Otomotiv Spor

MONACO GP'DE KAZANANI LECLERC BELİRLEDİ


Tuna Tanyolaç 23 Mayıs 15:55

Bu hafta sonu F1'in göz bebeği Monaco GP sahne aldı. Şampiyonluklar ne kadar önemli olsa da her pilot ve takım için Monaco zaferi ayrı bir yer tutar. Normal bir F1 hafta sonu Cuma-Cumartesi-Pazar şeklinde gerçekleşirken Monaco GP' de ilk antrenmanlar Perşembe günü olur ve Cuma boş gün olur. Bunun nedeni; yarışın yapıldığı ilk yıl, Cuma günü dini bir bayrama denk gelmiş olması. Bu sebeple -kutlamalar için şehrin caddeleri kullanıldığından- F1 yönetimi antrenmanları Perşembe gününe çekmiş ve bu sonraki yıllarda gelenek halini almıştır.

Bu sene Monaco GP'de kazananı pole pozisyonu alıp yarışa katılamayan Leclerc belirledi. Gelin Perşembe günü başlayan 78 turluk bu heyecanı bir özet şeklinde gün gün inceleyelim.

Antrenmanlar

Monaco GP için bir önceki yarış İspanya GP'nin 3. sektöründeki zaman değerlerinin bir işaret verebileceği konuşuluyordu. Bu sebeple Ferrari ve Red Bull'un öne çıkabileceği beklenmekteydi. Beklendiği gibi de oldu ve Ferrari ve Red Bull pilotlarının çekişmesini izledik. Perşembe gününü Ferrari pilotları ilk iki sırada tamamladı ve bunu instagram hesabımızdan da paylaştık. Son yılları domine eden Mercedesler ise ilk 10'a girmekte zorlandılar.

Monaco GP'de Cumartesi antrenmanları bıçak sırtı bir durumdur. Yarış için çok önemli olan sıralama turlarına son hazırlık şansıdır. Bunun yanında fazla zorlamanız ile oluşacak bir kaza yüzünden bir kaç saat sonraki sıralama turlarını kaçırmanız daha da pahalı olacaktır. Cumartesi antrenmanlarını Verstappen birinci bitirirken, Ferrariler arkasında sıralandılar. Herkes Mercedeslerin gücünü sıralama turuna kadar sakladığına düşünüyordu.

Sıralama turları

Monaco GP'de son antrenmanda kaza yapan Schumacher sıralama turlarına katılamadı. Mekanikerler aracı yetiştiremedi. Alonso'nun Q1'de elenmesi şaşırtıcı oldu. Russel Q2'ye kalmayı gelenek haline getirdi. Vettel Q3'e kalarak kendine gelmeye başladığını gösterdi. Norris sıralamalarda 5. oldu. Bunun yanında takım arkadaşı Ricciardo'nun Q2'de elenmesi sürpriz olarak göze çarptı.

Monaco GP' de sıralama turlarının son 2 dakikasına geldiğimizde pilotlar son şanslarını denemek üzere turlarına başlamışlardı. Sainz ve Verstappen ilk sektörü umut vaat eden derecelerle geçmişken o andaki lider Leclerc kaza yaparak seansın kırmızı bayraklarla sonlanmasına neden oldu. Bu sayede Leclerc Ferrari'ye 2019 Meksika'dan sonra ilk pole pozisyonunu getirdi. Verstappen ikinci, Bottas üçüncü, Sainz dördüncü oldu. Hamilton ancak yedinci olabildi. Perez'in dokuzunculuğu Verstappen'i yine önlerde yalnız bırakmış oldu.

Start ve yarış

Monaco GP'de starta geldiğimizde en öndeki Leclerc'in bir gün önceki kazadan dolayı yarışa katılamayacak olması her şeyi değiştirdi. Monacolu pilot evindeki şanssızlığını kıramazken herkes bir sıra önden başlama şansına erişmiş oldu. Böylelikle bu durum en çok ikinci sıradaki Verstappen'e yaradı.

Monaco GP'de beş kırmızı ışık söndüğünde Verstappen ikinci Bottas'ın önüne doğru kayarak liderliğini korudu. Startta herhangi bir kaza yaşanmadı. Starttan sonra Verstappen, Bottas, Sainz sıralaması devam etti. Hamilton 30. turda ilk pit yapan isim oldu. 31. turda Bottas pite geldiğinde sağ ön lastiği sıkıştı ve çıkarılamadı. Bu yüzden Fin pilot yarış dışı kaldı. O sırada sıralama Verstappen, Sainz, Norris şeklinde oldu. 36. tura kadar bekleyen Perez geç pit stopla karlı çıktı. Yarışa sekizinci başlayan Perez dördüncülüğe yükseldi. 52. turda takım arkadaşı Ricciardo'ya tur bindiren Norris iki pilot arasındaki farkı gözler önüne serdi. 68. turda arkasındakiyle fark yeterli olan Hamilton pite girerek yumuşak lastiklere geçti. Böylelikle iki tur sonra en hızlı tur zamanını yaparak ekstra bir puan aldı.

Verstappen kariyerinin ilk Monaco GP zaferini elde etti. Sainz ise Ferrari ile ilk kez podyuma çıktı. Norris üçüncü olarak istikrarını sürdürdü. Verstappen ve Red Bull pilotlar ve takımlar şampiyonasında liderliğine yükselmiş oldu. Perez dördüncü olarak iyi bir yarış çıkardı. Vettel ise beşincilikle uzun zaman sonra önlerde yer alarak özgüven tazeledi. Onuncu olan Giovinazzi Alfa Romeo'ya sezonun ilk puanını getirdi.

Yarışın resmi sonucuna buradan bakabilirsiniz. Yeni bir yarış heyecanında görüşmek üzere takipte kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum