Sinema & TV

Mortal Kombat İncelemesi: Get Over Here


Onur Ömer Düzgün 22 Mayıs 13:14
Uzun zamandır dört gözle beklediğim Mortal Kombat 2021 - Get Over Here filmini nihayet izledim. Peki, bir hayran olarak beni tatmin etti mi? Onur Ömer'in Karavanı bu hafta Mortal Kombat Arenası'nda. “Beklentiler daima yaralar, beklentiler daima hüsrandır.” der Shakespeare. Hayatımı bu söz üzerine kurmuşumdur ama bazen boş bulunuyorum. Tıpkı Mortal Kombat filmi gibi. Büyük beklenti içinde olmamın nedeni son zamanlarda ekrana gelen kaliteli çizgi roman, oyun uyarlaması olan diziler. Witcher oyundan uyarlanan dizilere en güzel örnek. Yeni sezonu ile detaylıca inceleyeceğimiz dizi bir harikaydı. Marvel’in Disney Plus tarafından izleyici ile buluşan WandaVison, Şahin ve Kış Askeri gibi yapımlarını söylemeye gerek yok. Kısaca teknoloji bu kadar ilerlemişken, elinizin altında onlarca oyun ve bu oyunlardaki karakterlerin hepsinin bir hikâyesi varken insan güzel bir yapım izleyeceğini düşünüyor.

Neden tatmin olmadım?

Öncelikle konular parçalar halinde işlenmiş. Bir bütünlük sağlanamamış. Bu yüzden “Bu şöyle mi? Bu buradan mı geldi?” gibi sorgulamalar içerisinde filmi izliyorsunuz. Ayrıca unutmadan bahsedeyim dizideki kahramanlar bizim bildiğimiz kahramanların torunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu da benim için ayrı bir hayal kırıklığı oldu. Scorpion ve Sub-Zero yaşlı Kung Lao, Lui Kang gibi karakterler çok genç. Bu dizide de önceki diziler ve oyunlar gibi dünyadaki seçilmiş dövüşçüler ve dünya dışı dövüşçüler arasındaki turnuva esas alınıyor. Malum turnuvayı seçilmişler kaybederse bir hafta yemek yiyemeyecek. Ödül oyununu beklemeleri gerekecek. Şaka bir yana seçilmişler kaybederse Shang Tsung dünyayı istila edecek ve insanları köleleştirecek. Bu yüzden doğum lekesi olarak bizim meşhur ejderha desenimizin olduğu insanlar bir takım olup kendi güçlerini bulmak zorunda. Takım olurken Mortal Kombat kavramı ile de yeni tanışıyorlar. Bir turnuvanın olduğunu, kaybedenin öldüğünü hiç şaşırmadan karşılıyorlar! Seçilmişler takımını toplayacak kişi, Hanzo Hasashi’nin torunu olacak. Takımın toplanmasını engellemek ve turnuva başlamanda önce dünyadaki seçilmişleri yok etmek isteyen bir karakter karşımıza çıkıyor. Turnuva başlamadan önce sonuca ulaşmak isteyen ve dünyadaki eski tanrılara resmen meydan okuyan Shang Tsung bu görev için Bi-Han’ı görevlendiriyor. Filmin ilk sekiz dakikası fragman olarak izleyicilere sunuluyor. Hala anlatacaklarım sürpriz bozan içermiyor. Bu yüzden izlemediyseniz buradan ilk sekiz dakikayı izleyebilirsiniz. İzlediyseniz devam ediyorum. Burada gördüğünüz gibi film oldukça güzel başlıyor. Bi-Han’ın aslında Sub-Zero, Hanzo Hasashi’nin ise Scorpion olduğunu anlıyoruz. Sub-Zero altı yüzyıl önce dünyaya gelip Scorpion’un neslini yok etmeye çalışıyor.

Dikkat! Buradan sonrası sürpriz bozan içerebilir

Mümkün mertebe sürpriz bozan vermeden, olay anlatmadan, ana hatlarıyla sizlere görüşümü bildirmek istediğimi biliyorsunuz artık. Ama bazı durumları da sürpriz bozan sayanlar oluyor. O yüzden uyarımızı yapalım. Efsane bir Sub-Zero, Scorpion kavgasından sonra ortaya Raiden çıkıyor. Ben ilk ekranda gördüğüm zaman “Umarım Raiden değildir.” dedim. Ne yazık ki öyleymiş.  Filmin ilerleyen sahnelerinde de oyuncu seçimi konusu benim içime sinmedi. Sadece Scorpion olarak seçilen Son Smauray, 47 Ronin, Wolverine ve son olarak da Westworld’de bizi kendisine hayran bırakan Hiroyuki Sanada çok başarılı bir seçimdi. İlk sahnede onu görünce, diğer oyuncuların da onun gibi olacağını düşünüyorsunuz ama olmuyor. Beni rahatsız eden en önemli başka bir husus ise Cole Young karakteri. Filmi izlerken “Bu acaba kim?” diye devamlı kendime sordum. Çünkü hiçbir oyunda karşıma çıkmamıştı. Sonra anladık ki karakter sadece film için yaratılmış ve ana karakter rolü verilmiş. Sanırım “Sadece hayranlara hitap edecek bir film yapmadık, herkes izleyebilir, o yüzden ana karakterimiz hiçbir oyunda yok.” izlenimi verilmeye çalışılmış ama olmamış. Cole filmin başında para için kavga ediyor ve kaybediyor. Daha sonra ise Goro'nun askerini dövüyor. Garip değil mi? Başta aksiyon sahneleri göze güzel geliyor ama kısa olduğu için tadı damakta kalıyor. Günlük hayatta kavga seven bir insan değilim. Yanlış anlaşılmasın ama bu Mortal Kombat. Olması gerekeni söylüyorum sadece. O bildiğimiz güzelim Mortal Kombat müziği’nin zevksiz remiksine tek kelime dahi etmiyorum bile. Benim gibi düşünen çok olacak ki film ekibi “bunun daha devamı gelecek, bu giriş filmi o yüzden bazı karakterleri gizledik, tüm olayları anlatmadık” savunmasına geçmiş. Filmin devamı gelir mi gelmez mi muallâk. Lakin aynı hatayı tekrarlayıp büyük beklentiler içerisinde olmayacağım.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum