Sinema & TV

Netflix'te En Çok İzlenen Seri Katil: Dahmer İncelemesi


Netflix'in bir canavarın hayat hikayesini anlattığı Dahmer, 75 ülkede en çok izlenen içerik olmuş durumda. Karavan ile bu hafta bir taraftan Dahmer incelemesi yaparken diğer taraftan seri katilleri mercek altına yatıracağız. Bu anlamda uyarımızı yapalım; yazının devamı hassas içerikte.

"Halkbilimciler bazen gizli oda öykülerinden bahsederler. Bunlar, masallardaki bir canavarın şatosunu keşfe çıkan genç erkeklerin veya genç kadınların gizli bir kapı açılıp bir oda dolusu parçalanmış ceset buldukları öykülerdir. Bu kabus 1991'de gerçekten yaşanmıştır. -Kara Ormanlarda bir şatoda değil, ama Miwaukee'nin kenar mahallelerin birinde köhne bir apartmanda," diye giriş yapar Jeffrey Dahmer bölümü için A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi.

Jeffrey Dahmer

Dahmer, eğlenmek için bara giden bir adamın başka bir adam ile daireye gitmesiyle başlıyor. Adam, Dahmer'in niyetini anlayınca kaçmayı başarıyor. Bir elinde kelepçe şekilde sokaklarda dolaşıyor. Bu sırada devriye ekibini görüyor. Devriye polislerine durumu anlatıp onları Dahmer'in dairesine gitmeye ikna ediyor. Polisler kelepçenin anahtarını almak için daireye giriyor. İçeriden gelen pis koku onların şüphelenmesine neden oluyor. Polislerden birisi çekmecedeki anahtarı alırken hayrat verici fotoğraflar görüyor. Bunlar öldürülmüş ve parçalara ayrılmış insan fotoğrafları. Yani Dahmer'in kurbanlarının fotoğrafları... Böylece Dahmer anlatmaya başlıyor. O anlattıkça ve izledikçe kanımız donuyor.

Dahmer toplam 17 erkeği öldürmüş. Cesetlerine çeşitli işkenceler yapmış. Bunların kimi dizide varken kimi yok. Mesela göğüs kafesinden aşağısının asitler eritmesine dizide yer verilmemiş. Kurbanlarının vücut uzuvlarını mavi bir plastik kovada, ıstakoz yakalama sepeti içerisinde tutulması, iç organlarını derin dondurucuda saklamasını ise dizide görebiliyoruz. Aynı zamanda yamyamlık gösterip sakladığı iç organları yemesini de dizide görüyoruz.

Dahmer dizisinde gördüğümüz bir başka şok edici kısım da kurbanlarını zombileştirmek için kafa taslarında delikler açıp tuz ruhu zerk etmesi. Peki neden bunu yapıyor? Çünkü çocukluğundan beri zaman zaman babası tarafından terk edilen Dahmer en son lise çağında annesi tarafından terk edilmiş. Evde yalnız kalmamak için bu yöntemi seçmiş! Bu terk edilmeler onda borderline kişilik bozukluğuna, şizotipal kişilik bozukluğuna ve psikoza yol açmış.

Çocukluk dönemi tehlikeli davranışlar

Bir çocuğun gelecekte seri katil olup olmayacağı elbette bilinemez. Lakin suçbilimciler çocukluk döneminde büyük tehlike arz eden davranışlar belirlemişlerdir. Bunlar altını ıslatma, kundakçılık ve sadist eylemler!.. Altını ıslatmanın sınırı on iki yaş! Seri katillerin yüzde 60'ından fazlası ergenliklerinde hala altını ıslatırlarmış. Piromani de -yani yangın çıkarma hastalığı- seri katillerin çocukluklarında görülen bir başka davranış bozukluğu. Son madde olan sadist eylemler genelde karşımıza hayvanlara işkence yapmak olarak çıkıyor. Seri katillerin neredeyse çoğu çocukluklarında hayvanlara işkence edip onları öldürüyor. Dahmer'in çocukluğunda buna şahit oluyoruz. Evlerinin dış duvarlarına hayvanları çivilediği de dizide yer verilmemiş.

Aslında Dahmer dizisini izlerken çocuk yetiştirmenin önemini anlıyoruz. Çünkü FBI bulgularına göre seri katillerin %42'si çocukken fiziksel istismara maruz kalırken %43'ü cinsel tacize uğramış ve %74'ü sürekli psikolojik şiddet görmüş. Yalnız Ted Bundy ve Dahmer gibi çocukluklarında bu travmaları yaşamayan ama cani olanlar da var. Bu durumda da suçbilimciler "Katil doğulur mu? Katil olunur mu?" sorusunu soruyor. Zaten Lionel bölümünde de buna şahit oluyoruz. Jeffrey Dahmer'in babası Lionel Dahmer "aynı içgüdülere sahip olduğunu" itiraf ediyor. Başka bir taraftan da son Joker filminde "Her şeyin mahvolması için tek bir gün yeterlidir." repliği karşımıza çıkıyor. O kötü gün sonrası gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Dahmer son bölümlere geldiğimiz zaman acı bir gerçek ile daha karşılaşıyoruz. Seri katillere hayran olup onların dikkatini çekmeye çalışan insanlar... Hatta onlarla ilişki yaşamak ve evlenmek isteyenler var. Bunun bir benzeri günümüz dizilerinde karşımıza çıkıyor. Kızlar genelde dizinin kötü çocuğuna hayran oluyor. Bu tür kişiler dark triad -yani karanlık üçlü- denilen psikolojinin en kötü üç unsurunu birden taşıyor. Karanlık üçlü narsistlik, manipülasyon ve psikopatiyi kapsıyor.

Dahmer oyuncu kadrosu

Dahmer dizisine dönecek olursak Jeffrey Dahmer rolünde Evan Peters'ı görüyoruz. X-Men serisinden Quicksilver, WandaVision'dan Pietro Maximoff ve American Horror Story'den Austin Sommers olarak onu hatırlayabiliriz. Görüntü olarak da fizik ve duygusal bütünlük olarak da Jeff'i bize canlandırmış. Jeff'in babası Lionel olarak Richard Jenkins var. Onun projelerini elbette anlatmayacağım. Tek söyleyeceğim şu ki eğer The Shape of Water'ı izlemediyseniz mutlaka izleyin. Richard Jenkins'ı izlerken de bir babanın çaresizliğine şahit oluyorsunuz.

Dahmer

Ülkemizde de 1962-1967 seneleri arası Dahmer benzeri bir vaka yaşanmış. Türk kriminoloji tarihinin ilk seri katili Çumra Canvarı olarak ün salmış Abdullah Aksoy'dur. Aynen onun gibi evine çağırdı erkekleri cinsel ilişkiye zorlar daha sonra başlarına vurduğu sert bir cisim ile onları öldürürmüş. İnşaat ustası olan Abdullah Aksoy cesetleri evinin zeminine gömer, üzerine duvar örermiş. Kendisinin 13 kurbanı varmış.

Dahmer gördüğü büyük ilgi kadar tepki de aldı. Kurbanların aileleri "yaramız asla soğumazken bu dizinin ne anlamı vardı?" diyorlar. Bence haksız da değiller. Bir başka tepki de Dahmer'in çok önceleri yakalanma ihtimali varken ihmal eden polislere gelmiş durumda. Çünkü ırkçılık yapan polisler komşulardan gelen şikayetleri ciddiye almamışlar. Bir süre açığa alınan polisler görevlerine ödüllendirilerek döndürülmüşler!

Dahmer sayesinde seri katilleri masaya yatırmışken Mindhunter izlemenizi de öneririm. Seri katilleri inceleyen FBI biriminin ortaya çıkış hikayesini anlatıyor. İzlemeden önce Mindhunter incelemesini okuyabilirsiniz.

Eğer Dahmer izlemek istiyorsanız size tek tavsiyem var. Psikolojinize güveniyorsanız başlayın!

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/Do6_lcXXb04
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum