Gezi & Seyahat Kitap & Edebiyat

NOUS’N SOUL VE UMUDA YÜRÜYÜŞ DERNEĞİ


Emine Aydın Albayrak 17 Aralık 14:31

Bu salı bir değişiklik yaptım. Kitap okumak için seçtiğim mekanda öyle güzel hikayeler, öyle etkileyici projeler dinledim ve öyle güzel insanlarla tanıştım ki okumayı bırakıp bu güzelliklere odaklandım. Dolayısıyla da size okuduğum kitap yerine tanıştığım gezgin kitaptan, Umuda Yürüyüş Derneği’nden, Nous’n Soul adlı mekandan ve bazı iyi insanlardan bahsedeceğim. Biliyorum ki siz de bu yazıyı okuduğunuzda bana teşekkür edeceksiniz.

Nous’n Soul ve Musa Göçmen Sahnesi

Bir mekan düşünün, yağmurlu bir Ankara havasından kaçarak girdiğinizde sizi hemen sarıp sarmalasın. Oturduğunuz koltuklar hariç gördüğünüz ve dokunduğunuz her şey birer sanat eseri olsun: tablolar, sehpalar, el boyaması fincanlar, bronz heykeller, biblolar… Asla yeri değişmeyen dekor kitapların aksine, sürekli gezen ve okuyucusuyla buluşan kitapları olsun. Bunun yanı sıra her saniye mis gibi kahve koksun. Barista V60 ile gösteri yapsın. Müzik listesi ruhunuzu dinlendirsin. 

Salı günü yakın bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim Nous’n Soul Cafe'de, mekanın işletmecisi Ömer Bey ile, bahsettiğim keyifli ortamın tadını çıkarırken tanıştık. Öncelikle üst katta bulunan Musa Göçmen Oda Sahnesi’ni gezdikten sonra, birinci ağızdan mekanın hikayesini dinledim.

Bazen arkadaşlarımla bir araya gelip sadece çalışarak hayat geçiremeyeceğimizi konuşuyorduk. Entelektüel tarafımızın da doymaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorduk. Ayrıca bir şekilde, birilerinin hayatına dokunmamız gerektiğine inanıyorduk. Ama sonra gece gidip uyuyor ve hiçbir şey yapmıyorduk. Bir gün bu fikrin eyleme geçmesi gerektiğini düşündüm. İyilik yapabileceğim insanlarla birlikte bu mekanı açtım. Artık daha mutluyum. Burada, başkalarının hayatına dokunan insanlarla bir araya geliyorum ve benim gibi düşünen iyi insanlarla tanışmayı hedefliyorum.

Ömer Yılmaz

Kitaplıktaki kitapları istediğiniz gibi alıp okuyabiliyorsunuz. Tek bir şartları var: Okuduktan sonra kitabı okuyacak başka birine vermeniz ya da okunabilecek bir yere bırakmanız. Bir de bunu yaparken içine küçük de bir not bırakırsanız, kitabın gezgin olduğu anlaşılsın. Hatta #yalnızgezginorg, #yuruoku ve #nousnsoul etiketleriyle de sosyal medyada paylaşırsanız, mekan sahiplerinin de daha çok iyi insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnız Gezgin ve Okan Keleşoğlu

Gezgin kitaplardan bahsederken bu fikrin mimarı ile tanışmamı istedi Ömer Bey. Bu noktada Okan Keleşoğlu girdi devreye. Onun da hikayesi hem dinlemeye hem de anlatmaya değer. Yıllar önce bir gün Kızılay’da Dost Kitabevi’nden bir kitap alıyor. Jack Kerouac tarafından yazılan Yalnız Gezgin kitabı. Kitabı okuduktan sonra içine bir not yazıp tanımadığı birine postalıyor. Tam yedi ay sonra Facebook üzerinden bir mesaj alıyor. Yine tanımadığı bambaşka biri kitabını ulaştırmak için adres istiyor. Tek bir notla giden kitap, pek çok not ve küçük hediyelerle sahibine geri dönüyor. Üstelik pek çok ülke gezmiş ve yepyeni insanlar tarafından okunmuş olarak. Biriken anılar kitaba sığmayınca Amerika’da okurlardan biri eski bir doktor çantasına koyuyor kitabı. Böylece gezgin kitap macerasına çanta içinde devam ediyor.

Yalnız Gezgin kitabının incelemesi, çantadaki hediye ve notların detayları ve gezgin kitabın benimle birlikte çıktığı yolculuğun ayrıntıları önümüzdeki haftanın konusu olacak. Biz Okan Keleşoğlu’nun Umuda Yürüyüş Derneği’nden ve derneğinin projelerinden devam edelim.

Umuda Yürüyüş Derneği

Okan Keleşoğlu tarafından kurulan Umuda Yürüyüş Derneği’nin hikayesi, Okan Bey’in ikiz kardeşine böbreğini vermesiyle başlıyor. Zorlu geçen nakil sürecinde yaşadıkları, Okan Bey’i Türkiye’deki organ bağışı gerçeğiyle yüzleştiriyor. Ülkemizde organ bağışı gönüllülük esasıyla yapılıyor. Ne yazık ki bu konuda gönüllü olan kişi sayısı oldukça az. Konuyla ilgili veriler gerçekten dehşet verici. Daha önce 81 ilde 81 kütüphane projesiyle ihtiyaç sahibi öğrencileri kitaplarla buluşturan Okan Keleşoğlu, bu defa da organ bağışı ile ilgili farkındalık yaratmak istiyor. Kurduğu dernekle birlikte Sağlık Bakanlığı’na bir proje sunuyor. Kar, kış, yağmur, çamur demeden 15 Ocak’ta motosikletiyle birlikte yollara düşmeyi planlıyor. Proje kapsamında belirlenen güzergahtaki kırktan fazla ilde, konuyla ilgili seminerler planlanmış durumda. Bu seminerler Sağlık Bakanlığı’ndan birer yetkili eşliğinde gerçekleştirilecek. Böylelikle organ bağışında bulunmak isteyen gönüllüler, seminer sonrası form doldurarak bağışta bulunabilecek.

Detaylar için Instagram’da @o.kelesoglu hesabını takip edebilirsiniz. Konuyla ilgili yapabileceğimiz en güzel şey, bu projeyi olabildiğince fazla insana duyurmak. Bu defa pamuk eller klavyeye olsun lütfen.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum