Dijital Oyun

Outlast Trials Yolda


Alp Eren Akkaya 24 Ağustos 20:19

Red Barrels firmasının PC için 4 Eylül 2013 tarihinde piyasaya sürdüğü Outlast'ı 5 Şubat 2014 tarihinde Playstation 4  ve son olarak 19 Haziran 2014 tarihinde Xbox platformunun versiyonu için piyasaya sürmüştü. Outlast demolarını daha önce oynama fırsatı bulanlar aslında ne gibi bir oyunla karşı karşıya olduklarını az çok tahmin ediyorlardı. Ama bu kadar korkunç ve neredeyse hayallerin sınırlarını zorlayacağı türden vahşet dolu dakikaları beklemiyorlardı. Oyunun atmosferine uyum sağlayan ve tüyleri diken diken eden oyun içi sesleri ise oyunun başarısını destekler durumdaydı.

Son zamanlarda çıkan korku temalı oyunların arasında farklı bir yerde duruyor Outlast. Oyun oyuncusuna işlediği korku temalarıyla nefes kesen bir gerilim ve kanını donduracak bir korku vaat ediyor. Aslında bunun en büyük nedeni oyuncunun elinin kolunun bağlanması. Alışık olduğumuz oyun mantığından çok uzakta tuttu yapımcısı kendini. Normalde oyuna başlanır. İlk sinematik ekranı ile ilerlenir ve size ilk silah verilene kadar karşınıza büyük bir korku öğesi çıkmazdı. Ancak Outlast'ın vizyonu bundan çok farklı. Oyunu oynarken aynı zamanda nefes alışverişlerle, kameranın pil bitme korkusu ile sizi ekrana kitliyor. Çünkü başka çareniz yok. Karşıma bir kaç tane ucube çıktı silahı alayım diyemiyorsunuz. Oyunda tamamen bir gazetecisiniz. Ne ek iş olarak halk kahramanısınız ne de silah kullanıyorsunuz. Yani işin aslı, kaç babam kaç.

Outlast temel prensip olarak, korkuyu yaşatmak için, Miles’ı çaresizlik içerinde bırakıp, kaçmaya ve çıkış kapısını bulmaya zorluyor. Etrafta onlarca sadist görevli ve akıl hastası varken işiniz hiç kolay değil. Herhangi bir düşman peşimize takılınca, bu kaçış sahneleri oyunun temposunu yükselterek müthiş bir korku-aksiyon şöleni sunuyor.

İlk oyunun hikayesi çok özeldi!

Outlast’ın hikâyesi, meraklı bir gazeteci olan Miles Upshur’un Mount Massive isimli aklıl hastanesine gelmesi ile başlıyor. Peki, neden burası? 1971 sonrası yaşanan bir skandal sonrası, Mount Massive akıl hastanesi devlet zoruyla kapanır. 2009 yılında Murkoff Psychiatris System adı altında tekrar faaliyete geçer. Ancak hükümet burayı tekrar kapatır. Miles’da, bu kapanma nedenlerini öğrenip, haber yapmak için harekete geçer. Girişi olan bu akıl hastanesinin, çıkışı ne yazık ki olmaz. Flash Haber peşindeki gazetecimiz, geldiğine geleceğine bin pişman olacaktır. Ana karakterimizin yanında yalnızca kamera vardır. Bir de yüreği...

Gamescom etkinliğinde Outlast Trials hakkında neler dendi?

Bugünkü Gamescom etkinliğinde açıklanana göre Outlast Trials'in kapalı beta sürümü geliyor. Hem de çok yakın bir tarihte... Yayıncılar ve eski profesyonel oyuncular bu kapalı betadan kod talep edip oyunu tanıtabilecekler. Trials'de Outlast 1 ve 2 'nin öncesinde gerçekleşen olaylara göz atacağız. Fragman bizi insanların beyinlerini kontrol altına alınmaya çalışılan bir tımarhaneye götürüyor. İnsanlar üzerinde yapılan acımasız deneyler ve çok daha fazlası... Deneyler sonucu çıldıran insanları zaten Outlast'ta görmüştük. Birbirini doğrayan, tecavüz eden, hatta erkek hastaları karısı yapmaya çalışan bir deli bile vardı. Fragmandaki ilk izlenimlerime göre oyunun geçeceği dönem 2. Dünya Savaşı çağı.

Aynı zamanda ben oyunun kesinlikle +18 ibaresi ile yayınlanacağını düşünüyorum. Aşırı kanlı sahneler ve dehşet verici olaylara tanıklık edeceğiz. Çünkü oyunda delirmiş baş düşmanlar, delirmiş insanlar ve en kötüsü aç gözlü patronlar var. Fragmanda sokaktaki insanlara ilanlarla ulaşıp deneylere çağrıldıklarını görüyoruz. Yüksek ihtimalle oynatacağımız karakter de bu şekilde katılacak deneylere. Aynı Squid Game gibi... Ekonomik sıkıntılar çeken insanlardan hayatlarını satın almak gibi düşünebilirsiniz. Oyunun kapalı betası 28 Ekim- 1 Kasım arasında olacak.

Siz de kapalı betaya katılabilirsiniz

Outlast Trials kapalı betasına sizler de kayıt yaptırabilirsiniz. İlla ki yayıncı olmaya veya eski bir oyuncu olmanıza gerek yok. Red Barrels sitesine giderek kayıt yaptırabilirsiniz. Şu anda alımlar açık. Ancak ilerleyen saatlerde ne olacağını bilemiyorum. Eğer şansınız yaver giderse Türkiye'de bu oyunu erken betada deneyimleyen kişilerden olabilirsiniz.

Gamescom etkinliği 2 saat sürdü. Şirket bize bu süre içinde birçok yeni oyun sundu. Diğer yazılarımla paylaşılan oyunlardan ve fragmanlarından haberdar olabilirsiniz.

Kendi yorumumu katacak olursam

Grafikler güzel ama sanki Outlast serisinin mantığından çıkmış gibi gözüküyor. Yani biraz Resident Evil kafasına dönmüş gibi, shooter/horror tarzı. Ben Outlast'ın korkunç yanını seviyordum. Düşmanlara zarar verememenin getirdiği korku, tek seçeneğinin kaçmak veya saklanmak olmasının getirdiği çaresizlik… Sanki oyun korku tarafını bırakıp aksiyona dönmüş gibi. Benim gözümden biraz düştü. Multiplayer olması, shooter olması, 3. Şahıs kamera olması... Açıkçası bu konu benim beklentilerimi biraz düşürdü. Ancak oyunun grafiklerinin ve mekaniklerinin çok iyi olacağına şüphem yok. Fragmanda bize gösterilen kadarıyla muhteşem bir oyun bizi bekliyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum