Bilim & Teknoloji

OLMAZSA OLMAZ: HAYATIMIZ GOOGLE


Konuk Yazar 7 Temmuz 14:23

Arama motoru denilince akla ilk gelen tabii ki "Google". Peki Google hayatımıza girdiğinden beri araştırmacı ruhumuz arttı mı? Google'da arama yapmayanınız var mı? Tekel haline gelen arama motorumuzun -Google'ın- dosyasını açıyorum!

En çok kullandığımız tarayıcı Google Chrome

"Google'da ara bakalım." Kaç kere kurdunuz bu cümleyi? İstatistiklere baktığımızda Türkiye'de de en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome. Yandex Metrica adresinin paylaşmış olduğu son verilere göre, masaüstü kullanılan tüm platformlarda lider Google Chrome olurken en yakın rakibi Opera. Akıllı cihazlarda da bu durum değişmiyor. Zira Chrome, yine kullanıcıların en çok tercih ettiği tarayıcı. En yakın takipçisi ise, Apple cihazlarının değişmez tarayıcısı olan Safari. Totalde en çok kullandığımız tarayıcılar ise sırasıyla şöyle; Chrome, Opera, Edge, Safari, Yandex Browser.

kaynak: https://radar.yandex.com/ uygulamasından alınmıştır.

Yani Google'a inancımız tam. Zaten bir bilgisayar satın aldığımızda ilk işimiz Microsoft Explorer -yeni adıyla Microsoft Edge- tarayıcısını açıp Google Chrome indirmek değil mi? Pek çoğumuz böyle yapıyor. Yani istatistikler öyle gösteriyor. "Hangi tarayıcı daha iyi?" sorusunu incelemek için şimdi buraya bakabilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=W4wWdmfOibY
1993 - 2020 yılları arasında popüler olan tarayıcılar

Google ekosisteminin bir parçasıyız

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri Android kullanıcısı olup da Gmail hesabı olmayan var mı? Gmail hesabıyla giriş yaptığımız bir çok uygulama da mevcut. Yani Google ekosistemine entegre bir hayatımız oldu artık. Teknoloji kullanmayı seven ve akıllı cihazları hızlı tüketen bir topluma sahibiz. Bunun yanında bilgiye hızlı ulaşma ve haber alma özgürlüğü isteğimiz de bir hayli fazla. Bu yüzden uygulamalara hızlı giriş sağlayan Gmail de "olmazsa olmaz"ımız.

google
İlk Google arayüzü

"Google'da en çok neler aranıyor?" ilerleyen zamanlarda yazacağım ama ilk cevabın, "Alışveriş/fiyat taramaları" olduğunu tahmin edebilirsiniz. Aslında bir ürünün fiyat araştırmasını yapmak için ilk uğradığımız dükkan, arama motorunun bize gösterdiği adresler oluyor. Bu durum, aradığınız her ürünün reklamını tarayıcı ekranında sürekli size gösterir hale getirmekte. Böylece algımız test ediliyor bir nevi. Yani ihtiyacımız olmasa da o ürün ihtiyacımız gibi karşımızda sürekli.

Aradığınızı bir kelime ile bulmak kolay gözüküyor olabilir. Yine de Google, size hangi sayfayı gösterirse onu doğru olarak kabul etmemek gerekir. Google sizi yönetmesin; aksine siz onu yöneten olun. Unutmayın ki "bir hizmet ücretsiz veriliyorsa ürün sizsiniz"! Bu yüzden siz de tarayıcınızın geçmişinizi düzenli olarak temizleyin. Kabul etmeliyiz ki bilinçli kullanıcısı olduğumuz sürece, Google hayatımızın bir parçası. Hatta birçoğumuz için "olmazsa olmaz"...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum