Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

Okul Korkusu ve Avucundaki Öpücük


Gamze Erdem Özcan 31 Ağustos 15:50

Okul zilinin çalmasına kısa bir zaman kala hepimizi tatlı bir telaş sarmaya başladı. Yaz tatilinin son günlerini keyifle bitirmek hepimizin hayali. Okul hayatı yeni başlayacak aileler ve çocuklar için de yeni bir dönem yeni heyecan ve bazen de yeni kaygıların hissedildiği bir sürece giriyoruz. Sanırım; albümümüzün en tatlı anılarından biri de çocuğumuzun okula başladığı ilk gün. Bununla birlikte bu tatlı heyecanın yanında bazı kaygı ve korkuları taşıyan çocuklarımız elbette ki olacaktır. "Okul korkusu" olarak adlandırdığımız bu durumun en güzel anıları, zor zamanlara dönüştürmesini ise istemiyoruz.

Okul korkusu nedir?

Okula ilk kez başlayacak çocukların, çeşitli duygularla okula gitmeyi reddetmesi olarak tanımlayabiliriz. Çocuğunu doğru okuyabilen aileler, onun bu duygularını doğru tanımladıklarında kolaylıkla üstesinden gelirler. Çünkü genel olarak okul korkusunun altında ebeveynlerden ayrılma kaygısı yatar. Ayrılık sonrası ailesine kötü bir şey olması ya da terkedilme korkusu ile de besler duygularını. Kimi zaman ebeveynler de aynı korkuları çocukları için taşır ve çocuk bunu yine kolaylıkla hisseder. Kaygılanması gerektiğini düşünür. Tüm bunlar da bir şekilde uyum problemlerine sebep olur. Aşmak istediğimiz bu duyguyu doğru tanımlamalı ve öncelikle ebeveynler olarak kendi kaygımızdan sıyrılmalıyız.

Anne Rakun yavrusuna gülümseyerek, "Şimdi," dedi, "ne zamankendini yalnız hissedersen ve birazcıkevdeki sevgiye ihtiyaç duyarsan, elini yanağına bastır ve şöyle düşün: "Anne seni seviyor. Anne seni seviyor." Bu öpücük yüzüne atlayacak ve içini sevimli,sıcaık düşüncelerle dolduracaktır."

Avucundaki Öpücük

Ormanda okul başlıyordu ama Minik Rakun okula gitmek istemiyordu. Onun korkularını yatıştırmak isteyen Anne Rakun, "Avucundaki Öpücük" adını verdiği aile sırrını yavrusuyla paylaştı. Amacı, dünyası ne zaman birazcık korkutucu hale gelse, onu çok sevdiğini hatırlamasını sağlamaktı. Okula başlayan, sevdiklerinden özel bir kişiyi kaybeden ya da ayrılmak zorunda kalan, korkutucu bir yetişkinle karşılaşan her çocuk, ihtitaç duyduğu güveni bu kitabın sayfalarında bulacaktır. Sayfaları çevirirken sizler de onlara "Seviliyorsun!" mesajını ulaştırabilmek adına sımsıcak bir yol bulacaksınız. Audrey Penn'in yazdığı, Ruth E. Harper ve Nancy M. Leak'ın çizip renklendirdiği Avucundaki Öpücük, kitaplığınızdaki yerini fazlasıyla hakediyor.

Tedirginlikleri yok etmek için kalbine güzel bir duygu, cesaret aşılayan sözler ve avucuna sevgi dolu bir öpücük işleri kolaylaştıracak. Dahası çocuğunuzla ilk kez farklı bir kanal için çalışacak ve destekleyeceksiniz. Çizimleri ve renklendirmeleriyle bizi içten bir dünyaya sürükleyen kitabın çözümü sizin de çözüm yolunda ufkunuzu açacak. Öyleyse uyum haftasına sayılı günler kala Anne Rakun'un rehberliğinde çocuklarımıza en güzel anılarını heyecanla sunmaya ne dersiniz? O halde izin verin avucunuzdaki öpücük sizin de yeni başlangıcınızı tatlı heyecanlara dönüştürsün. Çünkü her çocuğun "Seviliyorsun, güvendesin ve sevgim seninle her yerde!" cümlelerini duymaya ve hissetmeye hakkı vardır.

Okul korkusu ve ailelere öneriler konusunda, bu yazıya göz atmayı unutmayın.

Uyum haftası ne zaman başlayacak 2022-2023?

İlkokul birinci sınıf, okul öncesi, imam hatip ortaokullarının 5'nci sınıf öğrencileri, 9. sınıf öğrencileri ve hazırlık sınıfı öğrencileri, yeni girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlamaları açısından 5-11 Eylül tarihlerinde uyum eğitimi için okulda hazır bulunacak.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum