Gezi & Seyahat

Ruhumuzu Dinlendirelim: Dalyan


Züleyha Kork Salantur 20 Haziran 11:11
Artık yaz geldi diyebilir miyiz? Kesinlikle! Geldi de geçiyor bile. Kapanma falan derken iyice bunalan ruhunuzu huzurlu, sakin, tatlı bir Akdeniz beldesine götürmeye ne dersiniz? "Dalyan nerede?" diye sorarsanız eğer; Akdeniz ile Ege’nin tam ortasında, ikisinin kesişip buluştuğu yerde. Denize kıyısı olmaması sakın sizi caydırmasın; Dalyan boğazından, sazlıkların arasından ulaştığımız İztuzu plajı, caretta carettalarıyla dünyada görebileceğiniz en iyi plajlardan bir tanesi. O zaman hadi bi' Dalyan turu yapalım, ne dersiniz?

Dalyan nerede?

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bu minnoş belde, Köyceğiz gölünün denize ulaşmasını sağlayan fiyort tipi doğal bir kanalın kıyısında ve Akdeniz’le Ege denizinin tam olarak kesiştiği yerde diyebiliriz. Marmaris ile Fethiye’nin arasında, ikisine de bir saat uzaklıkta bir mesafede. Hemen yanı başında da Köyceğiz gölü…

Dalyan’a nasıl gideriz?

Dalyan’a gitmek için hava yolunu kullanacaksak 25 dakika mesafede Dalaman havalimanı var. Tabii isterseniz koyların, manzaraların tadını çıkara çıkara gitmek için de kara yolunu kullanabilirsiniz.

Neden Dalyan?

Çünkü şirin, bozulmamış, yeşille mavinin buluştuğu bu tatlı belde, huzur arayanların doğru adresi. Üstelik 1998 yılında "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilmiş. Dalyan boğazından, kıvrıla kıvrıla sazlıkların arasından ilerlerken yüzünüze çarpan güneşin ve rüzgârın tadını çıkarmanın vereceği keyfi şöyle bi' gözlerinizi kapatın da hayal edin.

Dalyan’da görülmesi gereken yerler nereler, yapılacak şeyler neler?

Kaya Mezarları

Diğer adıyla Kral mezarları… Dalyan boğazında ilerlerken sizi karşılıyorlar. "O denli yüksekte, dağın içinde nasıl oyulmuş o şaheser?" gerçekten insan hayret ediyor. Antik çağlardan günümüze kadar gelen bu tarihi yapıyı gece ışıklandırılmış haliyle de görmenizi tavsiye ederim. Büyüleneceksiniz.

İztuzu plajı

İztuzu beach. Dalyan. Turkey. sea.
Dalyan boğazında ilerlerken son durağımız meşhur İztuzu Plajı elbette… "Meşhur çünkü dünyada eşi benzeri yok" desem yeridir. Bir tarafı tuzlu su, bir tarafı tatlı su, e haliyle nadir bulunan bir ekosistem. Meşhur çünkü caretta carettaların uğrak yeri, çünkü anne caretta carettalar yumurtalarını bu sahile bırakıyorlar. Bu plaj Köyceğiz gölüyle Akdeniz'in birleştiği yer işte. Upuzun –yaklaşık 5 km- plajıyla, tertemiz suyuyla, caretta carettalarıyla, kumuyla, doğasıyla gerçekten bir harika.

Sülüngür Gölü

Çam ağaçlarının ortasında kalan bu göl, İztuzu plajına giderken karşınıza çıkacak. Gölün etrafında çardaklarda piknik yapıp gölün çevresinde bisiklet sürebilirsiniz. Hatta sosyal medya fotoğrafları çekmek için de harika bir lokasyon.

Radar Tepesi

Dalyan’ı, İztuzu plajını, gölleri ayaklarınızın altına seriyor bu tepe. Öyle böyle bir manzarası yok. Tabii ki buraya gidiş öyle kolay değil ama buraya çıktıktan sonra sizi karşılayan manzaraya bakıp “Çektiğim çileye değdi be!” diyeceğinize eminim.

Kaplıcalar ve Çamur Banyosu

Dalyanı Dalyan yapan bir diğer özelliği de tabii ki kaplıcaları ve çamur banyoları. Güzelliğinize güzellik katmak istiyorsanız mutlaka deneyimlemelisiniz.

Yuvarlakçay

Dalyana yarım saatlik mesafede olan Yuvarlakçay’ın suyu, gerçekten de yuvarlanarak akıyor. Sular köpüre köpüre, küçük şelaleler oluşturuyor. Çayın hemen kenarında restoranlar mevcut ve en güzel tarafı da çayın ortasına salıncak kurmuş olmaları. Bir yandan yemeğinizi yerken bir yandan da serin suların üstünde sallanabilirsiniz. Hatta belki buz gibi suya atlayabilirsiniz de.

Yemek demişken Dalyan’da ne yesek?

Dediğim gibi Yuvarlakçay'daki restoranlarda bir yandan manzaranın tadını bir yandan da alabalığın ya da tandırın tadını çıkarabilirsiniz. Ege mutfağının lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Misal; kabak çiçeği dolması ve çeşitli zeytinyağlılar… Meşhur Dalyan Köftesini de denemeden olmaz elbette. Gene en meşhur deniz ürünlerinden mavi yengeç. Ben hayatta yemem ama meraklısı varsa diye buraya ekliyorum. Az kalsın unutuyordum! Tabii ki nar suyu. El açması gözlemenin yanında bahçelerden toplanan, taptaze sıkılmış, muhteşem nar suyu... Ah, tadı hala damağımda!

Son olarak tekne turu

Dalyan’da yapmanız gereken en önemli aktivitelerden biri bence. Sazlıkları yara yara, Dalyan Kanalı’nda bir tura mutlaka katılın. Bu yazıyı yazmışken Kaptan June’a da bir selam gönderelim. Çünkü bugün İztuzu plajında hala beş yıldızlı oteller ya da tesisler yoksa, caretta carettalar hala yumurtalarını bırakabiliyorsa ve hala bu plaj doğallığını koruyorsa; bu İngiliz çevrecinin verdiği mücadele sayesinde. Teşekkürler Kaptan June!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum