Otomotiv

Nissan Z: Rakibinden Supra'ya Cevap


Tuna Tanyolaç 24 Eylül 08:20
Toyota bu yıl efsane modeli Supra'nın yeni modelini piyasaya sürmüştü. Fakat bu "Japoncu" otomobil severleri tam memnun etmedi. Çünkü bu Supra, safkan Japon değildi. Şasi, motor ve şanzımanı anlaşma gereği ikizi BMW Z4'ten; dış tasarım Toyota'dan olacak şekilde dünyaya geldi. Bir de en önemli kısım olarak BMW politikaları gereği otomatik şanzımanla piyasaya çıktı. Tüm bunların yanında iç tasarım ve teknolojisi de BMW barındırdığı için fiyatları bir Japon otomobile göre yüksek kaldı. Ülkemize göre ulaşılabilir olmasını beklemiyorduk elbette ama dünya piyasasına göre de pahalı kabul edildi. Tüm bunlardan ders çıkarmışçasına, rakibinden Nissan Z hamlesi geldi. Özelliklerinden yazımda bahsedeceğim ama fiyatlar ABD'de Supra için 50 bin $ seviyesindeyken yeni Z 35 bin $ civarında olacak.

Nissan Z dış tasarım

Nissan Z ön tasarımında eski 350Z modelinden esintiler mevcut. Yenilikçi detaylara led farlar eşlik ediyor. Baz versiyonda 18 performans versiyonunda 19 inçlik jantlarla gelecek. Arka tasarımda ise eski 240Z modelini andıran stop grubu ve çizgiler var. Nissan, bu tasarımda eskiye selam çakmayı unutmamış.

İç tasarım

Nissan Z iç tasarımda yenilik ve teknoloji barındırsa da dijital gösterge panelinde eski modellerin gösterge şekillerine benzer tasarım var. 8 inçlik multimedya sistemi ise çağa ayak uyduran cinsten. Bu ekran üzerinde aracın ayarları da yapılabiliyor. Orta konsolda bulunan, retro imaj veren analog göstergelerden biri diferansiyel yağ sıcaklığını gösteriyor. Bu da, drift sever kullanıcılara diferansiyelin durumunu bildiriyor. Bu eklenti bile aracın sportifliğinin bir mesajı. Spor koltuklar ise böyle bir aracın olmazsa olmazı zaten.

Performans

Nissan Z, kalbinde 3 litrelik V6 çift turbolu bir benzinli motor barındırıyor. Bu motor ana hatlarıyla, hali hazırda markanın bünyesinde bulunduğundan fiyatları düşük tutmayı sağlamış. Bu canavar, Z modeli için güçlendirilerek 406 hp güç ve 475 Nm tork üretecek hale gelmiş. Bir de asıl değinilmesi gereken husus şu ki bu gücün, 6 ileri manuel şanzımanla arka tekerleklere aktarılıyor olması.
Nissan Z için 9 ileri otomatik şanzıman da opsiyon listesinde mevcut fakat manuel şanzıman rakibinde bulunmuyor. Safkan sürüş zevki vaat eden bu safkan Japon, 2022'nin başında satışa sunulacak. Vergiler yüzünden ülkemizde halka hitap etmeyecek belki fakat otomobil severler adına sevindim. Otomobil vergileri konusundaki yazımı da buradan okuyabilirsiniz.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum