Moda & Trend

MODANININ SON TRENDİ: GERİ DÖNÜŞÜM


Deniz Tanyolaç 29 Ağustos 12:09

Geri dönüşümün hayatımızda ne büyük öneme sahip olduğunu, -sanırım- bilmeyen yoktur. Bu yazımdageri dönüşümün önemini hatırlatırken nelerin geri dönüşümde yer alacağını, hangi atıkların geri dönüşüme zarar verdiğini, giyim sektöründe atık ürünlerle ilgili neler yapıldığını ve ayrıca bizim neler yapabileceğimizi sizlerle paylaşacağım.

Kullanılmayan dönüştürülebilen atık maddelerin fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeniden değerlendirilecek hammaddeye dönüştürülmesine denir. Kağıt, cam, plastik, metal, tekstil gibi atıklar geri dönüştürülen başlıca malzemelerdir.

Geri dönüşümün önemi nedir?

  • Ekonomiye katkı sağlar.
  • Doğal kaynakları koruyarak daha verimli kullanılmasını sağlar.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Atık miktarını azaltarak çevre kirliliğini önler.

Maden çıkartarak üretilen bir metal kutunun yapılması için gereken enerji ile geri dönüşüm yöntemi kullanılarak 20 metal kutu yapılabilir.

Geri dönüşüme gönderilmeyecek atıklar nelerdir?

Geri dönüşümün öneminden bahsederken, -aslında bazen- fark etmeden yada bilmeden yanlış gönderdiğimiz ürünler oluyor. Peki bu ürünler nelerdir? Karton bardaklar, bitkisel ve hayvansal atıklar, strafor köpük, tıbbi atıklar (şırınga gibi) kırık camlar, yapışkan bantlar, floresan lambalar, plastik poşet, havlu kağıt, peçete, yoğurt kapları, plastik şişe kapakları ve çatal-bıçaklar, kompakt diskler, damacanalar, oyuncaklar vb. Unutmayın bu gibi atıklar tehlikeli olabileceği gibi diğer atık ürünlere de zarar verir.

Atık ürünler için evinizde, mutlaka bir kutu edinin. Ayrıca bu kutuya atacağınız ürünlerin temiz ve kuru olmasına özen gösterin.

Bir tişört geri dönüşümü ile 2100 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.

Tekstil ürünlerinin geri dönüşüm sürecini incelemeye ne dersiniz?

Alışverişi sevmeyen var mı aramızda? Modadaki hızlı değişim, sürekli satın alma dürtümüzü tetiklemekte maalesef. Dolayısıyla tüketimin bu şeklide hızla artması, doğa ve ekosistem üzerinde olumsuz etki yaratmakta. İşte bu problemi çözmek adına bazı giyim markaları çevreye en az zararın "doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması" ile olacağını kavramıştır. Böylece sürekli dönüştürme planlarını uygulamaya başlamıştır.

Bir ton kağıdın ger dönüştürülmesiyle 17 ağacın kesilmesinin önleneceğini biliyor muydunuz?

Hızlı moda markaları, sürdürülebilirlik sayesinde kullanılmış ürünlerin çöpe gitmesini önleyerek bu ürünlerle üretim yapılmasını sağlamıştır. Böylece yeni malzeme kullanılmadan enerji kullanımı, çevre kirliliği ve gaz emisyonu azaltılmış olacak ve israf önlenmiş olacaktır.


Gaz emisyonu nedir ve çevreye zararları nedir? Kısaca atmosfere salınan karbon miktarı... "Bilinçsiz fosil yakıt tüketimi, bilinçsiz sanayileşme ve yeşil alanların azalması atmosfere salınan gaz oranını arttırmaktadır. Bunun sonucunda küresel ısınma, asit yağmurları, buzulların erimesi gibi olumsuz olayların yaşanmasına neden olur."

Her yıl hazır giyim endüstrisinin 2 milyondan fazla atık, yaklaşık 70 milyon ton su ve 2 milyon tondan fazla karbondioksit harcadığını biliyor muydunuz?

Sürdürebilirlik konusunda en önemli çalışmalar, H&M ve ZARA markalarına aittir. Hatta ZARA markası, "ilerleyen yıllarda ürünlerin büyük çoğunluğunu geri dönüştürülmüş malzemeden üreteceğini" açıklamıştır.

Geri dönüşüme gönderdiğimiz kıyafetlerin geçtiği işlemler

Öncelikle bu ürünler üzerlerinde bulanan metallerden ayrılıyor. Ürünler daha sonra sökülüp temizlik bezi veya dolgu maddesine dönüştürülür. %100 pamuklu, yünlü ve polyester olanları, yeni kumaşlara dönüştürülüyor. Geri kalanlar inşaat ve otomotiv sektörü malzemesi olarak değer kazanıyor. Lif haline gelen kıyafetler ise jean koleksiyonunda döngüye katılıyor. Geri kalan atıklar ise toz haline getirilip karton yapımında kullanılıyor. Bu yüzden artık geri dönüşüme önem veren markalar, plastik poşet yerine geri dönüştürülmüş karton poşetleri tercih ediyorlar.

Geri dönüştürülen bir ton cam ile 100 litre petrol tasarrufu yapıldığını biliyor muydunuz?

Kullanmadığınız kıyafetleri -eski bir çorap yada yırtık bir tişört- bile geri dönüştürerek yeni ürünler elde ederiz. Bu sayede doğal kaynaklarımızı koruyarak dünyamıza katkı sağlamış oluyoruz.

Çöpe attığınız tekstil ürünlerinin %93'ünün geri dönüştürülerek ham madde elde edilebileceğini biliyor musunuz?

Peki sadece tekstil atıklarını kullanarak mı tekstil ürünleri elde ediyoruz? Hayır. Plastik şişelerden de polyester elde edilebiliyor. Atık pet şişelerden elde edilen iplik ile polyester elde edilir. Böylece işlenmemiş hammadde üretimini, su ve enerji tüketimini en aza indirmiş oluruz.

Dolabınızı incelemeye ne dersiniz?

Eminim kullanmadığınız kıyafetleriniz çıkacaktır. Bu kıyafetlerden kullanılacak olanlarını, öncelikle ihtiyaç sahibi insanlara dağıtabilirsiniz. Böylece hem geri dönüşüme hem de bir aile bütçesine katkı sağlamış olacaksınız. İkinci yöntem ikinci el satış sitelerinde kıyafetlerinizi satmaktır. Örneğin Dolap, Modacruz gibi uygulamalarda kıyafetlerinizi satarak kendi bütçenize katkı sağlamış olursunuz. Bazen dolaplarımızın detoksa ihtiyacı oluyor. Gerçekten kullanılmayan kıyafetlerinizi ise şehrinizde bulanan kıyafet geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Aynı zamanda ZARA ve H&M gibi markalar tekstil atıkları alarak geri dönüşüme katkı sağlıyor.

Temiz bir gelecek için geri dönüşüme katkı sağlamayı ihmal etmeyin. Güzel günlerde görüşmek üzere.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum