Otomotiv

Motosiklet Tutkunları: Maidan Riders Weekend


29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Maidan Riders Weekend ile Ankaralı motosiklet tutkunları Maidan havuzda buluştular. Ayrı özellikleri ve ayrı hikayeleriyle havuz üzerinde sergilenen birbirinden karizmatik motosikletler, tutkunlarına görsel bir şölen sundu. Cumartesi günü Radyo ODTÜ ve Radyo Bilkent sponsorluğunda Marla ve Can Gox katılımcılarla buluştu. Hem göze hem kulağa hem de ruha hitap eden etkinlikle ilgili küçük eleştirilerim de olacak. Ama önce sergilenen parçalara birlikte göz atalım.

BMW R60/6 Wolfenstein

İşte karşılama motoru olarak sergilenen BMW R60/6 Wolfenstein! 1976 model bu bebek BM Holding Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Özgür Çağlan Kuyumcu’ya ait. 599 cc motor hacmine sahip bu naked tipi motosiklet, BMW’nin başlangıçtan günümüze en geniş serisine sahip olan R serisinden. R serisine ait ilk üretim ise 1923 yılında R32 adıyla yapılmış. Maksimum 167 km/h hıza ulaşabilen bu motor üzerindeki haç işareti ise oldukça dikkat çekici.

Goldwing 1800 40. yıl

Honda’nın Goldwing 1800 modelinin 40. yıl özel serisinden bir parça karşımızda! 1800 cc motor hacmine sahip bu motosiklet 6 silindirli. 40. yıla özel olarak üretilen bu seri, fabrika çıkışı çift renkli. Cihazda hız sabitleyiciden, yükseklik hafızasına, elcik ve koltuk ısıtmasından ayak ısıtmasına kadar pek çok özellik mevcut. Konfor denildiğinde akla gelebilecek ilk modellerden olabilir. Sergide gördüğümüz Goldwing 1800 40. Yıl özel seri parça Borga Özçelik’e ait.

Jawa Perak

İkinci Dünya Savaşı sonrası seri üretimine geçilen Jawa Perak logolu damla şeklindeki tankı ve kendinden eğimli tek kişilik tasarımıyla akıllara kazınan modellerden. Maksimum 125 km/h hıza ulaşabilen araç Hindistan üretimi. Sergilenen motorsa Mototan Motosiklet'e ait.

Harley Davidson FreeWheeler

Harley Davidson olmadan motosiklet sergisi olamazdı tabii ki! 2015 model bir FreeWheeler karşımızda! Hikmet Yağcı’ya ait bu parça üç tekerlekli Harley serisinden. Artçı basamak ve sırtlıkları, yarasa kanadı görüntüsüyle gerçek bir touring motor. Motosiklet kullanırken ev konforunda mı olmak istiyorsunuz? Harley Davidson bu işi biliyor.

MV Agusta Superveloce 800

Racing motor görünce kalp atışı hızlananlardan mısınız? O zaman en prestijli İtalyan karşınızda: MV Agusta Superveloce 800! Retro tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle bakarken bile hızlanabiliyorsunuz. 798 cc motor hacmi ve 240 km/h maksimum hızıyla racing tutkunları için heyecan verici. Sergilenen Superveloce 800 ise 2022 model ve Ulusan Motor’a ait.

BMW CE 04

Tabii ki elektrikli bir scooter görmeden bu görsel şölen bitemezdi. Borusan Esenboğa tarafından sergilenen BMW CE 04, 2022 model. 65 dakikada %0’dan %80’e kadar şarj edilebilen cihaz, son derece sessiz çalışıyor. Üstelik sıfır emisyonla! Motosiklet tutkunlarını etkiler mi bilmiyorum ama şehirde kullanım kolaylığı arayanlar için oldukça başarılı bir tasarım.

Son olarak

Motosiklet tutkunu değilim. Ama henüz motosiklet ehliyeti almaya karar vermiş ve adım atmış biri olarak bile oldukça keyifli bir cumartesi akşamı geçirdim. Sergilenen motosikletler haricinde katılımcıların kendi motosikletleriyle yaptığı geçişse son derece heyecan vericiydi. Seven insan için motor sesi bile nabız yükseltebiliyor. Motosiklet; markası ve modeliyle, sesi ve rengiyle, ekipmanıyla ve hatta eşlik eden müziğiyle gerçek bir yaşam biçimi. Ne mutlu o tutkuyu doyasıya yaşayabilene…

Organizasyonun benim gözümde iki eksiği vardı. Ne ev sahipliği yapan Maidan ne de organizasyon komitesi etkinliği yeterince iyi duyuramadı. Bir de alana gittiğimde daha çok bilgilendirici görseller görmek isterdim. Her parçanın ayrı ayrı hikayesini okumak isterdim. Daha doyurucu olurdu. 

Dördüncü Maidan Riders Weekend etkinliğinde buluşmak üzere... Belki ben de kendi motosikletiyle katılan bir katılımcı olurum seneye, kim bilir?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum