Otomotiv

OTOMOBİL ALIRKEN DİZEL Mİ BENZİNLİ Mİ?


Tuna Tanyolaç 30 Mayıs 14:18

Ülkemizde elektrikli otomobiller yaygınlaşana kadar şimdilik soru bu. Otomobil alırken dizel mi benzinli mi sorusu yıllardır süregelen bir ikilem. Bu her ortamda konuşulur fakat bir karara varılamaz. Hele kendimiz bir araç alma arifesindeysek bu soru aklımızı yorar durur. Oysa bunun matematiksel bir çözümü var. Hesap var, kitap var değil mi? Gelin, önce dizel ve benzinli araçların artı ve eksilerine bakalım daha sonra da fiyatlardan yola çıkarak sonuca varmaya çalışalım.

Dizel otomobiller

Eskiden dizel otomobil denilince gürültü ve duman akla gelirdi. İlk dizeller gerçekten de ticariler ve ağır vasıtalar dışında otomobiller için konforlu ve performanslı motorlar değillerdi. Dizel motorun turbo ile buluşması performans sorununu ortadan kaldırdı. Fakat asıl devrim common rail teknolojisinin icadıyla geldi. Bu sayede hem gürültülü çalışma en aza indi hem de performans benzinliler ile yarışır oldu. Bu durum ekonomikliği de artırarak satış sayılarını dizeller lehine öne geçirdi. Fakat günümüzde bazı gelişmiş ülkelerde dizellerin yasaklanması söz konusu. Bununla ilgili bir yazı da kaleme almıştım. Ülkemize de böyle uygulamalar gelene kadar bu yazı geçerliliğini koruyacaktır.

Yeni nesil benzinliler

Benzinli otomobiller her zaman performansları ve pürüzsüz çalışmaları ile ön planda olmuşlardır. Turbo teknolojisi benzinlilere de büyük performans katan bir gelişme oldu. Fakat yeni emisyon kuralları gereği hacimler küçültüldüğü için turbo ile eski standartlarda güçler alıyoruz. Bu durum benim gibi büyük motor hacmi sevdalılarını üzdüyse de yakıt tüketimini bir hayli düşürdü. Tüketimde benzinliler dizeller ile yarışır hale geldiler.

Gelelim asıl sorumuza: dizel mi benzinli mi?

Otomobil seçimi konusunda bu soru için bakım maliyetleri gibi konulara girmeden fiyatlar üzerinden hesap yapacağım. Belirtmeyi unutmayayım; bu karşılaştırma ve verileri sıfır kilometre araçlar için ele alıyorum. Bu iş için ülkemizin en çok satan markalarından birinin internet sitesine girdim ve C segmenti bir model seçtim. Hesabımızın realist olması için orta sınıf bir markanın orta donanım bu aracını ele aldım. Seçtiğim aracın hem dizel hem benzinli motoru 1301-1600cc kategorisinde. Böylelikle yıllık MTV farkı da olmayacak.

Seçtiğim bu otomobilin dizel versiyonu 29500 TL daha pahalı. Fabrika verilerinden ortalama tüketimlere baktığımızda; dizel olan 4,1 lt/100km tüketirken benzinli olan 5,3 lt/100km tüketiyor. Son zamlarla oluşan yakıt fiyatları da litre başına benzin 7,90 TL mazot 7,40 TL şeklinde. Bu durumda dizeli seçen kişinin 5 yıl boyunca yılda 40000km yapması gerekir ki başta verdiği farkı yakıt olarak dengeleyebilsin.

Bu değerler ortalama olup bazı markaların otomobil fiyatlarına ve motorlarının tüketim değerlerine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat şu bariz ki o otomobile en az 5 yıl binmeyecekseniz ve yılda 35-40 bin km yapmayacaksanız dizele ekstra para ödemeyin. Bu arada seçtiğim benzinli araç dizelinden daha güçlü ve torku da dizele çok yakın. Daha az paraya daha iyi performans ve ekonomi bir de çevrecilik sizin elinizde.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum