Otomotiv Spor

Qatar GP: Hamilton Geldi, Gördü, Yendi!


Tuna Tanyolaç 21 Kasım 16:25
Bu hafta ilk defa Formula 1'de Qatar GP düzenlendi. Bu pist daha önce motosiklet yarışlarına ev sahipliği yapıyordu. Tasarımı da otomobil sporları için biraz dar kalıyor. Kerbler de motosikletler için fazla yüksek tutulmadığından F1 için düzenlemeden geçtiler. Güncellenen kerbler pilotlara epey sorun çıkardı. Antrenman seanslarından itibaren geçen haftaki verilen ve verilmeyen cezalar gündemi meşgul etti. Hamilton'ın hızı yine şaşırtıcı derecede fazlaydı. Pist herkes için yeniydi ama Hamilton zorlanmadı.

Antrenman seansları

Qatar GP' de ilk iki antrenman seansında Hamilton geçen haftaki hızını gösteremedi. Yeni motor yerine eskiyi kullandığı da söylentiler arasındaydı. Bunun yanında şaşırtıcı olan ilk iki seansta Gasly'nin ikinci sırayı elde etmesiydi. Cumartesi üçüncü antrenmanlara geldiğimizde Mercedes kontrolü ele aldı ve seansı Red Bull'un yaklaşık yarım saniye önünde bitirdi. Bunun yanında Gasly dördüncü olurken Alpinelerin hızı da şaşırtıcıydı.

Sıralama turları

Qatar GP' de Q1 sıralama seansında şaşırtıcı olmayarak Haaslar, Alfa Romeolar ve Latifi son beşli oldular. Q2'de ise aracında bulunamayan bir sorundan yakınan Leclerc'in elenmesi sürprizdi. Fakat asıl sürpriz olan Mercedesler ve Verstappen orta hamurla yukarıda kalırken Perez'in yumuşak hamurla elenmesiydi. Artık sıralama turları sorununu halletmiş olduğu kanısı varken o mu çok kötüydü yoksa Verstappen mi mucizeyi başarmıştı? Q3'te Hamilton arkasındaki Verstappen'in yarım saniye önünde pole pozisyonunu aldı. Bottas üçüncü, Gasly dördüncü oldu. Antrenmanlarda şaşırtan, ardından iki aracıyla Q3'e kalan Alpine'den Alonso beşinci oldu. Fakat takım arkadaşı dokuzuncu olabildi.

Yarış

Qatar GP' de sırlama turlarının son turunda Gasly'nin kanadını kırıp kenara çekmesi ile sarı bayraklar çıkmıştı. Verstappen ve Bottas yavaşlamadıkları tespit edilince beşer sıra grid cezası aldılar. Böylelikle start dizilişi HAM-GAS-ALO-NOR-SAI-BOT-VER şeklinde oluştu. Starttan hemen sonra Alonso Gasly'yi geçerek ikinciliğe yükseldi. Verstappen iyi bir startla ilk turda dördüncülüğe, beşinci turda ise ikinciliğe yükseldi. Fakat Hamilton'a tehdit oluşturacak kadar hiç yaklaşamadı. 18 ve 42. turlarda ikisi de birer tur arayla pit stop yaptılar. Önce Verstappen ardından Hamilton şeklinde iki piti de tamamladılar ve sıralama etkilenmedi. Fark 6 saniyenin altına hiç inmedi. Alonso podyum için tek stop denedi ve Perez ensesine yaklaşmasına rağmen istediğini aldı. Fakat tek pit stop deneyen bazı isimler 30 turu aşınca lastik patlattılar. Bottas, Russell ve Latifi bunlardan bazıları oldu. Verstappen en hızlı turu atarak hasarı 1 puan azalttı.

Değinilecek noktalar

Qatar GP herkes için yeni bir pist olsa da Hamilton'ın yeni pistlerde başarısı zaten ön plandaydı. Geçen yarıştan gelen hızı burada da etkili oldu. Verstappen kaderine razı bir yarış geçirdi. Ayrıca daha fazlası mümkün değil gibi görünüyordu. Alonso açıklanan grid cezaları ile üçüncü cepten start alırken podyumda bitirir mi dedim içimden. Gerçekten de tüm yarışı bunun üzerine kurdu ve yönetti. Hatta takım arkadaşına bile talimat yolladı. Ardından 8 yıl sonra podyuma çıkmış oldu. Şampiyonluk yarışında sürücülerde fark 8 puana indi. Markalarda ise Mercedes 5 puan farkla lider. Alpine ise Alonso'dan gelen puanlarla Alpha Tauri'nin önüne geçti.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum