Sinema & TV

Neden Efsane? Scarface, Montana ve GTA


Alp Eren Akkaya 15 Nisan 18:08

Bazı filmler izleyenleri için unutulmaz olur. Kimisi izleyenlerini psikolojik olarak etkilerken kimisi replikleriyle gün boyu meşgul eder. Benim açımdan Scarface böyle bir film olmuştu. Montana'nın repliklerini uzun bir süre aklımdan çıkartamamıştım. Bu metadan yola çıkarak hazırladığım bu yazıda Scarface/Yaralı Yüz'ün izleyicileri ve kendi adıma neden efsanevi olduğundan bahsedelim.

Scarface, sinema tarihinin en ikonik karakterine ve cümlelerine sahip filmlerinden biridir. Oliver Stone tarafından senaryosu yazılmış olan filmin yönetmen koltuğunda ise Brian De Palma yer almaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda döneminin çığır açmış bir çok ismi bulunmaktadır. Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Paul Shenar ve F. Murray Abraham gibi önemli isimler Scarface'de oynamıştır.

Montana'nın sıfırdan yükselişi

Film, Tony Montana isimli, sokak jargonuna sahip, şiddete meyilli ve fakir bir gencin yaşamını anlatır. Zengin ve prestijli olmak isteyen genç Kübalının, Miami'ye mülteci olarak gelmesine ve burada gangster olmasına, bu dünyada yükselişine yer verir. Karakterinin, davranışlarının farklılaştığını, paranın onun sahibi olduğunu, hırslarının kölesine dönüşmesi hikayesini anlatan film, halen günümüzde yüksek bir popülariteye sahiptir ve kült filmler arasında yer almaktadır. Film sokak kültürünü, şiddeti yansıttığı ve komünizmi kötülediği için birçok eleştirmen tarafından acımasızca eleştirilmiştir. Ama bu eleştiriler onun daha çok popüler olmasını ve halk tarafından benimsenmesini sağlamıştır. Özellikle rap sevenler ve Afro-Amerikanlar, Tony Montana karakterine sahip çıkmıştır. Scarface'nin bu kadar ünlenmesinin sebebi ise yeni dönem Gangster filmlerinin atası olarak görülmesidir. IMDB'den 8.3 puan alarak 104. sırada yer bulmuştur.

Yaşımdan mütevellit pek bilmediğim dönemler olsa da 80'leri mükemmel bir şekilde yansıttığı söylenen bu filmde bize o zamanların "Gangster Kültürünü" -yani sokak kavgalarını, uyuşturucu çatışmalarını ve çok daha fazlasını- sunuyor. Ana karakterimiz Tony Montana'nın memleketi Küba'dan zamanının Amerika'sına gelişini ve oradaki kanlı yükselişini izliyoruz. Tony Montana'nın farklı noktalara evrilmesini konu alan film bir adamın hırsıyla beraber yapabileceklerini sinema tarihine ve zihnimize sahneleriyle adeta kazımaktadır.


Filmde ana karakterimiz kendisiyle varoluşsal olarak çelişmektedir. Başlarda zenginlerden nefret ediyorken sonrasında zengin ve prestij sahibi olmak ister. Kazandıkça istekleri daha çok artar. Ama duygularına ve hırsına yenik düşer. Para aşkı yüzünden başlayan ve çöküşe doğru sürüklenen bir karakterin peşinde savruluyoruz. Aslında her insanın doğasında yatan bir durum bu. Film bunu Tony'nin ilk patronundan aldığı 2 tavsiye ile bize anlatır. "Başkalarının açgözlülüğünü hafife alma" ve "Sattığın malla kafayı bulma". Ama Tony bu nasihatlere uymaz ve kendi kafasına göre ilerlediği inişli çıkışlı hayatında sonunda dibi görür.

Yoksul çok şey ister, hırslı ise her şeyi.

Publilius Cyrus

Film dönemine ve sonrasındaki Gangster oyunlarına yön vermiştir

Zamanın çok oynanan oyunlarından biri olan ve günümüzde bile kendine oyuncu kitlesi ne sahip olan GTA Vice City oyunu da Scarface'den ilham almıştır. Oyunun bir çok kısmında Scarface'yi hatırlatan bölgeler ve konuşmalar geçmektedir. Oyunun kurulduğu evren Florida'yken, filmin geçtiği yer Florida'ya bağlı olan Miami'dir.

Aynı zamanda hikaye görevi olarak bize sunulan testere silahını kullandığımız görev de Scarface'nin takas sahnesine bir göndermedir. Oyunda silahı bir evin banyosunda buluyoruz. Aynı zamanda Tony Montana da mafyalar için bir göreve gittiğinde banyoda testere ile rehin tutulmuştur ve adamlarından biri testere ile kesilmiştir. Ayrıca Frank Lopez ve Ricardo Diaz malikaneleri birbirine tıpatıp benzemektedir. Oyunda Tommy Vercetti'nin ofisine çıkıp güvenlik kameralarına bakarsanız, Scarface'de Montana'nın sahibi olduğu malikanedeki kameraların çektiği görüntüleri görebilirsiniz. Yine malikanenin üst katında yer olan küçük bir odada da bir gönderme bulunmaktadır. Montana'nın patronunu vururken arka planda olan büyük duvar kağıdını da görebilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum