Spor

Ölüm Grubu Takımları ve Hazin Vedaları: EURO 2020


Onur Ömer Düzgün 30 Haziran 16:36
Karavan ile bu hafta dünyada 3.5 milyar izleyiciye ulaşan Avrupa Şampiyonası'na konuk olacağız. Bu hafta istikametten biraz çıkıp senenin en önemli olaylarından biri olan bu büyük turnuvaya sürmeye karar verdim. O zaman Euro 2020'nin ölüm grubunu inceleyelim. Her turnuvada biraz abartı ile beraber güçlü rakiplerin olduğu gruplar "Ölüm Grubu, Cehennem Grubu" gibi ifadeler ile anılır. Turnuvaya ilgiyi bir kat daha arttırır bu çağrışımlar. Bazen "Hayır o grup ölüm grubu değil; asıl ölüm grubu bu" gibi tartışmalar ortaya çıkar. 2002 Dünya Kupası buna örnektir. Kimisi F Grubu'na -ki o grupta İsveç, İngiltere, Nijerya ve Arjantin yer almaktadır- ölüm grubu derken kimisi Almanya, İrlanda, Kamerun ve Suudi Arabistan'ın olduğu E Grubu'na ölüm grubu demiştir.

Bu turnuvanın ölüm grubunda hangi ülke takımları vardı?

Turnuva çekilişini dahi büyük bir merakla izledim. Çünkü Bizim Çocuklar'dan çok ümitliydim. Bunda maçlarımızın Can Azerbaycan'da oynanmasının da etkisi vardı. Hayal kırıklığımızı daha önce Tuna Tanyolaç yazdı. Grup kuralarında benim gibi herkesin dikkatini F Grubu çekti. Grupta Almanya, Portekiz, Fransa ve Macaristan yer aldı. Grubu gören herkes "Vay canına. Ne grup oldu ama!" düşüncesi ile maçların oynanacağı saati bekler oldu. F Grubu maçı Portekiz'in Macaristan'ı 3-0 yenmesi ile başladı. "Bu grubun averaj takımı Macaristan." sesleri perçinlenmiş oldu. Fransa da Almanya karşısında 1-0 galip ayrıldı. İlk maçlar sonucunda izleyicilere tat vermeyen ve "Eski Almanya tadı yok." diyenlerden biriyim. Özellikle hücumda kısır kalan Almanya ilerleyen maçlarda bu görüşümü haklı çıkartacaktı. Beşiktaş taraftarı Werner'in ayarını nasıl bozduysa hangi takımda oynarsa oynasın taraftardan "Şunu çıkar hoca" eleştirisi alır oldu. Lineker'in meşhur sözü bence mazide kalacak. Modernleşen hayatlar ile birlikte futbol evrenselleşmeye başladı. Belki yakın şampiyonlarda hiç beklemediğimiz, sürpriz sonuçlar bile görebileceğiz.
Futbol basit bir oyundur. 22 kişi 90 dakika bir topu kovalar ve sonunda hep Almanlar kazanır. Gary Lineker
Ölüm grubu
Grup içi ikinci maçlarda bir mucize oldu. Macaristan, Fransa ile 1-1 berabere kaldı. Türk filmlerinde "Zamanında fakir ama gururlu bir genç..." repliği geldi aklımıza. Portekiz'i 4-2 yenmesine rağmen Almanya'nın hala tadı yoktu. Sonuçlar böyle olunca tüm hesaplamalar son maçlara kaldı. Çünkü bu turnuvada "en iyi üçüncü" de bir üst tura çıkabilecekti.

Şanssız mı desek beceriksiz mi?

Son maçlarda Fransa Portekiz ile 2-2 berabere kalırken, Almanya da son anda Macaristan karşısında 2-2 lik beraberlik elde etti. 84. dakika da Goretzka golü atamasa Almanya evine erken dönecekti. Grup maçlarının tamamlanması ile Almanya İngiltere ile, Portekiz Belçika ile ve Fransa ise İsviçre ile eşleşti. De Bruyne olmayınca sıradan bir takım haline gelen Belçika, Thorgan Hazard'ın etkileyici şutu ve Jota'nın son vuruşlardaki etkisizliği sayesinde Portekiz'i tek golle geçti. Ronaldo'lu Portekiz çeyrek finali göremedi. Dün oynanan İngiltere-Almanya maçı ise hem tribünde hem ekran karşısında maçı izleyenlerin uykusunu getirdi. İngiltere Almanya'yı uyuttuktan sonra iki gol ile adını çeyrek finale yazdırdı. Panzerler Almanya'ya doğru yola çıktı.

Uzun yıllar unutulmayacak maç

Grubu birinci olarak bitiren Fransa, diğer rakiplerine göre daha zayıf bir rakip ile eşleşmişti. Sanırım Fransız oyuncular ve Didier Deschamps da aynı düşüncede olacak ki "Nasıl olsa kazanırız" havası ile maça başladılar. Onları bu düşünceden 1-0 geri düşmek bile vazgeçirmedi. Neticede bir şekilde 3-1 öne geçtiler. Ama ne derler bilirsiniz: "Maç 90 dakika." İsviçre mükemmel bir geri dönüş ile maçı 3-3 bitirdi. Önce uzatmalara sonra penaltılara giden maçta gülen taraf İsviçre oldu.

Benim tahminim

Eşleşmeler belli olduğuna göre yarı Finalde İtalya-İspanya ve İngiltere-Danimarka maçlarını izleriz. Finalde ise İtalya-İngiltere maçını bekliyorum. Maviler de kupayı alır diye düşünüyorum.
Kısaca ölüm grubundan çıkan ülkeler "Denizi geçip okyanusta boğuldu." Aslında şöyle de diyebiliriz: "Ölüm gibi bi' şey oldu ama ama ama, kimse ölmedi." Umarım Bizim Çocuklarda İsviçre'nin, Avusturya'nın, Danimarka'nın hatta Macaristan'ın mücadelesini örnek alır ve bir sonraki turnuvada boynumuzu bükmeyiz. Turnuvanın karavan puanı,
????
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum