Sizi de bu deneyimi yaşamaya davet ediyorum. Daha çok yazsın, biz de daha çok okuyalım. Daha çok çocuk onu tanısın ve örnek alsın. Çok geniş vizyonlu nesiller katsın hayatımıza. Bir de hep kargalasın, bol bol davul çalsın, yeni dizileri de hiç kaçırmasın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum