Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Renk Canavarı İncelemesi ve Meraklı Bahçe


Gamze Erdem Özcan 24 Ağustos 10:34

Duyguları tanımak, tanımlamak, ruhumuzdaki etkilerini gözlemlemek üzerine bir çok kere yazdım. Çünkü çoğu yetişkinin bile hislerini tam olarak tanımlayamadığı, hissettiğini aktaramadığına çoğu kez şahit oluyorum. Bir ömür korku, mutluluk, üzüntü, öfke dışında hissettiklerini bu bildiklerine benzeterek yaşamış yetişkinler var. Oysa tanımlandığında ne çok duygu var bir güne bile çeşit çeşit sığdırdığımız. Her biri farklı renkte duygular... Yetişkinlerin bile zorlandığı bu konu çocukları desteklemediğimizde epeyce zorluyordur diye düşünüyorum.

Ülkemizde Boşluk kitabı ile hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine ulaşmış Anna LLenas; Renk Canavarı'yla duygular konusunda gönlümüze taht kuruyor. Çok güzel bir kurguyla duyguları çocuklara somutlaştırarak tanıtıyor. Bunu öylesine bir anlatımla yapıyor ki, sadece duyguya değil, duygunun bile hislerine tercüman oluyor. Kitabın yazarı ve çizeri olarak Anna Llenas bana göre, muhteşem uyumu renklerle ve kurguya uygun çizimleriyle yakalamış.

Renk Canavarı'nı bir karakterle konuşturarak onun yardımıyla karışmış duygularını düzenliyorlar. Her duygunun ifade ettiği bir renk var ve her birinin ayrı ayrı kavanozu. Her birini tek tek tanımlayarak her birinin kavanozuna yerleştiriyorlar. Sonunda renk canavarı huzura ulaşıyor. Nesin Yayınları'ndan çıkan Renk Canavarı 3 yaş ve üstü için okunmaya, etkinliklerle desteklenmeye değer bir kitap.

Dikkat dikkat!

Gülü seven dikenine katlanmasın dediğim bazı uyarıları da yapmak istiyorum. Kitaptaki karakterin Renk Canavarı'nı biraz karışmış görmesi üzerine "Yine mi karman çorman oldun? Hiç akıllanmayacak mısın sen!" cümlesi beni biraz düşündürdü. Hepimizin hislerinin karıştığı dönemler olabilir ve böyle dönemler yargılanmayı değil destek olmayı hak eder. Bu nedenle burada cümleyi " Aa! yine karman çorman olmuşsun, neler yapabiliriz bir bakalım?" gibi bir cümleyle değiştirebilirsiniz. 5 yaşa okuyabilir espirili bir dille üzerine konuşabilirsiniz. Ayrıca yine karakterin "Böyle olmaz ki!" cümleleri aynı nedenle okunmasa da olur diyebilirim.

Renk Canavarı bu sabah bir tuhaf uyandı.

Duyguları karman çormandı.

Şimdi onları derleyip toplama zamanı.

Mutluluk, hüzün, öfke, korku ve huzur...

Hepsini yerine koymayı başaracak mı?

Meraklı Bahçe'de bir gün

Ebeveynli oyun evi tecrübeniz var mı; bilmiyorum. Evde çoğunlukla etkinlikler hazırlayan, oyunlar uyduran ve oynayan bir anneyim. Fakat ne zaman bu konuda motivasyonumu kaybedip yorgun düşsem, ilk kapısını çaldığım yer oyun evleri oluyor. Meraklı Bahçe Çocuk Atölyesi de bu anlamda çok keyif alarak gittiğimiz bir oyun evi. Çünkü öğretmenlerinin, oyun ablalarının içtenliğini hissettiğimiz, bir tema üzerinden hazırladıkları etkinliklerle dolu dolu vakit geçirebildiğimiz bir yer.

Renk Canavarı kitabı ve etkinlikleriyle de Meraklı Bahçe' de tanıştık. Ritim çalışmaları, danslar, boyama, doldur boşalt etkinlikleri ve daha birçok etkinlikle dolu dolu zaman geçirdik. Üstelik tek tema birçok oyun. En sevdiğim etkinlik her biri bir duyguyu temsil eden renklerle yaptığımız renk çorbası oldu. Karıştırdık savurduk sonra kavanozlara tek tek sohbet ederek ayrıştırdık.

Ankara Keçiören'de rahatlıkla bulabileceğiniz konumu ve sıcak ortamıyla çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Çocuğunuzla evde oyun oynarken de ufkunuzu açacak çalışmalara tanık oluyorsunuz. Hem eğlenceli vakit geçirmek hem de gelişim alanlarında doyum sağlamak için güzel anılar biriktirirsiniz. Sosyalleşmek, yeni arkadaşlar tanımak da büyük bir kazanç. Ayrıca yaş gruplarına göre ebeveynli ve ebeveysiz programlardan birine de katılabilirsiniz. Samimiyeti, şirin bir ortamda çocuklarıyla hissetmek isteyenlere güzel bir alternatif. Eğer giderseniz Büşra ve Şerife öğretmenlerime, yardımcı oyun ablalarımıza da selamlarımızı iletin.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Kitapolog_serifeirmak
Kitapolog_serifeirmak
11:55 @ 24.08.2022
Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz Gamze Hanım. Kitap da eleştirdiğiniz nokta da çok dikkat çekici. Ancak bence birileri keşke bize karman çorman olma tabirini de kullansa da biz de öyle bir tabir olduğunu 30 lu yaşlarda öğrenmesek diye düşünüyorum ben de. Bir çok duyguyla aynı anda başa çıkmak ve karman çorman olmak olabileceğini okul öncesinde kitaolar sayesinde öğrenen çocuklarımız çok şanslılar. Tekrar teşekkürler ve saygılar ??
1 yanıt
Gamze Erdem Özcan
17:36 @ 24.08.2022
Çok doğru, karman çorman orada zaten kullanılması gereken bir ikileme sadece yargılama kısmı beni endişelendirdi?? Ayrıca ben çok teşekkür ederim çok keyifli vakit geçirdik ??