Otomotiv Spor

PORTiMAO GP SEZONUN DEVAMI İÇİN SPOİLER GİBİYDİ


Tuna Tanyolaç 3 Mayıs 14:15

Bu hafta sonu F1'in kalbi Portekiz'deki Portimao GP'de attı. 24 yıldır Portekiz'deki yarışlara ara verildikten sonra geçen sene Portimao GP ilk defa düzenlenmişti. Engebeli bir arazide inşa edilen pist çeşitli iniş ve çıkışlara sahip ve coğrafi olarak da fazlasıyla rüzgara maruz kalıyor. Bu da pilotları zorlayan başka bir rakip haline geliyor. Bu haftaki yarış antrenmanlardan sıralamasına, sıralamasından yarışına kadar sezonun bir spoilerini verdi bize. Kıyasıya bir Mercedes-Red Bull çekişmesi ve onlara eşlik etmesi beklenen Ferrari ve McLaren rekabetini önümüze serdi. Şimdi 66 tur üzerinden yapılan bu yarışı gün gün ele alalım.

Cuma ve Cumartesi Antrenmanları

Portimao Gp için Cuma günü resmi olarak piste çıkıldı. Hava rüzgarlı ve soğuk olduğundan pist sıcaklığı da düşüktü. Düşük pist sıcaklığı, lastik ısıtma ve yol tutuş için olumsuz birer faktördü. İlk seans Bottas liderliğinde kapandı. İlk dört Mercedes ve Red Bull takımları ile doldurulurken Ferrari pilotları ön gruba yakın performans sergilediler. Cuma ikinci seansı Hamilton önde tamamladı. Göze çarpan Perez'in iyi turlar atamayıp onuncu olmasıydı. Bu seansta Alpine pilotları ön grubu yakın takip eden isimlerdi. Antrenmanlarda herhangi bir spin ve kaza yaşanmadı. Böylece görüyoruz ki Haas çaylakları araçlarına yavaş yavaş alışıyor.

Sıralama Turları

Portimao GP Cumartesi sıralama turları da benzer hava şartlarında gerçekleşti. Q1'de Haas'lar beklendiği gibi son iki sırada yer aldılar. Latifi'nin elenmesi sürpriz değilken, Stroll ve Ricciardo elenerek şaşırttı. Q2'de Alfa Romeo pilotları elenirken Tsunoda ve Alonso da onlara eşlik etti. Hedefini en az Q2'ye kalmak olarak belirleyen Russell çok az farkla Q3'ü kaçırdı. Böylelikle bize Williams'ın son sıra takımı hüviyetinden çıktığını gösterdi.

Portimao GP için Q3 adeta bir ateş hattı gibiydi. Pole pozisyonu sık sık el değiştirdi. Zaman sona erdiğinde saniyenin binde sekizi farkla Bottas en önde kaldı. Hamilton ikinci sırada kaldı. Birinci olabilecek derecesi pist limitleri ihlalinden silinen Verstappen üçüncü oldu. Ardında Perez yer aldı. Böylece ilk çizgi Mercedes ikinci çizgi Red Bull oldu. Sainz beşinci, Ocon altıncı, Norris yedinci tamamladı. Kalan sıralama Leclerc, Gasly, Vettel şeklinde takip etti. Böylece Vettel uzun zaman sonra Q3 mücadelesi vermiş oldu.

Start ve Yarış

Portimao GP için yarış günü hazırlıklar tamamlandı ve formasyon turu sorunsuz tamamlandı. Beş kırmızı ışık birer birer yandı ve söndüğünde yarış başladı. İlk dört isimde orta hamur lastik vardı. Beşinci Sainz yumuşak lastik avantajıyla ilk virajda Perez'i geçti. İkinci turda start düzlüğünde Raikkönen takım arkadaşı Giovinazzi'ye çarparak ön kanadını kırdı. Parçalar piste dağılırken Raikkönen yarış dışı kaldı. Bu yüzden güvenlik aracı piste girdi ve beş tur kaldı. Güvenlik aracı çıktığında yarış tekrar hızlanırken Verstappen Hamilton'u geçti. 16. turda Hamilton yerini geri aldı. 20. turda takım arkadaşını da geçerek liderliğe yükseldi.

Portimao GP 22. tura geldiğimizde ilk pit stop Sainz'dan geldi. Bunun ardından 2-3 tur içinde orta ve arka sıradakiler pite girdiler. Bottas'ı kovalamaya başlayan Verstappen DRS avantajına rağmen geçiş imkanı bulamadı. Telsizden düzlüklerde yeterli hıza ulaşamadığını belirtti. 36. turda ön grupta ilk piti Verstappen yaptı ve yarışı tamamlayabileceği sert lastiklere geçti. Bir sonraki tur Bottas da pit yaptı. Pit sonrası lastiklerini ısıtmakta zorlanan Bottas'ı Verstappen geçti. Lastik koruma konusunda meşhur Perez 52 tur pistte kaldı ve sonunda pit yaptı. Pit yapmadan uzun süre lider giderek muhtemel bir güvenlik aracı uygulamasında avantaj elde etmek istemişti. Böylelikle o anki sıralama Hamilton, Verstappen, Bottas, Perez şeklindeydi. 63. tura geldiğimizde pek kameralara yansımayan Mick Schumacher zayıf aracına rağmen Latifi'yi geride bıraktı.

Son Turlar

Portimao GP de son üç tura geldiğimizde Bottas Perez'le yerini koruyacak farka sahipti. En hızlı tur puanı için pite gelerek yumuşak lastik taktı. Böylece aynı hareket için Verstappen'e de yeterli fark kalmış oldu. Hamilton'u geçemeyecek olan Verstappen de bir puan için pit yaparak yumuşak lastik taktı. Önce Bottas en hızlı turu attı. Ardından Verstappen daha hızlı bir turla damalı bayrağı gördü. Fakat yarışın ardından Verstappen'in pist sınırlarını aşması sebebiyle tur zamanı iptal oldu. Böylelikle en hızlı tur puanı Bottas'ın oldu.

Kürsü Hamilton, Verstappen, Bottas sırasıyla oluştu. Perez dördüncü, Norris beşinci, Leclerc altıncı oldu. Ocon ve Alonso onların ardından gelirken Ricciardo ve Gasly son puan alan isimler oldu. 11. Sainz puan alamayarak hayal kırıklığı yarattı. Sıralamalarda umut vadeden Vettel 13. olarak hayranlarını üzdü. Son olarak Mick Schumacher son iki sıradan kurtularak göz doldurdu 17. oldu.

Resmi sonuçları buradan inceleyebilirsiniz. Haftaya yeni bir yarış heyecanında görüşmek üzere...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum