Aktüel

O ESKİ BAYRAMLARIN OLDUĞU YER: MEYVALI MAHALLESİ


Konuk Yazar 29 Nisan 10:12

Gelişen ve değişen dünya, hayatımızda birçok önemli değeri aldı götürdü. Bunlarından birisi de bayramlaşma elbette. Büyüklerimizin de dediği gibi "nerede o eski bayramlar". Hiç şüphesiz o eski bayramlar eskide kaldı fakat her yerde öyle değil. Bugün sizlere kendi mahallemdeki bayram heyecanını ve kutlamasını anlatacağım. Bu haftaki konumuz Meyvalı Mahallesi ve Ramazan Bayramı...

Eski bayramlar

Çoğumuzun içinde o kalabalık bayramlaşmaların yeri ayrıdır. Üç, dört kuşağın bir araya gelip sohbetle, muhabbetle konuşup bayramlaşmalarının yeri ayrı olmuştur. Gelişen ve teknoloji üzerine kurulan düzen, bu geleneklerimizin önüne geçti. İnsanlar özellikle son on yıldaki teknolojik gelişmelerden sonra daha içe kapanık duruma geçti.

Durum böyle olunca sosyalleşmeyi özler duruma geldik. Bu sosyalleşmenin olduğu anlar daha da önem kazandı. Özellikle bayramlarda aile büyükleri ile birlikte vakit geçirmek ve paylaşacak bir şeyler bulmanın değeri daha da arttı.

Meyvalı mahallesinde bayramlaşma heyecanı

Bu özel bayramlaşmalardan biri de Meyvalı'da yaşanıyor. Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Meyvalı Mahallesi yıllardır bu geleneği aksatmadan sürdürerek aradaki bağı koparmamak için elinden geleni yapıyor. Üstelik buna 7'den 77'ye herkes katılıyor. Bayram öncesi hazırlıklar, misafirlerin beklenmesi, yaş farkı dinlemeksizin beraber olma kültürü yıllardır sürüyor.

Meyvalı mahallesinde bayram

Peki bu 50 yılı aşan bayram geleneği nasıl gerçekleşiyor? Mahallede bayram, bayram namazında erkeklerin bir araya gelmesi ile başlıyor. Namaz sonrası mahallenin büyükleri, -çocukları ile birlikte- bir araya gelerek mahallenin bütün evlerini dolaşmak, bayramlaşmak için harekete geçiyor.

Mahallenin erkekleri bunları yaparken kadınlarımız da evlerine bayramlaşmaya gelecekler için hazırlıklara başlıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu silsile evlerin misafirlerle şenlenmesi ile daha da güzel hale geliyor. Her evle özdeşleşen ikramlar her bayram aynı güler yüzle misafirleri bekliyor. Bu bayramlaşma sırasında yapılan sohbetler, atılan kahkahalar o eski bayram özlemini bize aratmıyor.

Yaklaşık 50-60 kişiye ulaşan bu organizasyon, -eksiksiz- her haneyi dolaşarak büyüklerin hem bayramlarını kutluyor hem de hal hatır sorarak onlara yalnız olmadıklarını hatırlatıyor.

Pandemi arası

Bu 50 yılı aşan gelenek, pandemi nedeniyle yaklaşık olarak 3 yıldır gerçekleştirilemiyor. Fakat vaka ve ölüm sayılarının azalmaya başlaması yeniden eski bayramlaşmaları bize getirecek gibi duruyor. Hepimizin yeniden -eskisi gibi- güzel sohbetlerin, muhabbetlerin olduğu bayramlara kavuşmamız dileğiyle... Ramazan Bayramımız kutlu olsun. #nevarneyokkargala

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum