Spor Otomotiv

Monaco GP: Yeni Prens Sergio Perez


Tuna Tanyolaç 29 Mayıs 22:49

2022 sezonu yedinci yarışı Monaco GP yağmur nedeniyle gecikmeli başladı. Geçmişte daha zorlu koşullarda nice yarışlar izlemişken; günümüzde güvenlik gerekçesi ile "tedbirlerin" yarış ruhunun önüne geçmesi tepki topladı. Genel tepki "yağmurda yarış olmayacaksa yağmur lastikleri ne için var?" şeklindeydi. "İki saatlik yarış süresi prosedürü" nedeniyle 77 turluk yarış 64. turda sona erdi. Monaco lanetini yenemeyen Leclerc, yarışa en önde başlamasına rağmen kötü strateji ile dördüncü bitirdi. Hafta sonu boyunca istekli, arzulu ve hızlı olan Perez ise adını Monaco GP kazanan pilotlar arasına yazdırdı. Klasik ve sıkıcı olmayan bu Monaco hafta sonunun ayrıntılarına bakalım.

Antrenman seansları

Monaco GP, ilk yıllarında cuma dini bir güne denk geldiği için ilk antrenmanlar perşembeye kaymış ve daha sonra da bu gelenek devam etmiş. Yıllar sonra bu sene ilk defa cuma günü antrenman turları gerçekleşti. Antrenmanlarda Ferrari tek turda en hızlı gözükürken Red Bull'da Verstappen yerine Perez onlara ayak uydurabilecek tempodaydı. Sıralama turları öncesindeki seansta ise en iyi zaman turunu Perez attı. İspanya GP' de umut vaat eden Mercedes'in ise öndekilere ayak uyduracak hızı yoktu. Lando Norris ise bu hafta Bottas'ın yerine geriye kalanların en hızlısı rolünü almış gibi durdu.

Sıralama turları

Monaco GP sıralama turları başka herhangi bir piste göre en önemli sıralama seansıdır. Hatta çoğu kişiye göre yarış sonucu cumartesi günü belli olur. Pole pozisyonundaki pilot hata yapmazsa arızalı bir araçla bile kazanabilir. Bu önemli günde Q1'de ilk olarak Zhou, Latifi, Stroll, Gasly ve Albon veda ettiler. Q2'de ise Schumacher, Ricciardo, Magnussen, Bottas ve Tsunoda kaldılar. Vettel aracını Q3'e taşıyarak yine klasını gösterdi. Q3 ilk haklarda Leclerc ve Sainz ilk iki sırayı almıştı. Ardından ikinci haklarda Perez spin atıp yolda kalınca bayrakları geç gören Sainz da ona çarptı. Yeterli süre kalmadığı için seans kırmızı bayrakla sona erdi. İkisi de pole turu ile gelmiyordu fakat Verstappen bir iki sıra alabilirdi. Böylece Leclerc polü aldı, Sainz ikinci oldu, Perez üçüncü, Verstappen dördüncü oldu. Norris beş, Russell altı, Alonso yedinci olurken; ardından Hamilton, Vettel ve Ocon geldiler.

Yarış

Monaco GP'de yarışa geldiğimizde beklenen yağmur da gelmişti. Formasyon turu gecikmeli olarak güvenlik aracı ardında başladı. İki turun ardından kırmızı bayrak kararıyla pite gelindi. Ardından 1 saat gecikme ile güvenlik aracı ardında piste çıktılar ve 3. turda güvenlik aracı çıkınca hareketli startla yarış başlamış oldu. Ön sıralar sabit kalırken arkalarda geçiş lastikleri takarak deneme yapanlar oldu. Gasly bu avantajla bize iki geçiş izletti.

Monaco GP 17. turda önlerde önce Perez risk alarak geçiş lastiği taktı ve beşinci sıraya geriledi. Sonraki turda Leclerc ve Verstappen pite gelip geçiş lastiği takınca; Sainz lider Perez ikinci oldu ve Perez pitlerde Leclerc'i geçmiş oldu. Ardından tam dört tur sonra Sainz ve Leclerc aynı turda pite gelerek kuru zemin sert lastiklere geçiş yaptılar. Takım Leclerc için "önce pite gelmesini ardından pistte kalmasını" söylemiş fakat Leclerc, bir şekilde pite geldiğinde biz bunu daha sonra öğrenmiş olduk. Leclerc sıra kaybı için bir hayli öfkeli telsiz mesajları gönderdi. Sıradaki turda Red Bull'lar da kuru zemin lastiğine geçtiğinde sırlama; Perez, Sainz, Verstappen ve Leclerec şekline dönüştü. 27. turdaki Schumacher'in kazasından sora 30. turda güvenlik aracı ardında kırmızı bayrak çıktı. 15 dakikalık gecikme ardından 33. turda yarış tekrar hareketli startla başladı. Sıralamada bir değişiklik olmazken 2 saatlik yarış süresi tamamlanınca 64. turun sonunda damalı bayrağı gördük.

Yarışa dair notlar

Monaco GP için en çok konuşulan durum startın gecikmesiydi. Bu pilotlar, sürdükleri hız ve bazı pistlerin yapısı nedeniyle zaten güvenlik konusunun sınırlarında gezdikleri için birer kahraman rolündeler. Yağmurda geçmişte bir çok yarış izlemişken, her koşulun pilotu ayrı ün yapmışken bizi bu zevkten mahrum bırakmamaları gerekiyordu. Schumacher'in kazası sonrası herkes kuru lastikte ve pist tamamen kuruyken bile durarak start olmaması, yarış severler için zevklerin iyice törpülenmesi durumu yarattı.

Monaco GP'de ikinci önemli nokta ise Ferrari'nin elindeki galibiyeti vermesi oldu. İster iletişim hatası deyin ister strateji hatası ama bu çok amatörce bir kayıp oldu. Belki de Leclerc'in Monaco laneti dersiniz. Perez'e kazandıran hamle ise bence takımın asla Verstappen için denemeyeceği bir şeydi. Fakat Meksikalı strateji ile öne geçince kolay olan, onun gibi bir pilot için sadece yerini korumaktı. Verstappen ise ana rakibi gördüğü Leclerc'in önünde bitirince karlı çıkmış oldu. Russell beşinci olarak ilk beşte bitirme serisini sürdürdü. Ricciardo gerilerde kalırken Norris'in altıncılığı önemli bir gösterge oldu. Alonso yedinci olurken; Hamilton, Bottas ve Vettel puan alan son isimler oldular.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum