Sinema & TV

Netflix'te Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Farklı Belgesel


Dizi ve filmlere mükemmel bir alternatif olan belgeseller hem keyifli dakikalar geçirmenizi sağlıyor hem de ufkunuzu genişletiyor. Eğer farklı belgeseller arıyorsanız ya da belgesel izlemekte zorlanıyorsanız bu içerik tam size göre. Çünkü birazdan size de önereceğim seriler bana belgesel izlemeyi sevdirdi. Dahası bunu çok keyifli bulmaya başladım. Netflix belgesellerinin başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Platformda birçok konuda kaliteli belgesel içeriği bulabilirsiniz. Farklı konularda 10 belgeseli sizle paylaştım. Bu arada siz de yorum kısmına tavsiyelerinizi ekleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

1-Arkeoloji: Sakkara’nın Sırları

Öncelikle belgeseli çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Arkeolojiye merakı olan kişilerin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel. Mısır’da Sakkara bölgesinde kazılarda bulunan mumyaları, kemikleri, mezarların içeriğini Mısırlı arkeologların nasıl okuduğunu görüyorsunuz. Dahası kazı çalışmalarının içeriği hakkında da bilgi ediniyorsunuz.

Belgeselde Mısırlı arkeologlardan biri yapılan röportajda; “onlar bizim atalarımız, onlara saygı duyuyorum, onları en iyi biz anlarız, biz sahip çıkabiliriz o yüzden kendi ülkemizin tarihini kendimiz araştırmak istiyoruz” diyor. Bu sözler çok hoşuma gitti. Hem de Mısırlı arkeologların tarihine sahip çıkmaları sevindirici.

2- Doğa: Mantarların Gizemli Dünyası

Bu belgeseli izledikten sonra artık mantarlara başka gözle bakacaksınız. Belgesel tam bir görsel şölen dolayısıyla rengarenk mantarların görüntüleriyle gözlerinizi ekrandan ayıramıyorsunuz. Mikolog( mantar bilimci) ve girişimci Paul Edward Stamets’in hayatının mantarlarla nasıl değiştiğini ve onun gözünden mantarların gizemli dünyasını izlemek çok heyecan verici. Bir de sürekli mantarların yeniden doğuşu, tazelenmeyi ve yenilenmeyi simgelediğine vurgu yapıyor. Kesinlikle izlemeniz gereken bir Netflix belgeseli olarak listenizde yer almalı.

3- Tarih: Eğlenceli Tarih Dersleri

Netflix'te çok sayıda tarih belgeseli mevcut . Dolayısıyla benim gibi tarih severler için seçenek çok fazla. Benim en beğendiğim tarih belgesellerinden biri Eğlenceli Tarih Dersleri serisi. 2 sezon ve 20 bölümden oluşuyor. Sağlık, bilim, kültür, sanayi, teknoloji, uzay, siyaset gibi bambaşka konularda 20 dakikalık hap bilgiler bulabileceğiniz bir seri. Bunun yanında arşiv görüntüleri ve infografiklerden oluşması dikkatinizi bölümler boyunca diri tutuyor.

4-Spor: Dünya Kadar Spor

Dünyanın dört bir tarafında farklı kültürlerden kişilerin asırlar boyunca oynadığı kadim sporlardan oluşan Netflix belgesel serisi. Belgeselden sonra daha önce hiç duymadığım bir çok spor alanı hakkında bilgim oldu. Ayrıca ekstrem spor yapan kişilerin duygularını ve karakter özelliklerini yansıtmada da oldukça başarılı bir seri olduğunu söylemeliyim.

5-Doğal Yaşam: Dünyanın En Harika Ulusal Parkları

Anlatıcılığını Barack Obama’nın yaptığı doğal yaşam serisi. Küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin doğal yaşamı tehdit etmesinden dolayı korumaya alınan farklı ulusal parkları izliyoruz. Doğal yaşamda canlıların hayatının tehlikede olmasının insanlık için de tehlike demek olduğunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Belgesel 5 bölümden oluşuyor.

6- Biyografi: Yaparsın Şekerim

Netflix’te özellikle  son zamanlarda ülkemizin duayen tiyatro sanatçılarının hayatını anlatan harika belgeseller çekildi. Metin Akpınar’ı anlatan “İyi ki Yapmışım”, Haldun Dormen’i anlatan “Yaparsın Şekerim” ve Yıldız Kenter’i anlatan “Caniko” belgesellerini mutlaka izlemelisiniz. Efsane sanatçıları hoş bir dille  ailesinin,  öğrencilerinin ve arkadaşlarının dilinden dinlemek oldukça keyifli. Ve tabii ki hayatları ise ilham verici.

7-Bilim- Teknoloji: Explained

Explained inanılmaz geniş konu yelpazesi olan  aydınlatıcı, ilham verici orijinal Netflix belgesel serisi. Popüler kültür, bilim, teknoloji, sağlık, yaşam, uzay vs. aklınıza gelebilecek her konuda arşivlerden, infografiklerden yararlanarak oluşturulmuş. Bir de buna kapsamlı araştırmalara dayanan  ve sıkıcı olmayan kurgusu eklenince sizi her bölüm farklı bir çok bilgiye maruz bırakıyor. İlginizi kaybetmeden yaklaşık 20 dakikalık bölümleri bitiriyorsunuz. Bir bölümde Peri Masallarının tarihsel gelişimini izlerken diğer bölüm estetik cerrahinin tarihsel gelişimini izliyorsunuz.

8- Yemek: Asya Sokak Yemekleri

Tayland, Japonya, Hindistan, Endonezya, Tayvan, Güney Kore, Vietnam, Singapur, ve Filipinler ülkelerinin sokak yemekleri üzerine kültürel bir yolculuğa çıkartan Netflix begeseli. Dolayısıyla farklı lezzetlere merakı olanlar için benzersiz bir içerik.

9-Psikoloji: Dr. Phil Stutz

Hollywood’un en ünlü terapisti  Dr. Phil’in hayatını ve kariyerini anlatan Netflix belgeseli. Belgesel boyunca oyuncu Jonah Hill ile terapisti Phil’in  sohbetine eşlik ediyorsunuz. Ayrıca Dr. Phil kendi deneyimleri ve yarattığı terapi modeli hakkında bilgiler veriyor. Bu belgeseli psikolojiye ilgisi olanların mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

10- Bonus: Küba ve Kameraman

Amerikan gazeteci, fotoğrafçı, yönetmen Jon Alpert’in 2017 yapımı Netfilx belgeseli. 1970’li  yıllardan itibaren; 40 yılı aşkın sürede  bir çok kez ziyaret ettiği Kübalı üç ailenin yıllar içindeki değişimini anlatıyor. Bir yandan Küba’da kültürel ve sosyal yaşamı; bir yandan da  ziyaret ettiği üç ailenin yaşam serüvenini izlemek çok etkileyici.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum