Aktüel

Podcast Dünyasına Bir Bakış: 10 Farklı Podcast Önerisi


Efsun Bilge Bilginer 28 Kasım 13:36

Podcastleri en özet haliyle yeni nesil radyolar olarak açıklayabiliriz. Bazen düşünüyorum da bütün sosyal medya platformları elimden gitse bir tek podcastler kalsa bana yeter. Çünkü Podcast dünyası o kadar kapsamlı ki ne ararsanız bulabileceğiniz; yer, mekan ve zaman fark etmeksizin dinleyip öğrenebileceğiniz bir platform.

Bana göre en önemli artısı da iki işi bir arada yapmayı sevenler için ideal olması. Örneğin yemek yaparken, temizlik yaparken, sporda, yürüyüşte, trafikte, uykuya dalmadan önce kısaca bir akıştayken sadece kulaklıklarınızı takmanız yeterli.

Giderek artan Türkçe içerik çeşitliğiyle isterseniz genel kültür içerikleri, isterseniz komik sohbetler bulabilirsiniz. Hatta ben bazen merak ettiğim bir konuyu arama kutusuna yazıyorum mutlaka birileri o konu hakkında bir içerik üretmiş oluyor. Yani kendini geliştirmek isteyenler ve farklı bakış açıları duymayı sevenler için bulunmaz bir nimet. Çok öğretici, eğlendirici ve pratik.

Nasıl dinlerim?

Apple Podcast uygulamasından ve Spotify uygulaması üzerinden ücretsiz dinleyebilirsiniz. Ek olarak istediğiniz podcastleri indirip çevrim dışı dilediğiniz zaman da dinleyebilirsiniz. Hadi o zaman derya deniz bu dünyadan size mutlaka dinleyin dediklerimi inceleyelim.

Ortamlarda Satılacak Bilgi

Türkçe en çok dinlenen podcast sıralamasında ilk üçte mutlaka yerini koruyan genel kültür, kişisel gelişim içerikleri üreten harika bir seri. Podcastleri hazırlayan Merve’nin, bir arkadaşla sohbet ediyormuşçasına konuları aktarışı muazzam. Üstelik kahkalarıyla ve esprileriyle konuları daha da eğlenceli hale getirmesi bende hayranlık uyandırıyor. Merak edilen kişilerin biyografileri ayrıntılarıyla anlatışı, birçok kaynaktan tarayarak bilgileri özet şekilde bizlere sunuşu çok güzel.

Podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi

Bir Gidene Soralım

Yurt dışına taşınan Türklerle gittikleri ülke hakkında sohbet eden kendisi de İngiltere’ye göçmüş olan Emre Onar’ın sunduğu; her bölümde farklı bir ülke hakkında bilgiler öğrendiğimiz harika bir seri. Türklerin gittiğinde yaşadığı zorluklar, yurttan ayrılmanın etkileri, gittikleri ülkelerin kültürleri hakkında başka yerde bulamayacağınız kişisel deneyimlerin aktarılması çok kıymetli. Gitmeden bir çok ülke ve kültür hakkında bilgi edinmeme çok yardımcı oldu. Dolayısıyla benim en sevdiğim serilerden birisi.

Podcast Bi Gidene Soralım

Merdiven Altı Terapi

Kendi terapi deneyimini paylaşan Deniz Dülgeroğlu’nun hayatı ve kendi deyimiyle varoluşsal sancılarını dinlediğimiz serisi. Kah güldürüp kah ağlatan, terapi süreci hakkında bilgiler veren bu seri de benim favorilerimden. Her bölümü keyifle dinliyorum.

Podcast Merdiven Atı Terapi

Kendine iyi Davran

Psikolog Beyhan Budak’ın zaman zaman yaşadığımız psikolojik sorunlara pratik çözüm önerileri sunduğu serisi. Psikoloğun davranışın nedenlerini açık ve anlaşılır bir şekilde somutlaştırarak aktarması sorunu anlamamızı kolaylaştırıyor. Dahası kendimizi keşfetmemize yardımcı oluyor.

Podcast Kendine İyi Davran

Barış Özcan 111Hz

Barış Özcan’ı ve Youtube kanalını bilmeyen yoktur herhalde. Ayrıca Podcast serileri hazırladığı bu kanalında da Youtube içeriklerine benzer bilim, sanat, uzay, teknoloji konularında benzersiz içerikler üretiyor.

Podcast Barış Özcan

İlk Sayfası

Edebiyata düşkün olanlar bu seriyi mutlaka dinlemeli. Maalesef bitmiş bir seri. Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun her bölüm edebiyat dünyamızdan farklı yazarları konuk ettikleri  ve yazma ve yazarlık üzerine konuştukları, yazarların yazma deneyimlerini paylaştıkları bir seri. Hakan Günday, Ahmet Ümit ve Murat Menteş bölümleri favorilerim.

Podcast İlk Sayfası

Meksika Açmazı

Ben trafikte geyik muhabbetler dinlemek istiyorum derseniz de gene en çok dinlenen podcastlerden olan; Meksika Açmazı’nı mutlaka dinlemenizi öneririm. Trafikte dinlerken diğer araçlardakilerin "bu neden gülüyor?" diye tuhaf bakışlarına da maruz kalacağınızı eklemek isterim. Komedyenler Mesut Süre, Anlatan Adam ve Fazlı Polat üçlüsünün varsayımlar üzerine girdikleri çıkmazları dinlemek, sohbetlerine ortak olmak eğlenceli oluyor.

Podcast Meksika Açmazı

Ben Okurum

Storytel’deki bir çok kitabın sesi olan Deniz Yüce Başarır her bölümde okuduğu bir kitabı, kitabın ona neler hissettirdiğini anlatıyor. Yazarın hayatıyla yazdığı şeyler arasında bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor. Kitaplardan alıntılar paylaşıyor, her bölümde aldığı konuklarla edebiyat üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriyor. Bizde orada üçüncü bir koltukta oturup sohbete dahil olduğumuzu hissediyoruz.

Engilish Listening Time

Bu podcast İngilizce öğrenmek isteyenler için tavsiyemdir. İngilizceyi yeni öğrenmeye başlıyorsanız; konuşmaları anlamakta zorlanıyorsanız bu podcasti mutlaka dinleyin. Çünkü Mr. Conner, her bölümde farklı konular hakkında açık ve anlaşılır şekilde ingilizce konuşuyor. Yavaş ve anlaşılır konuştuğu için "ben İngilizce biliyorum galiba" hissine kapılıyorsunuz. Öğrenmeye ve çalışmaya da motive ediyor. Gece uyumadan önce dinliyorum; kim bilir belki bir gün sabah uyandığımda İngilizceyi halletmiş olurum.

Podcast English Listening Time

Nasıl Olunur?

Gazeteci Nilay Örnek farklı meslek gruplarından mesleğini ustalıkla ve başarıyla icra eden insanlara “Nasıl Olunur?” diye soruyor. Türkiye’de en çok dinlenen serilerinden birisi. Kendini geliştirmek isteyen, başarılı olmak isteyen kişilere ışık tutan bu seri beki de bizim hiç ulaşamayacağımız; konuşma fırsatı bulamayacağımız kişilere mikrofonu uzatıp merak edilenleri soruyor. Bu yüzden çok kıymetli.

Podcast Nasıl Olunur?

Sizin dinlemekten en çok keyif aldığınız podcastler hangisi?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum