Spor Otomotiv

Red Bull' un Bütçe Aşımı Cezası ve Muhtemel Sonuçları


Tuna Tanyolaç 6 Kasım 18:27

Red Bull Racing takımı geçtiğimiz hafta FIA tarafından bazı cezalar aldı. Gündemde yer eden bu konuya değinmeden olmazdı. F1 takipçilerinin bildiği gibi geçtiğimiz yıl rekabeti artırma uygulamaları çerçevesinde takımlara bütçe sınırı geldi. Tabii ki gri alanların her zaman konuşulduğu FIA yönetmeliklerinde; bu konunun da nasıl denetleneceği kısmı kamuoyunda soru işaretleri yaratmıştı. Nelerin faturalara yansıyacağı, nelerin hangi kalemde gösterileceği konusu F1 gibi entrikalı bir branşta ucu açık bir durum gibi görüş yaratmıştı. Red Bull takımı da vergi indirimi hesaplamaları gibi durumlardan yaşanan farklar yüzünden sapma olduğunu iddia etti. FIA son hesaplamalarla %5'in altında bir aşım olduğu; ve takımın da incelemelerde şeffaflık ve kolaylık sağladığı faktörlerini de dikkate alarak bir ceza açıkladı. Şimdi cezaya ve muhtemel sonuçlarına bir değinelim.

Ceza adil mi?

Red Bull' un bütçeyi aştığı; az ya da çok, bilerek veya hata ile fark etmez kanıtlanmış oldu. Bu durumda spordaki adalet hissi için ceza gerekliydi. Başkaları da aştı mı, arkadan mı dolaştı bu ayrı bir komplo teorisi konusu. Sonuçta gün yüzüne çıkmış bir durum netice buldu. Takıma 7 milyon $ para cezası ve gelecek sezonun rüzgar tüneli ve CFD simülasyonu çalışmalarında %10 kesinti geldi. Ceza adil gibi dursa da para cezasının gelecek yılın bütçesinden düşmeyecek oluşu göstermelik durdu. Zira bu rakam bütçe dışı olarak bir F1 takımını zorlayacak bir meblağ değil.

Sonuçları nasıl olacak?

Red Bull takımı 2022 sezonunu şampiyon tamamladığı için gelecek yıl rüzgar tünelinde en az süreyi alacaktı. Bildiğiniz gibi yeni kurallar zayıf takımları geliştirme çalışmaları için destekliyor. Takımın %70 olarak kullanacağı bu süre gelen ceza ile %63' e düşecek. Takım patronu Horner' a göre bu onlar için tur başına yarım saniye bir kayıp yaratabilir. Mutlaka eksi bir etkisi olacaktır fakat demeçlerde biraz mağduriyet kısmını abartma vardır. Nitekim takımın elinde gridin en hızlı ve aero konusunda en sorunsuz aracı var. Temel prensipleri oturtup doğru yolda ilerlediklerini göz önünde bulundurursak ben rakipleriyle mevcut farkın bu ceza ile kapanacağını sanmıyorum. Hatta farkın biraz azalması, seneye daha sıcak rekabetler izlememiz durumunu getirecektir. Ben yine de geçen yazımda belirttiğim gibi bir Verstappen serisi bekliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum