Gezi & Seyahat

NE PASAPORT NE VİZE


Hem yurtdışına gitmek istiyor hem de hayalini bile kuramıyoruz biliyorum. Çünkü tam hayal kuracağız aklımıza pasaport geliyor, vize işleri geliyor ve en önemlisi de arşı alaya doğru yükselen dolar, euro geliyor. Hevesimiz kaçıyor. Ama kaçmasın! Şimdi size önereceğim 3 ülke hem bize yakın hem ucuz hem de ne pasaport istiyor ne de vize, kimliğinle giriyorsun, geziyorsun, dönüyorsun. Harika değil mi? O zaman size çizeceğim rotaya doğru yol alma zamanı!

Tabi ki öncelikle Gürcistan!

pasaport
Batum

Pasaport ve vize sormayan ülkelerden ilk akla gelen Gürcistan bence. Hala gitmeyen kaldıysa ilk yurtdışı planını Batum’dan yana kullanabilir. Çünkü Batum, hem sınırın hemen yanı hem yabancılık hissetmeyeceğimiz kadar Türkiye hem de Avrupa’da hissedeceğimiz kadar Avrupai. Üstelik İstanbul’dan direk uçuşla 2 – 2,5 saat civarı ya da Trabzon’a uçup oradan 2 saatte geçebileceğiniz kadar yakın mesafede. Şehir merkezinde gezerken Avrupa ve Sovyet mimarinin sentezi sizi cezbedecek, sahile indikçe modern mimariyle karşılaşacaksınız. Bu sahil beldesinde, denizin keyfini çıkarabileceğiniz gibi doğaya da doyacaksınız. Çünkü Batum demek doğa demek. Trekking için de çok güzel seçenekler bulacaksınız.

Türklerin de yoğun olduğu şehirde, yerel restoranları tercih edebileceğiniz gibi, çokça Türk yemekleri de bulabilirsiniz. Zaten on kişiden birinin de Türkçe konuştuğunu düşünürsek, yurtdışına çıkmaya çekincesi olanlar için en iyi seçeneğin Batum olduğunu söyleyebilirim.

Batum’dan Tiflis’e büyülü bir yolculuk

Tiflis

Batum’dan Tiflis’e trenle tıngır mıngır, güzel manzaralar eşliğinde yol almak hiç güzel olmaz mı? Gözümde canlandırınca bile içimde harika hisler uyandı. O zaman hadi Batum Tren İstasyonuna bilet almaya… Biletimizi aldık şimdi 5 saatlik yolculuğun tadını çıkaralım.

Tiflis’e vardığınızda sizi eski bir şehir karşılayacak ama sokaklarını arşınladıkça büyüsüne kapılacaksınız. Gezdikçe eskinin ne kadar estetik olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Tiflis’in bir diğer ünü de hamamlarından geliyor. Sülfür hamamları… Gitmişken kaplıcaları deneyimlemeden de olmaz haliyle. Sonra mı?

Kafkasların Paris’ine ne dersiniz?

vize
Bakü

Hazır Azerbaycan da pasaportu vizeyi kaldırmışken gene trenle Tiflis’ten Bakü’ye gitmek şahane olacak. Üstelik Bakü’de kendinizi vatanınızda gibi hissedecek ve hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Kültürüyle, insanıyla, diliyle sizi harika bir şehir karşılayacak. Şehirde birçok kültürel ve sanatsal aktivite bulacaksınız. İçeri şehirdeki dar ve eski sokaklar sizi farklı bir yüzyıla götürecek. Hazar denizi kıyısında dolanırken de kendinizi kordonda hissedeceksiniz.

Ukrayna

Gene pasaport, vize istemeyen ve en önemlisi de ucuza uçak bileti bulabileceğiniz bir ülke. Bu kez kültürümüzden biraz farklı. Ama olsun, konaklama oldukça ucuz, yeme içme ucuz daha ne olsun? Ukrayna için size 3 şehir önereceğim, Kiev, Lviv ve Odessa. Vaktiniz çoksa artırmak size kalmış ama tavsiyem önceliğinizi bu şehirlere vermeniz. Eğer sürekli kontrol ederseniz 150 TL'ye bile uçak bileti bulabilirsiniz! Ve harika bir hafta sonu tatili yapabilirsiniz. Soğuğa dayanıklı değilseniz kışını çok önermem ama bahar aylarında güzel bir tatil rotası olacağına emin olun. Çünkü Goethe'nin bile “içinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde bir şehri ilk kez görüyorum” dediği bir şehir Kiev. Kiev sokaklarında gezerken görkemli binalar sizi mest edecek, Lviv de ise Avrupanın göbeğinde gibi hissedeceksiniz. Odessa'ya indiğinizde belki biraz Maldivler!.. Tamam tamam; Maldivler değilse de plajları ve tarihiyle sizi şahane bir şehir karşılayacağına emin olabilirsiniz.

pasaport
Kiev

İlk yurtdışı deneyimi zordur. Cesaret etmesi en zoru ama her şey bileti alana kadar unutmayın! Eğer cesaretiniz yoksa, pasaportla vizeyle uğraşmaya enerjiniz yoksa, yurtdışı tatili sizi maddi açıdan da korkutuyorsa, bahsettiğim şehirler ilk deneyim için oldukça güzel ve ucuz tercihler olacak ve sizi bir sonraki rotalarınız için de cesaretlendirecek. Şimdi bir an önce rota oluşturulsun ve hayaller kurulmaya başlansın mı?

Hala çekinceleriniz varsa da buradan bir önceki yazıma ulaşarak yurtiçi kamp rotalarını incelemenizi öneririm!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum