Sinema & TV

Psikolojik Polisiye The Sinner İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 22 Ekim 13:01

Psikolojik gerilim türünde bir polisiye dizisi olan The Sinner, ilk sezonu ile büyük hayran kitlesine sahip olmuştu. Dizi dördüncü sezonu Netflix'de yerini aldı.

The Sinner her sezon farklı bir olay barındırıyor. Ayrıca kurgu ve bunu işleyiş olarak çok güzel bir dizi. Çünkü ortada bir cinayet var. Cinayet çözülmesi konu alındığı için polisiye, katilin bunu neden işlediğine yoğunlaştığı için psikolojik, katilin geçmiş yaşantılarına şahit olduğumuzda dram söz konusu. Konular ve sahneler arasında kurulan bağlantı, konuyu anlatırken yapılan geri dönüşler muazzam. Dört sezonu da izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki "aralarında en iyisi ilk sezon." Bu yüzden diğer sezonlar ne kadar güzel olsa da bir tık yavan geliyor. Sürpriz bozan vermeden her sezonu kısaca tanıtacağım.

1. Sezon

The Sinner izlemeye başlarken bir sahile gidiyoruz. Herkes mutlu bir şekilde eğleniyor. Cora Tannetti de ailesi ile birlikte eğlenen genç bir anne. Cora birden yanındaki bıçağı alıp genç bir erkeği öldürür ve ardından suçunu kabul eder. Cora'nın, ailesinin ve polislerin cevap bulamadığı bir soru vardır: "Cora bu cinayeti neden işledi?"

Cora dahil kimse bu soruya cevap vermediği için bu ilginç dava Dedektif Harry Ambrose’un oldukça dikkatini çeker. Bu davayı araştırmaya başlar. Dedektif Harry Ambrose da biraz ilginç birisidir. Ağır mazoşist eğilimleri vardır. Mazoşist kişiler acı çeken insanların acısına ortak olmayı vazife sayar. Cora'nın geçmişini irdeledikçe onun yaşadığı mağduriyeti görür. Harry, Cora'nın geçmişinde yaşadığı sorunları hissetmiştir. Bu yüzden davayı benimser. Dedektifin travmalarına ise gelecek sezonlarda şahit oluyoruz.

The Sinner

Dediğim gibi The Sinner dizisinin favori sezonu benim için bu sezon. Sürpriz bozan vermemek için Cora hakkında fazla konuşmadım. Siz izledikçe bana hak vereceksiniz. Nitekim izlerken hep "Cora neden Frankie'yi öldürdü?" sorusu aklınızdan hiç çıkmayacak.

The Sinner dizisinin bu sezonunda Cora Tannetti karakterini Jessica Biel canlandırıyor. Onu bir çok yapımdan tanımanız mümkün. Benim için The Illusionist ve Next filmleri apayrı. Jessica Biel, aşırı dindar bir ailede büyüdüğü için derin travmalara sahip olan ve bu yüzden geçmişini silemeyen Cora karakterine bürünmüş. Ayrıca The Sinner dizisinin yapımcı koltuğunda da Jessica Biel oturuyor. Dört sezon boyunca değişmeyen Dedektif Harry Ambrose karakterini son sezon ile mercek altına yatıracağız.

2.Sezon

The Sinner ikinci sezonunda katilimiz bir çocuk. Bu sezon 13 yaşında olan ve iki kişiyi zehirleyen Julian Walker'ın bu suçu neden işlediğinin cevabını arıyoruz.

Harry, Julian ile kendi çocukluğu arasında bağ kurduğu için bu davaya bakmak istiyor. Harry'nin geri dönüşler ile şahit olduğumuz çocukluğuna baktığımız zaman onun Julian ile empati kurduğunu anlayabiliyoruz. Ayrıca olay Harry Ambrose'un çocukluk yıllarının geçtiği kasabada yaşanıyor. Bu yüzden çocuğu aklamak için elinden geleni yapıyor.

Bu sezon çok fazla karakteri konu alıyor. Bu karakterleri konu alırken geri dönüşler anlam karmaşasına yol açabiliyor. Yalnız hepsinin yolu Mosswood komün hayatı ile kesişiyor. Kimine göre hippi kimine göre tarikat kimine göre ise anarşist bir topluluk olan Moswood hakkında kararı size bıraktım.

The Sinner da bu sezon Julian olarak Elisha Henig'i gördük. Özellikle duygusal patlamaları yansıtışı çok başarılıydı.

3.Sezon

The Sinner üçüncü sezonunda üniversite yıllarından oda arkadaşı olan iki kişinin yaşadıkları konu alınıyor. Nick ve Jamie üniversite yıllarında hızlı bir gençlik yaşamış iki arkadaş. Ölüme yakın deneyim yaşamak en büyük tutkuları olmuş. Sonra ne olduysa bir nedenden araya soğukluk girmiş ve birbirlerinden kopmuş.

Jamie evlenmiş ve bir çocuk beklemekte. Hatta durulmuş ve kasabanın sevilen öğretmenlerinden birisi olmuş. Nick ise Jamie ile yaşadıklarını aklından çıkaramamış olacak ki onu arayıp bulmuş. Üstelik kendini zorla Jamie'nin eşine yemeğe davet ettirmiş. Bu davet sonrası ise Jamie ve Nick bir araba kazası geçiriyor. Harry Ambrose'un görevi de bundan sonra başlıyor. Kopuk parçaları tamamlayıp olayın bir kaza mı yoksa kaza süsü verilmiş bir cinayet mi olduğunu bulması gerekiyor.

The Sinner bu sezon daha gösterime girmeden "Sanırım ilk sezonun tadını alacağız." dedik. Çünkü oyuncu kadrosunda Matt Bomer'ı gördük. Titans, American Horror Stroy ve son zamanlarda Echoes ile bize aşina bir isim. Matt Bomer'ın yanı sıra The Sinner kadrosunda Jessica Hecht, Chris Messina ve Parisa Fitz-Henley var. Ne yazık ki bu sezon da beklentimizi karşılamadı.

4. Sezon

The Sinner son sezonunda Harry Ambrose'u emekli olarak görüyoruz. Kendisi bir sezon önce tanıştığı Sonya Barzel ile kısa bir tatile çıkıyor. Küçük bir adada huzur bulup aşk tazelemek istiyorlar.

Harry Ambrose, deniz kenarında genç bir kız olan Percy Muldoon ile tanışıyor. Aynı akşam Percy Mudoon'un kayalıklaraan kendini attığına şahit oluyor. Aslında Harry bundan emin değil. Çünkü kendine verilen psikiyatrik ilaçları kullanmayı ihmal etmiş. Bu yüzden neyin gerçek neyin hayal olduğunu karıştırabiliyor.

Percy'den haber alınamayınca Harry'nin gerçeğe şahit olduğu düşünülüyor ve bir arama başlatılıyor. Bu süre içerisinde de Percy'nin ailesi ve kasaba şerifi Harry'nin kendilerine yardım etmesini istiyorlar. Çünkü Harry'nin sicilini araştıran şerif, ona hayranlık duyuyor.

Harry Ambrosse, Percy'nin hayatını inceledikçe çok farklı unsurlara rastlıyor. Hatta olay kasaba tarafından örtülmek istenen bir gizeme dahi uzanıyor. Bu sezonun her bölümünde farklı bir gizeme şahit oluyoruz. Bu yüzden bu sezonu beğendim.

The Sinner dizisinin Harry Ambrosse rolünü Bill Pullman oynuyor. Kişisel hayatında acı çekmeyi seven, işkenceden haz alan ama bunları aşmak isteyen, travmatik geçmişe sahip, başarılı bir polisi harika canlandırıyor. Percy Muldoon olarak Alice Kremelberg görüyoruz. Orange Is the New Black izleyenler kendisini hemen tanır. Bir genç kızın anlatamadığı sorunlar ile nasıl başa çıkmaya çalıştığına ve hangi ruh hali içinde olduğunu başarılı bir şekilde bize sunuyor.

The Sinner Alman yazar Petra Hammesfahr’in aynı isimdeki kitabından uyarlama. Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde listenizde bulunması gereken bir dizi. Şans vermeye değer.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/kFJbvqZ609w
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum