Gezi & Seyahat

Roma'da Ücretsiz Gezebileceğiniz 16 Muhteşem Yer!


Züleyha Kork Salantur 24 Mayıs 10:29

Roma ; sanat eserleriyle dolup taşan katedrallerinin kapılarının herkese sonuna kadar açıldığı, her köşe başında tarihi mimari eserlerin olduğu, tarihi sokakları ve meydanlarıyla sıfır maliyetle de gezebileceğiniz muhteşem şehirlerden bir tanesi!

Sadece sokaklarında dolanırken bile kendinizi açık hava müzesinde hissetmeniz olası! Üstelik ücretsiz ziyaret edebileceğiniz birçok noktası var.

İşte bu yazımda Roma’da hiç ücret ödemeden gezebileceğiniz yerleri yazacağım.

1. Pantheon

Bu 2000 yıllık süprizlerle dolu tapınak ücretsiz! Mutlaka ziyaret edip kubbesini detaylıca inceleyin! Kubbesindeki sırrıyla ilgili detaylı yazım için buraya tıklayabilirsiniz!

2. Aziz Petrus Bazlikası

Şehrin en büyük, en zengin ve en gösterişli bazlikası burası. Ve girmek ücretsiz! Muhtemelen bu göz alıcı bazlikaya girmek için bir sıra olur ama yapımı 126 yıl süren bu yapıtı görmeye değer.

3. Piazza Navona ve Sokak Sanatçıları

Piazza Naova’nın keyfini mutlaka çıkarın. Hatta sabahın erken saatlerinde , termosunuza kahvenizi koyup, sakin Roma sokaklarında salına salına meydana gelin. Eserleri detaylıca incelemek için en uygun saatler sabah saatleri. Ya da kalabalığın, sokak sanatçılarının ve ışıkların keyfini çıkarmak isterseniz akşamüstünden hava kararana kadar takılın. Üstelik susayınca meydanın kuzeyindeki çeşmeden su da içebilirsiniz!

4. İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenlerinde oturulmasına artık izin verilmese de hemen önünde ki minik havuzun başında oturup bu atmosferin keyfine varabilirsiniz. Turistlerin yoğun olduğu saatlerden ziyade sabah erken ya da akşamı tercih ederseniz fotoğraf çekilmek için de ideal bir zaman dilimi yakalamış olursunuz.

5. Trevi Çeşmesi

Vahşi atları, efsanevi figürleri ve serinleten şelalesiyle büyüleyici bir yapı Trevi Çeşmesi. Fakat öyle kalabalık öyle kalabalık ki anlatamam! O yüzden buraya kesinlikle sabahın köründe gitmelisiniz. Yoksa fotoğraf çekilmek için kırk takla atmanız gerekir. Sabahın erken saatlerinde gittiğimde hissettiğim huzurun tadı ise hala damaklarımda!

6. Villa Borghose

Roma ’nın en ünlü parkı burası. Yürüyüş yapmak, yemyeşil köşeler keşfetmek ve bisiklet sürmek için mükemmel bir park.

Aziz Petrus’un panaromik manzarası için Pincio terasına da mutlaka uğrayın’

7. Campo de Fiori

Roma ’nın kalbinde yerel bir pazara uğramak istemez misiniz? İşte orası burası. Hediyelik eşya, makarna, peynir satın alabilirsiniz.

8. Ücretsiz Yürüyüş Turları

Ücretsiz ya da çok cüzi bir miktarda yürüyüş turlarına katılabilir, Roma’yı bilen biriyle gezebilirsiniz. Bunun için bu siteye girip turları inceleyip rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

9. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz müzeler

Bu muhteşem bir olay! Roma gezinizi ayın ilk Pazar gününe denk getirirseniz birçok önemli müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Bunlar; Kolezyum, Palatino ve Roma Forumu. Rezervasyonunuzu önceden yaptırmayı unutmayın!

10.Her ayın son Pazar günü vatikan müzeleri

Ve bu da diğer muhteşem konu! Her ayın son Pazar günü de Vatikan Müzesini ücretsiz gezebilirsiniz!

11.Via Appia Antica

Antik çağın en ünlü yolu Via Appia Antica, MÖ 312’den beri Roma’nn en özel yollarından biri. Keşfetmenin en keyifli kısmı bütün yolu yürüyerek gezmek. Çimenli tarlaların içinden geçip, Roma yapılarıyla ve yükselen çam ağaçlarıyla çevrili Arnavut kaldırımlı bu yolda yürümek mükemmel bir deneyim olacaktır.

12. Kolezyumla piazza Venezia arasında yürüyün

Uzun bir yol olmasa da Roma , Kolezyumla Piazza Venezia arasındaki bu cadde, antik Roma’yı kısa sürede gözlemlemenizi sağlayacak. Yaklaşık 15 dakikada August Forumu, Neva Forumu ve Trajan forumu gibi simge yapıları gözlemleme şansınız olacak.

13. Piazza Del Popolo

Roma ’nın en büyük meydanlarından olan bu meydanda yine Roma’nın simgesel yapılarını görebilirsiniz.

14. Via Margutta

İspanyol merdivenlerinin yakınında , ilginç ambiyansı, güzel binaları ve avluları olan bir cadde Via Margutta. Adeta güzel fotoğraflar çekmek için doğal bir fotoğraf stüdyosu.

15. Piazza della Minevra’daki fili görün

Piazza della Minerva'da, Santa Maria Sopra Minerva kilisesinin önünde, ünlü heykeltraş Bernini tarafından yapılmış oldukça büyük bir mermer fil heykeli var. Grülmeye değer!

16. Quartiere Coppede mahalesini gezin

Roma ’nın en eşsiz mahallelerinden biri olan Quartiere Coppede , mimarisiyle sizi ortaçağa ışınlayacak diyebilirim. Bu masalsı mahalleyi görmeden dönmeyin!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum