Spor

Oyunu Büken Adam Stephen Curry


Konuk Yazar 21 Mayıs 12:03

Gelmiş geçmiş tüm NBA oyuncularını düşündüğümüzde en büyük tehdit hangi oyuncunun hangi hareketidir? Kareem Abdul Jabbar’ın "hook"u, Micheal Jordan’ın "fadeaway"ı, Shaquille O’Neal’ın post oyunları ya da Allen Iverson’un "crossover"ı... Bana soracak olursanız bu oyundaki en büyük tekil tehdit Stephen Curry şutudur. NBA çok büyük şutörler gördü fakat onun gibisi asla gelmedi. Bir daha da gelir mi büyük bir soru işareti. Zira şutlarını attığı ritmin, şut kullanma mesafesinin, ısındığında ulaştığı sıcaklığın ve karşı takımda oluşturduğu tahribatın eşi benzeri yok. Eğer Curry formdaysa onu izlemek basketbol keyfinin zirvesidir. Hele ki bu keyif bu aralar bir hayli zirve yapmış durumdayken.

NBA sezonu yavaş yavaş playofflara hazırlanırken geçtiğimiz haftalarda Stephen Curry 10 maçta 72 üçlük attı. Şaka değil, 10 maçta tam 72 üçlük. Dört maçta 10 üçlük üzerine çıktı. Bunu tüm NBA kariyerlerinde James Harden dört defa ve Klay Thompson beş defa yaptı. Curry ise bir haftada... NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi şutörü Curry akla hayale sığmayan şeyler yapmaya devam ediyor. Takımdaki sakatlıkların da neticesinde tamamen onun eline kalan Golden State Warriors'u sırtlıyor. Üstelik bunu yaparken daha öncesinde de örneği olmayan bir dominasyon şekli ortaya koyuyor. Artık bizi alıştırdığı bu akıl almaz duruma nasıl geldik? NBA ne zaman bir şutör tarafından fethedildi?

2015'te başlayan hikaye

O sadece çok iyi bir şutör. Bu şekilde oynayarak şampiyon olabileceklerine inanmıyorum.” NBA efsanesi Charles Barkley’in 2015 yılında çıkışa geçen Curry ve GSW hakkında yaptığı yorum bu. Aslında şu an komik duran bu söylem o zamanlar baya destek görmüş ve haklı bulunmuştu. Çünkü o zamana kadar NBA şampiyonluğunun formülü hep aynı oldu. Atletizm, güç ve kuvvet olarak domine etmeden şampiyonluk beklemek saçmalıktı! Peki tüm bu tabuları yıkıp oyunu büken Curry ve GSW nasıl bu kadar başarılı oldu? Sadece bir şutör olan Stephen Curry ne zaman "gelmiş geçmiş en iyi guard" tartışmalarında yer alamaya başladı?  Neyi farklı yaptılar?

Curry gibi bir şutöre sahipseniz tabii ki oyun planınızı onun merkez olduğu şekilde kurgulamalısınız. Nitekim koç Steve Kerr de öyle yaptı. NBA de görülmemiş şekilde tempolu oynayan, topsuz oyuncu hareketliliğinin de diğer takımlara fersah fersah fark atan, alan ve top paylaşımını özenle yapan, asist üzerinden oynayan bir takım yarattı. Böylece rekorları altüst eden bir takım ortaya çıktı. Bu oyunun merkezinde yer alan Steph Curry öylesine güçlü bir tekil tehdide sahip ki tüm savunmaların dikkatini ve algısını kendi üstüne çekiyor. Bir mıknatıs gibi tüm savunmaları üstüne çeken Curry, yarattığı tehdidi kullanarak takım arkadaşlarının çok daha rahat bir alanda oynamasına imkan veriyor. Bu alanları çok iyi değerlendiren ve müthiş bir seyir keyfi veren GSW takım halinde başarıdan başarıya koştu.

stephen curry
Stephen Curry

Devrim

2015 ve 2016 yıllarında MVP( En Değerli Oyuncu) seçilen Stephen Curry aynı zamanda takımıyla dört yıl üst üste final oynadı. Bunların üçünde de şampiyonluk yüzüğünü taktı. Micheal Jordan Chicago’sunun 72 maçlık sezon galibiyet rekorunu kırdılar. Ayrıca NBA asist ve üçlük rekorlarını üst üste yenileyerek geliştirdiler. Üstelik tüm bu başarıların yanında göze inanılmaz hoş gelen bir basketbol sahaya yansıttı. Değerini çok kısa sürede katlayan GSW NBA’ın en değerli takımları arasına girdi. Hatta tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken bir takım haline geldi.

Şut temelli bir takımın bırakın şampiyon olmayı, kırılmadık rekor bırakmaması NBA’da adeta bir devrime yarattı. Böylece tüm takımları peşinden sürükleyen bu düşünce herkese şut sokmayı zorunlu kılarken 5 numaralardan bile üçlük sokup alan paylaşımına yardımcı olması istenir hale geldi. Şut sokamayan oyuncuların değersizleştiği, şut sokanlarınsa ekstra değer kazandığı bir hale büründü lig. Her geçen yıl daha fazla takım bu oyunu benimsedi ve uygulamaya koydu. Elbette her oyun görüşünün yaşadığı gibi bu görüşün de karşıt bir formülü bulunacaktır. Basketbol ve NBA gelişmeye devam edecektir. Fakat şu anda başarının formülünün Curry ve arkadaşlarının çizdiği yolda ilerlemek olduğu açık.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum