Aktüel Sinema & TV

Netflix Neden Abone Kaybediyor?


Uğur İşçeviren 21 Temmuz 16:13

Bu yılın başlarında, Netflix on yıldan fazla bir süredir üyelik sayısındaki ilk düşüşünü bildirdi. Bu yılın ilk çeyreğinde 221 milyondan fazla aboneye sahip olduğunu ancak bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını açıklamıştı. İşte bu haber borsalarda bomba etkisi yarattı ve Netflix hisseleri çakıldı. Yatırımcıları, tam %38 değer kaybı yaşadı.

Yani 2022 sezonu, pek iyi açılmadı Netflix için. Şimdi de yeni bir açıklama yaptı ve 1 milyon civarı (Nisan-Haziran döneminde toplam 970.000 azalan kullanıcı sayısı 220.67 milyon) üye kaybı yaşadığını belirtti yöneticiler. Üstelik bu iyi haber! Zira yaklaşık 2 milyon kullanıcı kaybı beklenirken sayının yarısı olması sevindirici. Yıllardır sürekli kullanıcı sayısı artan bir platform için bu düşüşler can sıkıcı olsa da beklentiler çok daha kötüydü.

Bazı yönlerden 1 milyon kaybetmek ve buna başarı demek zor. Ama gerçekten, gelecek yıl için çok iyi hazırlandık.

Netflix eş CEO'su Reed Hastings

Büyük güç, büyük rekabet getirir

Aslında Netflix'in bu büyük hüsranın sebebi belli: Netflix!.. Evet, özellikle film sektöründeki algıları değiştiren firma pandemi döneminde iyice popüler bir hale geldi. Evde kalan insanlar daha fazla Netflix bağımlısı oldu ve bu zaten daralan Hollywood piyasasına olumsuz etki etti. (Ülkemizde Yeşilçam için aynı şeyi söylemek zor. Zira zaten korsancılık ve ekonomik koşullar pandemi öncesinde de zorlayıcı idi.)

İşte tam bu dönemde artan talebi gören "diğer büyükler" artık sinema salonlarından evlerinin salonuna taşınan izleyici kitlesini fark etti ve birer birer masaya oturmaya başladı. Netflix'in yıllara dayanan kesintisiz abone büyümesi, Hollywood'un neredeyse tüm büyük medya şirketlerini kendi akış operasyonlarına milyarlarca dolar harcamaya zorladı. Özellikle sinema sektöründe hatırı sayılır gücü olanlar öne çıktı. Başta Disney Plus olmak üzere Amazon Prime, Apple TV Plus, HBO Max ve Paramount Plus (ülkemizde aktif değil)... Bu stream dalgasına karşı koymakta güçlük çeken Neflix artık yalnız değil. Rekabet çok daha sıcak. Artık dikkatinizi ve abonelik hesabınızı tutmak için yoğunlaşan rekabetin sıcaklığını hisseden Netflix, yıllardır reddettiği stratejilerin peşinden gidiyor

Parayı veren düdüğü çalacak

Netflix hesap paylaşım ücretlerini test ediyor ve halihazırda Netflix'i izleyen ancak bunun için doğrudan ödeme yapmayan 100 milyondan fazla haneye ulaşmayı hedefliyor. Yani artık öyle "7 ortak kurbana girer gibi" Netflix'e giremeyeceğiz. Üç kuruşa Hollywood tadında ya da bizzat Hollywood yapımı izlemek yok! Netflix eskiden sinema salonlarını evimize neredeyse bedavaya taşırdı. Artık sadece taşıyacak. Bununla ilgili deneyleri Latin Amerika'da yapmaya başladı bile. Basitçe, hesap paylaşımı artık hesaplı olmayacak!

Açıkçası bu kadar radikal kararların sonucu ne olur bilinmez. Ancak Netflix buna mecbur. Çünkü yatırımcıları memnun değil. Şirket, kar etmek konusunda da beklentileri karşılamadı. Toplam geliri %8 artan firma 8 milyar dolar kar etti. Ancak yine de yatırımcıları memnun etmek zor. Hele ki böyle büyük bir güç iken... Aslında yıllardır tek olmanın verdiği rahatlıkla, devamlı artan abone sayısı bu sorunu görmezden gelmeye itiyordu. Ancak büyük diğerleri girip agresif fiyatlar ile piyasayı dağıtınca Netflix için sorun başladı. Çünkü artık abone sayısı devamlı artmıyor ve yeni bir gelir modeli yaratmak zorunda.

Önümüzde iki tema var. Birincisi alt hesap modeli... Yani dananın 7 ortağı sanki bir hesapmışçasına değil; her hesap için ayrı ödeme yapacaklar. Hatta bu konuda muhtemel çakallıkları öngören firma her ev için ayrı ödeme talep etmeyi planlıyor. Yani Netflix artık TV gibi bir şey olacak. Herkesin kendi TV'sine özel bir hesap!...

TV kanalları şekil değiştiriyor

Bu konuda ikinci seçenek ise hiç sevmediğimiz bir yöntem: Reklamlar!.. Artık Netflix'in rakiplerinin çoğu, genellikle reklamlarla daha ucuz üyelikler ve reklamsız daha pahalı abonelikler sunan çok katmanlı bir modele sahip. Üstelik bu model verimli! Her halükarda kasa kazanıyor. Netflix, TV yayını konusunda çığır açmış olsa da yalnızca reklamsız stratejisi, endüstri standartlarının gerisinde kaldı. Rakipsizliğin getirdiği rahatlık artık bitti.

Ayrıca Netflix'in aniden azalan üye sayısı, Hollywood'un televizyonun geleceği olarak gördüğü stream anlayışına olan güveni derinden sarstı. Zaten kısa zaman önce Wall Street'in sevgilisi olan bir firmanın bu kadar hızlı değer kaybı yaşaması da düşündürücü. Yine de azalan Amerika sayılarına karşı Asya bölgesinde Netflix, 1,08 milyon abone ekleyerek 34,8 milyona ulaştı.

Yakın zamanda, Netflix izlerken ya parasını "gerçekten" vermiş olacaksınız ya da reklam izleyeceksiniz. Yani seyir zevkimizin kapitalizme yenik düşmesi kısa sürdü. Günün sonunda bundan 10 sene evvel TV kanalı izlerken hoşumuza gitmeyen ne varsa yine yavaş yavaş alışacağız. Peki ne değişecek? TV kanallarının sıralı içeriklerinin yerini bize özel hazırlanmış içeriklerimiz alacak. Yani esasen yeni nesil izleme anlayışında ana değişiklik şu: Ne istersen onu izle ama parasını ver! Her şey için (La Casa de Papel, Lucifer, Peaky Blinders, Narcos, vs.) teşekkürler Netflix!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum