Spor

NBA'de Konferans Yarı Finalleri


Konuk Yazar 1 Mayıs 10:35

NBA play-offlarda tüm serilerde ilk turlar bitti. Tüm favoriler bir üst tura öyle ya da böyle çıktı. Brooklyn’in elenmesi bir sürpriz olarak görülebilir fakat öyle olmadığını seri genelinde de oynanan oyunla gördük. İlk turlar bize gösterdi ki play-off normal sezondan çok daha farklı. Neredeyse tüm takımlar switch savunması yapıyorlar. Rakibe çok özel önlemler ve saldırılar uygulanıyor. Normal sezonda gayet verimli olan bazı oyuncular pla-yoffta neredeyse işe yaramaz konuma geliyor. Zafiyetler anına göz önüne çıkarılıyor ve cezalandırılıyor. Başarınızı güçlü olan yanlarınız değil zafiyetleriniz belirliyor. Tüm favorilerin üst tura çıktığı düzlemde ise yarı finaller çok daha fazlasını vadediyor. Su seviyesi yükseliyor!

Phoenix Suns – Dallas Mavericks

İncelemeye normal sezon birincisinin serisiyle başlayalım. Rakip yeni süperstar Luka Doncic ve Dallas. İlk turda hiç beklenmediği kadar zorlanan Suns ve Doncic’siz başladığı seriyi almayı başaran Dallas... Suns ilk turu 4-2’yle geçti geçmesine ama Cris Paul’un inanılmaz performansı olmasa sonuç ne olurdu bilinmez. Seride ana skorer Booker’ı da bir ara kaybettiler ama bu kayıp, kötü oyuna ya da istikrarsız görüntüye bahane midir? NBA’in en istikrarlı ve tavanı yüksek takımı olan Suns ilk turda biraz bu görüntüden uzaktı. Özellikle rol oyuncularının formsuzluğu dikkat çekti. Dallas ise ilk 3 maçını Doncic’siz oynadığı seriyi kazanmayı başardı. Sürekli “Doncic’siz” ibaresini kullanmamın sebebi tüm NBA’de tek bir oyuncuya en bağımlı takım Dallas. Her şeyin merkezinde Doncic var ve o olmadan başarıyı hayal etmeleri bile pek mümkün değil. Bu seride onun ve Booker’ın durumları çok kritik.

Suns NBA'in en elit savunmacılarından birine sahip; Mikal Bridges. Doncic de ligin en elit hücumcularından biri. Eşleşme başlı başına davetkar ve heyecanlandırıcı. Seri adına önemli bir faktör. Bunun yanında Doncic’le eşleştirebilecekleri alternatif oyuncuları da var. Gerektiği durumda Jae Crowder ve Cameron Johnson da pekala eşleşir. Doncic kalitesindeki bir oyuncuyu durdurmak imkansız elbette ama yavaşlatmak için gerekli asetlere sahip bir takım Suns. Doncic tıkandığında ise Jalen Brunson ve Spencer Dinwiddie devreye girmeye çalışacaklardır. Tıpkı Jazz serisi ilk üç maçında olduğu gibi. Suns’ın tüm bunlara verebilecek bir cevabı var. Peki ya Dallas’ın?..

Deandre Ayton

Serinin ence en kilit adamı Deandre Ayton. Paul ya da Booker sağlıklı oldukları sürece yine taşıyıcı rolde olacaklar. Paul organizatörlüğü Booker’sa skorerliğiyle. Fakat bu seride ana vurucu güç kesinlikle Ayton olmalı. Dallas’ın Ayton’la eşleşecek oyuncusu yok denecek kadar az. Daha doğrusu eşleşecek oyuncusu var ama onu sahaya sürdüklerinde aldıkları hasar çok daha fazla. Dwight Powell size (kalıp/genişlik) olarak Ayton’la eşleşebilir fakat hücumda yarattığı problemler onu bundan alıkoyuyor. Hiç şut atamayan bir uzun olarak spacing sorunları yaratıyor. Doncic onu picklerde (perde) devrilen uzun olarak kullansa da switch (adam değiştirme) olduğunda bir yük olmaktan başka bir sonuç çıkmıyor. Ayton savunmasında tek alternatif Kleber. Jazz serisinde Gobert’i savunma da gayet başarılı gözüken Kleber’in yeni canavarı Ayton. Fakat Ayton, Gobert’den ayrı olarak post oyunlarını çok daha iyi oynuyor ve yardımdan sonra pası verebiliyor. Yani Kleber ve Dallas’ın işi biraz daha zor.

Seri tahmini: Phoenix kendi ayağına kurşun sıkıp Ayton’ı hücumun merkezinde konumlandırmazsa çok sorun yaşayacağı bir seri olur. Doncic gerektiği kadar hasarı yine yaratır ancak Dallas savunmada nasıl bir karşılık verebilir bilmiyorum. Zor ve ortada gözüken bir seri ama Ayton faktörüyle, 4-2 Phoenix diyorum.

Memphis Grizzlies - Golden State Warriors

En son biten seri oldu Memphis serisi. Minnesota’yı son maçı deplasmanda yenerek seriyi 4-2 kazandılar. İlk turun en çılgın serisiydi. Çılgından kastım olumsuz bir durum maalesef. İki tecrübesiz ve genç takım sürekli top kayıpları ve bilinmezlikler ortaya koydu. Yine de o kaostan nispeten daha favori olan taraf bir üst tura çıktı. GSW ise ilk turu 4-0’la geçti. Denver’ın kötü savunması karşısında bazen olduğundan iyi gözükse de net şekilde üstün olan taraftı. Özellikle son maçta sakat olan Curry’nin ilk beş çıkması ve sahada çok da iyi gözükmesi onlar adına en sevindirici haber. Yavaş yavaş eski günlerine dönüyorlar. Peki eski tahtlarına oturabilecekler mi?

Eşleşmeye baktığımızda GSW’nin üstün olduğunu söylemek lazım. Hem tecrübeleriyle, ne yaptığını bilen oyunlarıyla hem de kaliteleriyle Memphis’den çok daha üstünler. Curry, Klay ve Poole skor yükünü çekerken Green organizatör Wiggins ise bireysel savunmacı rolünü üstleniyor. Roller çok net belli ve oyun standartları ritim bulduklarında çok yüksek. Memphis ise Ja Morant önderliğinde müthiş bir normal sezon geçirdi. Fakat beklenildiği gibi Morant’e play-offta o boşlukları vermiyorlar. Normal sezonda Giannis’den sonra en çok boyalı alandan sayı bulan oyuncuydu. Minnesota serisinde olduğu gibi bu seride de oraları baya kalabalık bulacaktır. Üstelik bu defa içeride NBA’in en iyi yardım savunmacısı Green bekliyor olacak. İlk turda da gözüktüğü gibi Desmond Bane’in rolünün ve süresinin çok daha fazla artması gerekiyor. Kumaşını çok beğendiğim bir oyuncu ama şu an bir seriyi kazanabilecek seviyede olduğunu pek sanmıyorum.

Seri tahmini: Denver serisindeki kadar rahat olmasa da bu seriyi de geçen tarafın GSW olacağını düşünüyorum.  Bu sezon aralarında oynadıkları maçlar çok keyifli geçmişti. Yine aynı keyifte maçların olacağı kesin. Eğer Klay standart katkısını verirse seri 4-1 biter.

Boston Celtics – Milwaukee Bucks

Tüm NBA yarı finallerinin en çok beklenen eşleşmesi... Bir önceki yazımda da ufak bir değinmiştim. Hem eşleşme itibariyle hem de yeni bir haber ışığında ayrıntılı bir şekilde incelemek lazım. Bucks cephesi yaptığı açıklamada geçen seride sakatlanan Cris Middleton’un bu seride forma giyemeyeceğini bildirdi. Boston’ın formu düşünüldüğünde zaten çok zor geçmesi beklenen seri, Middleton’un da yokluğuyla iyice zorlayacak Bucks’ı. Takımın alternatif planıydı Cris. Giannis iyi savunulduğunda ya da hücum akıcılığının sağlanamadığı kritik anlarda hep ona yöneliyordu Budenhozer. Onun yokluğu özellikle Boston savunması düşünülünce çok daha yaralayıcı. Bucks adına skor üretmenin en kısa yolu yok oldu. Alternatif üretebilirler mi? Giannis bu Boston savunmasını tek başına alt edebilir mi?

Giannis NBA’in en yırtıcı yıldızı. Sürekli aç bir köpek balığı gibi etrafa saldırıyor. Boston ise ligin en elit savunma takımı. Bu başkaldırıyı izlemek bile nefis olacaktır. Karşı olarak Bucks’ın da Boston karşısına Brooklyn’den çok daha sert çıkacağı kesin. Hemen her pozisyonda fizikli ve büyük kalıp rakipleri adeta eziyorlar. Önceki seride Bulls’un yaptığı gibi biraz siner ve bu sertliğe karşılık veremezseniz iyice üstünüze gelerek silindir gibi üstünüzden geçer. Giannis başlı başına savunmada birçok şeyi örterken Tatum savunmasında da kritik rol oynayacaktır. Tatum önceki seride bir süperstar görüntüsü verdi ama Giannis onun yaldızlarını sökebilir. Birebir de Tatum’a zor anlar yaşatacaktır. Bunun üstüne Brooklyn’den farklı olarak diğer pozisyonlarda da çok daha iyi savunmacılara sahip Bucks. Holiday de yine bazı kısalara ızdırap olacaktır.

Kalkanların savaşı

Sahanın her iki tarafında da savunmaların güçlü olduğu ilginç bir seri. Her iki elinde de kalkan olan iki savaşçı gibi... Kılıçların çok olmadığı bu seride bıçaklar çok daha büyük öneme sahip. Yıldız oyuncuları iki takımında kilitleyeceğini düşünüyorum. Bu neden rol oyuncularının vereceği hücum katkıları çok önemli. Bucks cephesinde Grayson Allen ve Brook Lopez’in şu katkısı çok önemli olacak. Boston da ise Tatum’a Giannis’in musallat olacağını düşünürsek Marcus Smart ve Grant Williams şutları önem arz ediyor. Ufak detayların çok büyük etki yaptığı, düşük skorların yaşandığı, savunmaların savaştığı  “old shcool” bir seri olacaktır.

Seri tahmini : Middleton olsaydı çok daha ortada bir seri olabilirdi ama onun yokluğunda Boston, bir hatta iki adım önde bence.  Giannis’in önüne duvarı öreceklerdir. Rol oyuncularının bu kadar belirleyici olacağı seriyi Boston 4-2 kazanan taraf olur.

Miami Heat – Philadelphia 76ers

NBA normal sezonunu beklenenden çok daha iyi geçiren Miami, ilk turda Atlanta’yı 4-1’le rahat geçti. Genel olarak savunmada aldığı üstünlükle rahat bir seri geçirse de Heat’in defektleri de çok net gözüktü. Özellikle yarı saha hücumunda çok tıkanan ve günlük performanslarla ilerleyen bir takım. NBA’in en iyi koçlarından birine sahip oldukları için bu konuda çok iyi jonglörlük ediyor Spoelstra. Her oyuncuyu hazır tutuyor ve formda olan oyuncuya tereddütsüz süreyi veriyor. Atlanta serisinde ilk maçın yıldızı olan Duncan Robinson, serinin geri kalanında formu düşünce çok daha az süre ve rol aldı. Son maçta ise hiç ortalarda gözükmeyen Oladipo maçın yıldızı oldu. Düzenli olarak hücum katkısı aldıkları tek oyuncu Jimmy Butler. Onun da çok skorer bir oyuncu olduğu söylenemez. Yüksek skor üretse bile bunu çok fazla şut deneyerek yapabiliyor. Lowry’nin sakatlığı ve dönüşü, onlar adına serinin kaderini belirleyecek ana unsur.

"Eski" Harden

Phila ise Toronto karşısında, bitti denilen seride bir anda kendini yedinci maçta bulabilirdi. Ancak Harden’ın en iyi performansını altıncı maça saklaması, onları bir nevi ateşten çıkardı. Bu arada rakipleri Toronto’yu, takım kadrosu ve oyun sistemi olarak çok beğendim. Onlara çok daha kapsamlı ve özel bir yazı yazacağım ilerleyen günlerde. Bu parantezi kapattıktan sonra gelelim Heat eşleşmesine. Kritik adam çok net bir şekilde James Harden. Artık eski atletizminde olmasa da onun top yönlendiriciliği ve yaratıcılığı serinin kilidi. Eğer Toronto serisinin ilk beş maçındaki gibi oynarsa işleri bir hayli zora girebilir. Embiid tüm görkemiyle oynamaya devam edecektir. MVP performansını play-offlarda da devam ettiriyor. Tobias çok iyi bir rol buldu ve baskıyı üzerinden attıktan sonra çok iyi form tuttu. Green ya da Maxey ekstra performanslar bulmaya çalışacaktır ancak en önemli konu Harden. O bildiğimiz Harden gibi oynarsa seride direksiyon koltuğunda olan takım Philadelphia olacaktır.

Seri tahmini: Miami savunma standardıyla işleri olabildiğince zora sokacaktır. Harden performans veremezse seriye ortak da olurlar ama Embiid’i durdurmak o kadar kolay olmayacaktır. 4-2 Philadelphia…

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum