Sinema & TV

Modern Love İkinci Sezon İncelemesi: Aşk Isıtsın Yüreğimizi


Onur Ömer Düzgün 24 Eylül 13:44

Modern Love ilk sezonu güçlü oyuncu kadrosu ve güzel senaryosu sayesinde izleyicilerden tam not almıştı. Karavanda Modern Love dizisinin ilk sezonunundan övgü ile bahsetmiştik.

Modern Love bir antoloji serisi. Yani bir konuyu farklı bölümlerde farklı anlatımlar ile ele alıyor. Elbette konu aşk! Aşkın her türlüsü farklı olaylar ve durumlar ile bizimle buluşuyor. New York Times'ın aynı isimli haftalık makalelerinden uyarlanan Modern Love dizisinin her bölümünde farklı tanıdık yüzler oynuyor. Bu da Modern Love dizisinin başka bir güzelliği. İkinci sezonda benim en çok hoşuma giden bölümleri sizin için derledim. İlk sezonda karavanda olduğu gibi bölüme ithafen bir şarkı da bırakacağım.

Bir gün gitsen bile hatıran yeter

Modern Love dizisinin bu sezonunda açık ara en sevdiğim bölüm "On a Serpentine Road, With the Top Down." Çünkü hem konusu harika hem konunun işlenişi. Bölümün konusuna gelmeden önce size bir soru sormak istiyorum? Eşyalara anlam yükler misiniz? Yani birisi sizden bir şey istediği zaman "Onu gerçekten veremem, hatırası var." der misiniz? Eğer diyorsanız bu bölüme bayılacaksınız.

Stephanie Curran bir doktordur. Çok sevdiği klasik arabası sürekli bozulmaktadır. Kocası ondan arabayı satmasını ister. Stephanie ise bunu yapmamakta direnir. Arabaya çok bağlıdır. Çünkü araba ölen eski kocasından ona kalmıştır. Her arabaya binişinde farklı anıları tekrar yaşar. Hatta bazen kocası ile konuşur. Bölümün konusu böyle olunca şarkımız da elbette "Hatıran Yeter" oluyor. İster Ferdi Tayfur'dan ister Gülden Karaböcek'ten ister ise Zakkum'dan dinleyin. Gerisi sizin zevkinize kalmış. Bölüm özellikler geri dönüş sahneleri ile zirveye ulaşıyor ve izleyiciyi ağlatıyor.

Stepanie Curran'ı Minnie Driver canlandırıyor. Özellikle arabada olan sahnelerde ben kendisine hayran kaldım. Eski eşine kendini anlatma sahnesi de çok başarılıydı. Stephanie'nin yaşayan kocası Niall olarak Don Wycherley'i görüyoruz. Eşinin kendisine açılması anında ona gösterdiği şefkat, yaklaşım anca izlenirken anlaşılıyor. O duyguya bürünüyorsunuz.

İkinci bahar yaşıyor ömrüm

Modern Love ikinci sezonun en sevdiğim ikinci bölümü ise "A Second Embrace, with Hearts and Eyes Open." Bu bölümün şarkısı ise Sezen Aksu'dan "İkinci Bahar." Konu hakkında biraz fikriniz olmuş gibi... Şimdi size sorum ise "Aşkta ikinci şans olur mu? Yoksa yıldırım aynı sefer ikinci yere mi düşer?"

Elizabeth Cannon ve Van boşanmış bir çifttir. Çocukları yüzünden sürekli iletişim halindedirler ve görüşürler. Çocuklarının babalarına olan sevgisi Elizabeth'i düşünmeye sevk eder. Bir süre sonra aralarında küllenen aşk alevlenir. Eki günlerine dönmeye başlarlar. Bu sırada kötü bir haber alırlar. Bu haber onların daha sıkı bağlanmalarına neden olacaktır.

Bu bölümde bir sahnede Elizabeth "Eskiden telefon, internet yokken biz ne yapıyorduk?" diye soruyor. Van ise "Konuşup, öpüşüyorduk." diye cevap veriyor. Sanırım teknoloji sevginin de ömrünü kısaltırken samimiliğini yitirtiyor.

Elizabeth rolünde Criminal: UK ile tanıştığım Sophie Okonedo oynuyor. Eski eşine tekrar aşık olan kadını çok güzel canlandırmış. Ya eşi rolündeki Game of Thrones, The Crown gibi başarılı yapımlarda kendisini gördüğümüz Tobias Menzies'e ne demeli? Şahsen bir şey demeyi düşünmüyorum. Sırf onun için bile o bölüm izlenir.

Modern Love

Denizleri aş da gel

Modern Love'un bu sezonunda sevdiğim bir diğer bölüm "Strangers on a (Dublin) Train." Pandemi zamanı tam kapanma günleri... Yalnız kalma korkusu herkesi sarmış ve insanlar yakınlarının yanına gitmekteler. Trende güzel bir üniversite öğrencisi kız, yakışıklı bir erkek ile tanışır. İkili uzun sürecek tren yolculuğunun güzel sohbetleri sayesinde nasıl bittiğini anlamamıştır. Sanırım pandemi başlarken kısıtlamaların boyutunu tahmin edemedik. Kaç gün evde kalırız, evden ne kadar uzağa gidebiliriz; hiçbir fikrimiz yoktu. Micheal ve Paula'da aynı bizim gibi... İki hafta sonra kente geri döneceklerini düşünüyorlar. Bu yüzden romantiklik olsun diye iki hafta sonra tren garında buluşmak üzere ayrılıyorlar. Ayrı kaldıkları süre ise hep birbirlerini düşünüyorlar. Kısıtlama süresi bitmesine yaklaşık sürenin uzatıldığı haberi geliyor. Peki sonra ne oluyor?

Bu bölümde çok tanıdık iki yüz görüyoruz. Paula rolü ile Bohemian Rapsody, Doğu Ekspresinde Cinayet filmlerinden aşina olduğumuz Lucy Boynton var. Micheal rolü ile de Kit Harington'u görüyoruz. -Keza bölümde bolca Game Of Thrones göndermesi var.- Bu bölümün şarkısı ise İzel'den gelsin; "Denizleri a da gel"... Bu arada gerçekten aşkı bulduysanız mutlaka telefon veya sosyal medya almayı unutmayın.

Aşk nedensiz sevmekmiş

Modern Love sıradaki bölümde ben yeni bir kavram öğrendim. "The Night Girl Finds a Day Boy" bölümünde bir gece kızı ile bir gündüz erkeği birbirine aşık olur. Gece kızı dediğime bakmayın. Buradaki gece kızından kastım gençler arasındaki gecelere akmak değil. Zoe'de gecikmiş uyku fazı sendromu var. Yani istediği saatte uykuya dalmakta sorun yaşıyor. Bünyesinin ritm bozukluğu yüzünden gündüz saat 09.00'dan akşamüstü 16.00'a kadar uyuyor. Diğer saatler ise ayakta... Tanıştığı Jordan ise bir öğretmen ve tam tersi bir hayat yaşıyor. Durum böyle olunca görüşmek için ortak saatleri kullanıyorlar. Bazen de karşılıklı fedakarlık yapıyorlar. Sizce nereye kadar? O zaman Teoman söylesin "Aşk nedensiz sevmekmiş."

Bu bölümde Zoe'yu Zoe Chao ve JordanGbenga Akinnagbe canlandırıyor. Bölüm yüreği ısıtacak bir peri masalı.

Dalgalandım da duruldum

A Life Plan for Two, Followed by One Modern Love yeni sezonunda benim sevdiğim ve hakkında konuşmak istediğim bir diğer bölüm. "Karşı cinsten dost/en iyi arkadaş/sırdaş olur mu?" Benim cevabım evet olur çünkü güzel yazılarını okuduğunuz yazarımız Ayşen gibi çok dostum var.

Bu hikayemizdeki Lil ve Vince çocukluktan beri iki yakın arkadaş. Hüzünde, sevinçte, dertte hep yan yanalar. Beraberken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorlar. Hatta karşı cins için birbirlerine tüyo verip yol gösteriyorlar. Sonra bir şey oluyor ve rüzgar tersten esmeye başlıyor. Bu arada bölümün en eğlenceli kısmı Lil'in komedyenlik yaptığı anlar.

Lil rolünde Dominique Fishback, Vince rolünde ise Isaac Powell var. Bölümün şarkısı ise "Dalgalandım da duruldum" Ben sizin yerinizde olsam hem Gripin'den hem Müzeyyen Senar'dan dinlerdim.

Aşk her şeyi affeder mi?

Bazı ilişkilerde bir taraf karşı tarafı mutlu etmeyi kendisine görev olarak görür. Bu yüzden sürekli çabalar. Sevgilisi, eşi, nişanlısı ya da her kimse; ne istediyse -hatta istemeden- yapmak için uğraşır. Kendi hayatını önemsemez. Arada da "ben onun için şunu yapıyorum." diye söylenir. Sonunda bu sağlıksız ilişki her iki tarafı da yıpratır.

Modern Love "In the Waiting Room of Estranged Spouses" bölümünde asker sonrası travma yaşayan Spence'in eşi tarafından aldatıldığını öğrenmesi ve girdiği depresyondan kurtulmaya çalışma çabasını izliyoruz. Bu nedenle bir psikiyatriste gidiyor. Orada olmayacak bir şey oluyor ve karısının kendini aldattığı adamın karısı ile karşılaşıyor. (Esra Erol'a selamlar.) Yaraları bir olduğu için kahve içmeye karar veriyorlar. Atalarımız ne demiş: "Damdan düşenin halinden yine damdan düşen anlar."

Electric Dreams ve X-men serisinden kenidisini çok beğendiğim Anna Paquin ve özellikle Tron'dan hatırlayacağınız Garrett Hedlund bu bölümün esas kızı ve esas oğlanı. Bölümün şarkısı Özlem Tekin'den "Aşk her şeyi affeder mi?" de olabilir; Hüner Çoşkuner'den "Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim?" de olabilir.

Konu aşk olunca sohbet uzar. Modern Love ilk sezonunda aşka dair şunları söylemiştim: "Sevgide önemli olan aşktır. İlk görüşte olsun, zamanla olsun, görmeden hissederek dahi olsun fark etmez. Aşk ilerleyen zamanlar için bir birikimdir. Ne kadar büyük âşık olursan ileriye yönelik o kadar sağlam bir temel atarsın. Âşık olduğun kadar seveceksin ve sevileceksin çünkü. Bir zaman sonra aşkı kumbaraya atacaksın. Saklayacaksın. Zamanı geldiğinde, özlediğinde, o uzaktayken veya tartıştığında (en zor anında) bozdurup bozdurup sevgine katacaksın. Sevgin her zaman büyüyecek hem de "aşkın" eksilmeden… Aşk ısıtsın yüreğinizi.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/Vb3gCwimRpI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum