Astroloji

MOZART VE NUMEROLOJİK ANALİZİ


Çağlan Tunçbilek 25 Mart 10:47

Mozart maceramla yazıma başlıyorum. Amadeus filmi Türkiye’de ilk defa gösterime girmişti. O zaman eğitim için İstanbul’daydım. İlk gösterim günü İstanbul’a müthiş bir kar yağdı. Bu nedenle yanıma filmi izleyecek kimseyi de bulamamıştım. Çapa’da kaldığım yurttan Çemberlitaş’taki sinemaya araç olmadığı için yürüyerek (yuvarlanarak) gittim. Salonda da benden başka 2 kişi vardı. Filmden bana kıskançlık, pınar gibi akan yaratıcı deha ve annesinin ona hitabı olan “Wolfie” kaldı.

35 yıllık bir ömürde 600 ila 800 arası eser bıraktı. İyi bir piyanist ve kemancıydı. Babası da çok yönlü bir sanatçıydı. O besteci, şef, müzik öğretmeni ve kemancıydı. Salzburg’da geniş bir çevresi vardı. W.A. Mozart’ın öğretmeniydi. Prens Charles gibi bir evin en büyük kızı ile evlenemeyip daha sonra en küçük kızı ile evlenmiştir. Babasının 7 çocuğunun yaşayan 2 çocuğundan birisidir. Kendisinin altı çocuğundan sadece ikisi yaşayabilmiştir.

Bir hikaye ve Haydn

Mozart 5 yaşındayken babasıyla birlikte kilisede ilk defa çalınan bir eseri dinlemeye gitti. Eser çalındıktan sonra bu eseri çalabileceğini söyledi. Elbette kimse ona inanmadı. Mozart çıktı ve kusursuz bir şekilde ve hatta ufak hataları da düzelterek eseri çaldı. Bu seferde “yüzüğü büyülü, çıkarsın tekrar çalsın” dendi. Yüzüğü çıkarıp tekrar çaldı. İnanılması zor bir yeteneği vardı. Hydn gibi Mozart da masondu. Kendisinden büyük olmasına rağmen iyi arkadaş oldular. Birlikte çaldılar. Mozart ona ithaf ettiği 6 kuartet yazdı. J.S. Bach ve Hendel’in müziğinden etkilenip barok tarzı eserler de vermiştir. Zaten bazı parçalarda barok etkisini hissedersiniz.

Mozart para harcamayı ve renkli giyinmeyi severdi. Sesi tizdi (tenordu). Müzik platformlarında platin sarısı peruk takardı. Espri yeteneğinin de olduğu söylenir. Onun yeteneği açıkça belli olduğu için Salzburg sarayında hemen iş buldu. Ancak buradan ayrılarak daha özgür ve saygın olacağını düşündüğü Viyana’da çalışmayı tercih etti. Onunla ilgili ilginç numerolojik bilgiler var. İsterseniz bunları anlatmaya başlayalım.

Mozart'ın genel özellikleri

  • Alanında tartışmasız lider.
  • Özgür ruhlu.
  • Ailesi onun için çok önemli. İyi bir aile babası oldu.
  • Ona enerji veren şey yarattığı müziklerdir.
  • Tek zaafı sabırsızlıktır.
  • Kıskananı çoktu.
  • “5 – 9 ve 40. Senfonisi”, Figaronun Düğünü Operası, Saraydan kız kaçırma Operası, Don Giovanni Operası, Eine Kleine Nachtmusik, Türk marşı en bilinen eserleridir.

Numerolojik analiz

10 yaşına kadar üzerinde babasının büyük etkisi olmuş. Bu yaştan sonra yavaş yavaş liderliği ele geçirmeye başlamış. Evlendikten sonra ailesi ve çocuklarına odaklanmak zorunda kalmış. 28 yaşından, öldüğü 35 yaşına kadar 4 çocuğunun vefatını görüyor. İnanılmaz derecede üzülüyor. Yaşayan 2. çocuğu içinde devamlı endişe içinde. Vefatından 5 ay önce yaşayan 2. ve toplamda 6. bebeği dünyaya geliyor. Bebek ölümleri psikolojisini zorladığı için gelen işleri ayırt etmiyor. Siparişleri hızla bitirip teslim ediyor. Müzisyen olarak baktığımızda tam zirveyi yakaladığı zaman vefat ediyor. Ancak bu zirve, tanınma açısından değil. İlginç olarak vefatından sonraki 10 yılda ünü inanılmaz artıyor. Kıymeti ve hakkı bu dönemde teslim ediliyor.

Bu arada tarihçilerin Amadeus filmine bazı itirazları var. Filme göre vefatından sonra cenazesi, kimsesizlerin konduğu toplu bir mezara defnediliyor. Ama gerçek şu ki sıradan insanların defnedildiği tek kişilik bir mezara cenazenin konduğudur. Hayatının son döneminde maddi zorluk çektiği dönemler olduğu ama aldığı borçlarla her zaman hayatını rahat idame ettirdiği de bildirilmiş.

Yine analize dönecek olursak Mozart sanatını icra ederken hep sipariş yetiştirmeye çalışmış. Ancak gerçekten inanılmaz bir tematik melodi bulma yeteneği var. Bunu gösterecek zamanının çok olamadığını düşünüyorum. Yani istediği müziği zaman zaman yapabilmiş.

Kibirli miydi?

Kendisinin kibirli olduğu söyleniyor. Buna çok fazla katılmıyorum. Sanatta az veya çok hırs olmak zorundadır. Bu insan 5 yaşında kilisede klavye çalıyor ve sonra yüzüğünün büyülü olduğu iddia ediliyor. Böyle bir yeteneği küçük yaşlarda kaldırmak kolay değildir. Ayrıca Mozart numerolojik olarak ilk 10 yıl babasını mutlu ettiği zaman kendisi de mutlu oluyor. İyi bir aile babası olma potansiyeli onun bu açıdan da ne kadar olgun olduğunu gösteriyor.

Vefatından sonra yarım kalmış requemi başka bir müzisyene bitirtmek için eşinin gösterdiği çaba önemlidir. Eşinin anısına saygısı Mozart’tan ne kadar memnun kaldığını göstermekte. Çocuklarına olan üzüntüsü müzikte otorite göstermesini bırakmasına neden olmuştur. Yaşadığı dönemde dünyanın 1 numarası olmasına rağmen istenen tipte siparişle müzik yapması onun olgun taraflarıdır. Elbette kendisi bir numara olduğunu biliyor. Bu narsisizmden ziyade bir gerçektir.

Salzburg sarayında personelle mutfakta yemek yedirmeye kalkmalarına bozulmasında bence haklıdır. Hala bir Mozart gelmedi öyle değil mi? Ayrıca Vefatının yakınlığını bilmesine rağmen son birkaç günde iki eserden birini bitirip, requemi bitirememiştir. Bu müziğe olan aşkını ve saygısını göstermektedir.

Kibirli olma konusu ile ilgili son bir şey daha söylemek isterim. Kendisinden yaşça büyük ve Beethoven’in öğretmeni olan Hydn’a yazdığı saygılı ve nazik mektubunu okuduğunuzda ona kibirli diyemezsiniz. Hydn’a ithaf ettiği 6 requeme 2 yıl harcadığını görünce de kibirli diyemezsiniz. Ondan üstün olmasına rağmen saygı değer bir müzisyene rastladığında nasıl alçakgönüllü olabildiğini bu şekilde görüyoruz.

Son olarak

Onun kaderi inanılmaz yeteneği etrafında gelişen olaylarla ilgiliydi. Yaşının çok ötesindeki yeteneğini bu yaşlarda kaldırmaya çalıştı. Şimdi kendisi müziğinde yaşıyor. Her istediğimiz zaman onun yaratıcılığı zihnimizde dolaşıyor. Teşekkürler Wolfie…

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum