Sinema & TV

Netflix Türkiye'den Bir Aşk Hikayesi: Gönül İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 1 Eylül 14:14

Gönül Netflix'in yeni yerli yapımı oldu. Filmin ismi IMDB'de Heartsong olarak geçiyor. Puan olarak ortalamanın çok altın olmasına rağmen eğlenceli bir aşk filmi.

Gönül çok tatlı bir aşk öyküsüne sahip. Bu tür filmler genelde romantik komedi olarak adlandırılsa da Gönül daha çok romantik dram. Kimi yerlerde kurgu hataları olsa da güzel müzik seçimleri ve başarılı oyunculuklar filmi izlenesi kılıyor. Gönül'ü izleyenler de bu yüzden "sevenler ve sevmeyenler" olarak ikiye ayrılıyor.

Piroz göçebe bir çalgıcıdır. Bu nedenle abisi ve yeğeni ile bir akşam düğüne şenlendirmek için giderler. Piroz köyde dolaşırken bir kızın şarkı mırıldandığını duyar. Sesi takip eder ve pencereden kıza eşlik eder. O anda birbirlerine aşık olurlar ama büyük bir sorun vardır. Bu sorun gelinin Piroz'un gördüğü kız olmasıdır. Yani düğün Sümbül'ün düğünüdür. Sümbül ismindeki bu genç kız deli doludur. Ancak düğünde bir kavga çıkar. Çıkan bu kavga aşıklara bir şans olur. Piroz ve Sümbül'ün öyküsünde araya bazı zamanlar töre bazı zamanlar batıl inançlar bazı zamanlar da ağa figürü gibi engeller çıkıyor.

Piroz göçebe bir çalgıcı dedik. Göçebe çalgıcı denilince aklımıza hemen romanlar gelir. Gerek kullandıkları çalgı aletleri gerek konuşmaları yüzünden roman olmadıklarını anlıyoruz. Zaten en fazla sorulan soru da "Gönül filmindeki göçebe topluluk kimler?" Bu konuda biraz araştırma yapınca bu halkın "Domlar" olduğunu görüyoruz. Domlar Hindistan kökenli ve Hindistan'dan ilk ayrılan Proto-Roman olan etnik bir gruptur. Günümüzde ağırlıklı olarak Türkiye, İran, Mısır ve Irak'ta yaşarlar. Özellikle ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde olmak üzere tahmini 3 bin Dom yaşamaktadırlar.

Gönül

Aşk her zaman aşktır

Gönül izlerken "Sümbül'ün aklı yerinde mi?" sorusu beliriyor insanın aklında. Sümbül'ü göçebelerin arasında görünce bu sefer bize çok normal geliyor. "İnsan, ait olmadığı yerlerde hep azalır." der Azra Kohen. Sümbül'de bunu görüyoruz. Sonra Sümbül göçebelerin yanına gidince saksıdan toprağa dikilmiş bir fidan gibi filizleniyor. Yeşillenip, çiçekleniyor. Yani kendini ait hissettiği yerde gerçekten yaşamaya başlıyor. Hangimiz olsa benzer tepkiyi vermez miyiz?

Gönül filminin oyuncu kadrosuna bakalım. İlk olarak Piroz karakteri ile Erkan Kolçak Köstendil'i görüyoruz. Ben şahsen kendisini Ulan İstanbul ile tanıdım. Pek fazla Türk dizisi izlemediğim için daha çok filmlerden takip ediyorum. Türk İşi Dondurma'da da çok başarılıydı. Piroz karakterine hayat verirken de yürüyüşü, koşuşu ve konuşması ile fark yaratmış. Daha sonra deli dolu Sümbül olarak da Hazar Ergüçlü karşımıza çıkıyor. kendisini sadece Ahlat Ağacı'nda izledim. Sümbül olarak güzel iş çıkarttığını söyleyebilirim. Özellikle final sahnesindeki ağıdı görülmeye değer. Filmin kadrosunda Bülent Emin Yarar, Şevval Sam ve Ali Seçkiner Alıcı da bulunuyor.

Gönül bir BKM yapımı ve sinematografik olarak da doyurucu bir film. Olayların geçtiği yerler ve bunların renk paleti ile kameraya alınışı güzeldi.

Film benim çerez olarak tabir ettiğim sınıflamada yerini aldı. "Alt yazı ile uğraşmayalım, biraz gülelim biraz da hüzünlenelim" diyorsanız Gönül tam size göre bir aşk hikayesi. Listenize ekleyin.

Filmin karavan puanı,

???
https://youtu.be/NwUcURFo8EQ
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum