Sinema & TV Gündem

Ötenazi, Alain Delon ve İçimdeki Deniz


Onur Ömer Düzgün 28 Mart 14:51

Geçen hafta ünlü aktör Alain Delon'un kararı sosyal medyayı karıştırdı ve sevenlerini üzdü. Çünkü geçmişin başarılı aktörü -günümüzün ise iş insanı- "ötenazi" olmak istediğini söyledi.

Çoğu kültüre ve inanca göre ölüm sadece yeni bir hayatın başlangıcı olarak görülmektedir. Kimi inançlara göre ölümden sonra cennet ve cehennem vardır. Kimi inançlara göre ise farklı suret ve bedende tekrar dünyaya gelmek... Kimisi sonsuz ışık içinde var olacaktır. Kısacası kültürden kültüre farklılıklar ortaya çıkmıştır.

Dilimizde ise yaşamak ve ölmek aynı kelime kökeninden gelmektedir ki bu kelime "kepermek"dir. Kepermek, eski Türkçe'de "karnı şişmek" anlamına gelmektedir. Yeni bir hayatı müjdeleyen, karnı şişip bebeğini taşıyan kadına gebe deriz. Bu yüzden kültürümüzde el üstünde tutulur gebe kadın. Aynı zamanda hayatın bitmesine ise argoda "gebermek" denir. Ölüm anında da ölüm şişliği olduğu için.

Yaşamak direnmektir

Peki ötenazi nedir? Kelime kökeni olarak Yunanca'da "güzel ölüm" anlamına geliyor. Yani ölüm güzellemesi yapıyor. Ötenazi ile intihar karıştırılmamalı. Ötenazi için çeşitli sağlık raporları almak gerekiyor. En önemlisi psikolojik rapor... Peki ölüm güzel midir? Konuya kitabımda şöyle değindim:

Doğduğun an başlarsın zamanla yarışmaya. Çünkü doğduğumuz an başlar insan için zaman geriye akmaya. Kronos, kum saatini ters çevirir ve ömrün tükenmeye başlar. Ne kadar uzun yaşarsan ölüm o kadar korkutucu gelir insanın gözüne. Ölüme alışılmaz. “Ah ölüversem, alsalar şu canımı” diye söyleyenlere inanma. Yaşam tatlıdır. En küçük bir rahatsızlıkta kısa sürede iyileşmek isterler. Sıkı sıkı bağlanırlar hayata ki doğrusu budur.

Mistik Konağın Koruyucuları - Karanlık Yükseliyor

Ötenazi dünya üzerinde yaygın değil. Bunu uygulayan iki ülke var. Hollanda ve Belçika -ayrıca Amerika'nın Teksas Eyaleti... Aslında bu karar kadar bu konu hakkında yazmak da zor. Zira doğru kelimeleri seçmek de...

Alain Delon'un kararını duyduğum zaman aklıma İçimdeki Deniz filmi geldi. Başrolünde Javier Bardem'in bulunduğu İçimdeki Deniz ödüllere doymayan bir film. Film gerçek bir hayat hikayesini konu alıyor. Galiçyalı denizci ve yazar Ramón Sampedro Cameán, usta bir yüzücü. 26 yaşında kayalıklardan denize atlayacakken suyun çekilmesini hesaba katmıyor. Atlayışı sonrası denize çakılıyor. Bu yüzden boynunun altı felç olarak hayata devam ediyor. Ramon, sağlıklı yaşadığı yıl kadar yatağa bağlı bir ömür geçiriyor. Sevdikleri onun rahatı için her şeyi yaparken o yük olduğunu düşünüyor. İspanya'da ötenazi olmak için davalar açıyor. Lakin gerek mahkeme gerek kamuoyu ile hep kaybediyor. Ramon, "Özgürlüğe mal olan hayat, hayat değildir" derken felçli hastaların yakınları "Hayata mal olan özgürlük, özgürlük değildir?" diyor. Filmi izlerken sürekli olarak duygusal değişim yaşıyorsunuz. Ayrıca Javier Bardem'in bence en iyi performans sergilediği film.

Hayat yaşamaya değer

Yazıyı görüp sarsıldığım bir haber üzerine yazdım ama paylaşmayacağım. Hayatın her şeye rağmen yaşamaya değer olduğu gerçeği ile unutmayalım ki gidişler hep kolaydır ya geride bırakılanlar? "Gün doğar gecenin en karanlık yerinde" bu yüzden "ateşiniz varsa durmayın karanlıkta, hadi koşun; hayata..."

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/0ZG6z78EaUI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum