Astroloji

NUMEROLOJİ VE MÜZİKTE 1,4, VE 5. NOTALAR


Çağlan Tunçbilek 23 Haziran 19:14

Müzik dediğimiz zaman insanın aklına birçok şey gelir. Bu yazıda numeroloji ve müziği birleştiren eğlenceli olduğunu düşündüğüm bazı bilgiler vereceğim. Ayrıntıya girmeden basit müzik bilgisiyle numoreloji ortada olacak.

Kabaca 7 notamız var ve buna da bir oktav diyoruz. Bunlar "Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si"dir.

İki nota arasında 9 küçük aralık var. Farklı olarak Mi ile Fa arasında ve bir de Si ile Do arasında 4.5 küçük aralık vardır. Müzik konuşurken ve öğrenirken piyanoyu merkez alıyoruz. Piyano sık kullanılan müzik enstrümanları içinde en geniş skalaya (nota sayısına - yani oktava) sahip enstrümandır. Piyanoda 7.5 oktav vardır. Bir oktavda 7 ana nota dışında 5 adet siyah renkli nota vardır. Mi-fa ve si-do arasında siyah tuş yoktur. Yani piyanoda bir oktavda 7 artı 5; 12 nota vardır. Konu daha fazla karışmadan burada durduk. Bu yazdıklarımı paylaştığım resimde de görebilirsiniz.

Sonuç olarak müzik armonisi gerçekten hem karışıktır hemde zevklidir. Ayrıca müzik armonisinde çok fazla kural varken aynı zamanda her kuralı da bozabilirsiniz. Kural bozma bile kurala tabidir ama kuralı da numeroloji kurallarına göre bozabilirsiniz. Müzik armonisini en iyi piyano tuşlarını kullanarak anlayabilirsiniz. Kurala göre beste ve besteye eşlik edennotaları yazarsanız sonuç kabul edilir olur. Tersi bir durumda çıkan sese armonik değil kakafonik diyebiliriz.

Müzik içinde iki çeşit çok seslendirme vardır. Dikey ve yatay... Yatay bestelemeyi kullanım alanına genel anlamda J. S. Bach sokmuştur. Anlaşılması için kısaca şöyle anlatalım. Bir beste yapıyorsunuz. Onun altına uyumlu bir beste daha yapıyorsunuz. Sonra ilk iki besteyi bozmayacak şekilde üçüncü bir beste yapıyorsunuz. 3. besteden sonra ilk üç besteye zarar vermeden dördüncü bir beste yapıyorsunuz. Topluca çaldığınızda -inanasınız gelmiyor ama- kakafonik değil armonik bir ses ortaya çıkıyor. Bu besteyi J. S. Bach yapmışsa mesmerize (hipnotik, büyüleyici) bir yapı ortaya çıkmış oluyor. Bu çok seslendirmenin ismi kontrapuandır (Contrepoint).

Yazının konusu olan 1, 4 ve 5

1, 4 ve 5 rakamları dikey bestelemede ortaya çıkıyor. Bir notanın altına genelde aynı anda çalınmış en az üç nota sesi eşlik eder. Bu üç sese akor deriz. Bir notaya bastığımızda buna eşlik koymak için aynı anda en az üç notaya basarız gibi düşünün. Yani genelde kulağımız her an en az 4 notanın etkisine maruz kalır. Buda beynimizde çok seslilik etkisi bırakır. Kontrapuana göre çok daha kolay ve genel kullanıma uygundur.

Do ile başlayan bir oktavda 1. ses Do, 4. ses Fa ve 5. ses Sol'dür. Elbette yaptığımız beste orijinaldir. Ancak burada ilginç bir durum var. Aslında besteyi dinlerken hep ya Do ya Fa ya da Sol merkezli bir ses etkisine maruz kalıyoruz gibi düşünün. Re ile başlayan oktavda ise bu re, sol ve la olur. Beyin bu şekilde müzik yapısının uyumlu olduğunu düşünüyor. Tabii burada anlaşılması için çok kabaca ve bazı eksiklerle anlattık.

Numeroloji

Numerolojide rakamlar çok boyutludur. Hepsi aynı anda devrededir. Bu çok boyutluluk içinde anlatımda neredeyse sınırsızdır. Ancak bütün rakamların elbette kök anlamları da vardır. Sonsuzluk bazen tek anlamı ifade eder. Rakamların hepsini anlamaya başladığınızda da sonsuzluğu hissetmeye başlarsınız. Rakamları kendi içinde:

- kök anlamında (1)

-3 farklı boyutta (en boy yükseklik gibi düşünün) ve

-diğer rakamlarla harmonik ilişkisi anlamında

düşünebiliriz. Ama emin olun çok eğlenceli farklı boyut ve anlamları da vardır. Tüm bunları düşündüğünüzde ise bir noktadan sonra yaratıcının tasarımının mükemmelliğini anlayabiliyorsunuz.

Ezoterizmin her yerinde rakam ve geometri vardır. Bütün uzmanlıklar rakam ve geometri üstüne oturur. Beyin karmaşık bilgiyi ancak bu şekilde anlayabilir. Bazen bir şekle bakarak çok uzun süre konuşabilirsiniz. Hiçbir konuşma da birbirinin aynı olmaz. Bunun nedeni özünüzün zaman kavramıyla etkileşimi ve bu şekilde artan olgunluğunuzdur.

1, 4, 5 ve felsefesi

Anlatıma magazinsel girelim. Asya'da bir çok ülkede rakamlarla ilgili takıntılar vardır. Bazı ülkelerde 13, 14, 4 hiç kullanılmaz. Apartman, daire, iş nolarında, asansörlerde bu rakamlar yoktur. Buralarda 13 uğursuzluk, 14 ve 4 ölümü ifade eder. Zaten bir ve üçü topladığınızda da dört çıkar.

Şimdi bana göre bu takıntı, tamamen haksız değildir. Birisinin apartman, daire nosunu ve kaçıncı katta oturduğunu bilirseniz devam eden yaşamı ve ileride neler olacağını uzun süre anlatabilirsiniz. Hele ki bir de doğum tarihini ve isim-soyismini biliyorsanız neler çıkar tahmin edemezsiniz.

Asya'nın bu aurasından gidersek 5 özgürlük, 4 ölüm ve 1 aşkınlık olarak alınabilir. Müzikte kullanılan ilk nota ulaşabileceğiniz noktayı hissettirir. 4. nota buraya ulaşmak için bedelin ne olduğunu hissettirir. 5 ise özgürlüğün olduğu yere ulaşmak için enerji harcama isteğini hissettirir. "Hadi" dersin. Şok olursun. Korkarsın. Şaşırırsın. 5 "ya savaş ya da kaç"tır. 5'i aşmışsan olgunlaşmışsın demektir. 4 hemen yanında ama 1 uzaktadır. 4 tatsız; 1 çekicidir. Zaten yaşamın özü de bu değil midir?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum