Sinema & TV

Russian Doll İncelemesi: Zaman Tünelinde Kısır Yolculuk


Onur Ömer Düzgün 7 Mayıs 18:11

Seveni olduğu kadar sevmeyeni de bol bir dizi Russian Doll. Yeni sezonu ile kısa süre önce izleyicisi ile buluştu. Acaba tepkiler bu sefer nasıl?

Russian Doll "Matruşka" anlamına geliyor. Evet, o iç içe geçen Rus bebekleri... Çünkü ana karakterimizde kendi içinde sıkışıp kalmış durumda.

Russian Doll bölümleri yaklaşık 30 dakika süren ve bir sezonunda 8 bölüm olan mini dizi. Nadia, güzel bir partiyle 36. yaş gününü kutlamıştır. Partiden çıkınca başına talihsiz bir kaza gelir. Kendine geldiğinde ise aynaya bakıyordur. Olanlara anlam veremez. Kullandığı zararlı madde ve alkole yüzünden hayal gördüğünü düşünür. Kendine gelmeye başlayınca yaşadıklarını hatırlar. Hatırladıkça da yaşadıklarını tekrar yaşadığını anlar. Yani bir kısır döngü içerisine girmiştir ve hep 36. yaş gününü yaşamaktadır. Günün sonunda ölen Nadia gözlerini partide aynanın karşısında açar. Peki bunları neden yaşar?

KOnu itibari ile aklınıza "Bugün Aslında Dündü" filmi gelebilir. Zira kısmen benzerlik var. "Bugün Aslında Dündü" hikayesinde Bill Murray, hep nefret ettiği günü yaşıyordu. Her sabah aynı güne uyanıyordu. Ancak dizi ile filmi birbirinden ayıran keskin noktalar da çok. Bunlardan en önemlisi Russian Doll'da bu döngüye sıkışıp kalan sadece Nadia değildir. Alan isminde bir kaderdaşı var.

RUSSIAN DOLL
Russian Doll

Geçmişe dönebilseniz ne yapardınız?

Russian Doll ilk sezonunda Nadia ve Alan kısır döngüyü kırmayı başarmıştı. Bu yüzden ikili birbirlerine göz kulak oluyordu. Hayat devam ederken Nadia bu sefer yeni bir şeyi fark eder. Metroları kullanıp zamanda yolculuk yapabilmektedir. Elbette yine bunun gerçek olduğunu sorgular. Çünkü zamanda yolculuk yaptığında annesinin bedeninde kendi bilinci ile yaşamaya başlıyor. Hatta annesi kendisine hamiledir. Daha sonra geleceğe dönüp durumu Alan'a anlatır. Alan da kendi yolculuklarına başlar.

Peki siz, "geçmişe dönüp anneniz, anneanneniz yerine geçebilseydiniz ne yapardınız?" Cevaplar sanırım "arsa almak, altın veya bitcoin almak" gibi maddi unsurlar üzerine olacaktır. -Günümüz şartlarında makul.- Nadia da benzer çalışmalar yapıyor. Ama unutmayın! Zaman yolculuğu temalı dizi ve filmlerinden öğrendiğimiz bir şey varsa o da "geçmişle oynamanın tehlikeli olduğudur". Yapılan en küçük hata gelecek için kelebek etkisi yaratır.

Russian Doll'un yazarlar kısmında Nadia karakterini oynayan Natasha Lyonne'de var. Bence karakteri kendisi oynayacağı şekilde yazmış. Bu yüzden de rol ile resmen bütünleşmiş. Yani ne Nadia'yı sorguluyorsunuz ne de kurguyu. Kendinizi Nadia'nın macerasında bulunuyorsunuz. Bu sezon "Alan -yani Charlie Barnet- biraz daha geri planda kalmış" diyebiliriz.

Russian Doll sayesinde üç farklı zamana konuk oluyoruz. Günümüzün yanı sıra 1982 ve 1944 yıllarına gidiyoruz. Mekan ve kostüm tasarımları oldukça etkileyici. Dönemsel olaylara da güzel değinilmiş. Güzel göndermeler yapılmış. Metronun değişiminden zaman diliminin değişmesini anlayabiliyorsunuz.

Dizide beni huzursuz eden şeylerden birisi aşırı sigara kullanımı oldu. Adeta izlerken ben boğuldum. Bu konuda abartı bir vurgu vardı. Bir konu da günümüz ergenlerinin özellikle sosyal mecrada nokta yerine kullandıkları bir kelime oldu. Emin olun Nadia bu konuda Rivyalı Gerard'ı -yani Witcher'ı- geçer. Hatta tur bindirir.

Einstein-Rosen Köprüsü

Gelelim Russian Doll dizisinde tekrar karşımıza çıkan solucan deliği kavramına. Bir çok dizi ve filmde bu kavram ile haşır neşir olduk. Yıldızlar Arası, Fringe, Star Trek, Yenilmezler, 11.22.63, Yıldız Geçidi serisi bunlardan sadece birkaçı. İlk olarak 1916 senesinde Albert Einstein ve Nathan Rosen tarafından ileri sürülmüş. Bu yüzden Einstein-Rosen Köprüsü de deniliyor. Uzay ve zaman arası noktaları birbirine bağlayan kurgusal bir yapıdır. Bir noktadan geçtiğinizde kendinizi farklı bir zaman veya evrende bulabilirsiniz. Yani Russian Doll'da olduğu gibi zamanda yolculuk da yapabilirsiniz; Fringe'deki gibi paralel evrene geçiş de... Sinematik olarak mükemmel bir malzeme. Çok kullanılmasına şaşmamak gerek. Bazen solucan deliği aramak için uzaya çıkılır bazen de teknolojik imkanlar kullanılıp bir kapı yaratılır. Bazen ise bir şey yapmana gerek yoktur. Orada seni bekliyordur.

Russian Doll izlerken aklıma pek çok soru geldi. "Devamlı aynı günü yaşasaydınız bu hangi gün olurdu?" veya "Bir trene bindiniz sizi geçmişe götürdü. Nereye gitmek istersiniz?" Peki size sorsam cevabınız ne olur? Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/Xavjxmuowjs
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum