Leziz Tarifler

PAZAR KAHVALTISI TADINDA PUF POĞAÇA TARİFİ


Deniz Tanyolaç 5 Haziran 12:53

Pazar gününe mutfaktan gelen mis gibi kokularla başlamaya ne dersiniz? Hepimiz mutlaka puf poğaça yapmayı denemiş ama bir türlü o istediğimiz tarife ulaşamamışızdır. İşte bu tarifte o aradığınız yumuşak puf poğaçaları elde edeceksiniz. Püf noktaları ile tarife adım adım uyduğumuzda aslında çok kolay olduğunu fark edeceksiniz.

İtalyancada "külde pişmiş küçük hamur işi" anlamına gelen focaccia kelimesinden Türkçe'ye geçmiştir.

Puf poğaçalarda en önemli nokta mayalama süresidir. Bu yüzden tarife başlamadan önce mayalanma süresini dikkate alarak tarife başlayın. Peynirli, kıymalı içlerle de poğaçanızı çeşitlendirebilirsiniz. Ben sade tarif vereceğim. Son aşamada siz istediğiniz malzemeyi içine yerleştirin.

Malzemeler

  • İki su bardağı ılık süt
  • Bir su bardağı zeytin yağı (ay çiçek yağı da tercih edebilirsiniz fakat zeytin yağı daha çok yakışıyor)
  • Bir yumurta (beyazı içine sarışını üstüne süreceğiz)
  • Üç yemek kaşığı şeker
  • Bir paket kuru maya
  • Bir buçuk tatlı kaşığı tuz

Yapılışı

Öncelikle ılık sütü, zeytin yağını, yumurta akını ve üç yemek kaşığı şekeri mayalanma kabına alıp üzerine kuru mayayı ekleyin. Tahta kaşık yardımı ile karışımı karıştırın ve on dakika ön mayalanma yapın. Süre bir kaç dakika uzayabilir.

Ön mayalama işlemi bittikten sonra kabınızın içerisine unu, çok dikkatli bir şekilde yavaş yavaş ekleyin. Tuzu da bu aşamada ekliyoruz. Unutmayın; elde edeceğimiz hamur oldukça yumuşak kıvamda olmalı. Bu yüzden unu azar azar eklemeniz gerekiyor. Diyelim ki sert bir hamur elde ettiniz. Çözümü, ılık süt ile hamuru yumuşatmak olacaktır. Azar azar ılık süt ekleyerek hamurun yumuşak kıvam almasını sağlayın. Hamurun yoğrulma işlemi bittikten sonra hava almayacak şekilde güzelce kapatın. Bu şekilde hamurunuzu ılık bir ortamda yaklaşık 1,5 saat bekletin. Mayalanma süresi ne kadar uzun olursa -ki bu 2 saati aşmasın- hamurunuz o kadar güzel kabaracaktır.

Mayalanma sürecinin sonunda poğaçalarınıza istediğiniz şekli vererek altına yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. 15 dakika daha tepside mayalanmasını bekleyin. Üzerine ayırdığınız yumurta sarısını sürerek isterseniz çörek otu isterseniz susam serpebilirsiniz. Yine bu aşamada poğaçalarınızın içine zeytin, peynir, kıyma gibi istediğiniz harcı koyabilirsiniz.
Son aşama olarak öncesinde yaklaşık 200°’ye ayarladığınız fırına tepsinizi emanet edin. Poğaçalarınızın kuru/sert olmaması için fırınınızın alt üst ayarında olması lazım; kesinlikle fan kullanmayın. Fan ayarı poğaçaların sertleşmesine ve kurumasına neden oluyor.

Üzeri kızaran poğaçalarınızı fırından alabilirsiniz. Bu süre yaklaşık 25 dakika.

Hafta sonuna kahvaltısında, çocuklarınızın beslenme saatinde, gün için de kısacası canınız ne zaman isterse çok kolay bir şekilde yapacağınız bu poğaçayı mutlaka deneyin. Tarife harfiyen uyduğunuzda aradığınız o puf poğaça tadını elde edeceksiniz. Şimdiden afiyet olsun. Diğer tariflerime de göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum