Gündem Bilim & Teknoloji

Rusya, Ukrayna ve Siber Savaş


Uğur İşçeviren 22 Şubat 10:10

Putin ve dünyanın geri kalanı arasındaki gerilim artık had safhada. Olası bir işgal ve bu işgalin yaratacağı evrensel sonuçlara dair tüm dünya kendi teorilerini üretmeye başladı. Rusya saldırırsa Batı bloğu buna cevap verecek mi? Zira Ukrayna kendini savunmaktan aciz. Eğer Batı bloğu cevap vermezse Kırım sonrası ikinci bir genişleme hamlesine sessiz kalmak ciddi bir itibar kaybı. Ancak sorun şu ki, aynı sertlikte cevap vermek de zor. Çünkü Rusya'nın kaybedeceği çok daha az şey var. Dayının meşhur lafı geliyor akla: "Kaybedecek bir şeyi olmayan adamdan korkmalısın yeğen."

Rusya'nın kaybedecek daha az şeyi olmasının yanında daha fazla sahip olduğu bir şey var ki o da siber gücü. Tüm dünya, silikon vadisinin olağanüstü cazibesine kapılmış olsa da Rusların ciddi bir siber kabiliyeti mevcut. Bunu dünyanın hizmetine sunmak konusunda pek cömert olmasalar da arkada ciddi bir hacker ordusu var. Hatta belki de sınıra dizdiği savaşmaya hazır ordudan daha efektif bir güçten söz ediyorum.

Rusya aslında başladı

Şu anda bu gücün Ukrayna üzerindeki yıkıcı etkisini zaten görüyoruz. Askeri müdahale öncesi Rusya, Ukrayna devlet hizmetlerinin neredeyse tamamını erişilemez hale getirdi. Sosyal hizmetlere erişim durma noktasında. Hükümete ait web siteleri kullanılamaz durumda. İki ulusal bankanın sistemleri erişime kapalı. Bunu elbette resmi olarak doğrulayan bir veri yok ama anlamak için siber bir deha olmaya da gerek yok. Ruslar kabul etmese de zamanında elektrik şebekelerini ve diğer kritik altyapıları kapatarak yıkıcı etki yaratmışlıkları var. Şöyle düşünün elektrik veya su altyapıları kapansa... Hastaneler ya da bakım hizmetlerinin yapıldığı kurumlar... Zaten mücadele gücü sıfıra yakın olan Ukrayna ile savaşmaya bile gerek kalmaz.

İşte bütün mesele burada başlıyor belki de. Rusların savaşmak zorunda olmadığı Ukrayna, Batı bloğunun güvencesi ile korunacaksa da Ruslar dibi başındaki topraklar elbette çok daha avantajlı. Peki bu avantajın olmadığı, tarafların coğrafi konumun değil saf gücün kazanacağı, toprakların önemsiz olduğu savaş nasıl olacak? Elbette siber olarak!.. Birçok insan olası 3. dünya savaşına dair teoriler koyuyor ortaya. Yıkıcılığı ya da ölümcüllüğünden bahsediyor. Bu pek tabi muhtemel bir fikir. Ama bu şartlar altında savaşın sadece havada, karada ya da denizde olmayacağı kesin.

Daha şimdiden toprak üstü kabiliyetten çok siber gücün önem kazandığı bu gerilimde iki tarafın orduları da çok güçlü.

Amerika ne kadar cesur?

Bir tarafta Çin ile beraber tüm dünyaya teknoloji üreten Amerika; diğer tarafta dünyanın en iyi hackerlarını barındıran Rusya. Geçen sene Microsoft'un yaptığı açıklama bile esasında bu tiyatronun bir perdesi gibi. Microsoft'a göre son iki yılda müşterileri için 13 bin ulus devlet korsanlığı teşebbüsü oldu. Temmuz 2019 ile Haziran 2020 arasındaki siber saldırganların seçimlerden olimpiyatlara kadar değişen birçok siyasi ve toplumsal saldırının yüzde 52’sinden Rus korsanların sorumlu. Yakın zamanda Amerika seçimlerine müdahale konusunda Facebook ve Rusya'nın müdahalesi hala tartışma konusu.

Yani anlayacağınız Ruslar bu sefer pek de zayıf sayılmaz. Hatta Putin'deki deli cesareti ile muazzam gayri meşru siber güç birleşince çoğu komplo teorisi gerçek bile olmaz. Tabii ki bunu zaman gösterecek ama Batı bloğu, bu mücadeleyi sessizce izleyen Çin'i de hesaba katmak zorunda.

Siyasi ve diplomatik dengeleri tahmin etmek mümkün değil ama işin teknoloji kısmında durum şu. Amerika teknoloji denen olgunun şu anki sahibi olsa da bu konuda tek rakibi daha önceden belirttiğim gibi Çin. Nitekim Çin de durmaksızın gelişiyor ve özellikle geleceğin pil teknolojileri üzerine fazlasıyla hükmediyor. Yani işin enerji kısmını zaten halletmişler. Bu savaşta olmayacak olmaları soğuk siber savaşta onlar için büyük avantaj. Özellikle web 3 kapıdayken...

Sıcak siber savaşta ise Ruslar son derece kabiliyetli. Hatta askeri zaafları en aza indirecek bir kabiliyet bu belki de. Rusya devlet olarak son derece güçlü bir siber hacking ağı kurdu yıllarca. Bugünleri hayal etmiş bile olabilir Putin. Kendisi son derece iyi bir yakın dövüş uzmanı olsa da bu savaşı uzaktan yürütmek istiyor bence. Temas olmadan... Bu yüzen son açıklamalarını bir gövde gösterisi ya da aba altından sopa olarak değerlendirmek bile mümkün.

Yumuşak karın ekonomi

Yani aslında Amerika/Batı bloğu için bu olası savaşı askeri ya da siber olarak yönetmek pek akıllıca değil. Ellerinde gerçek anlamda güçlü oldukları tek bir koz var. Ekonomi!... Bu konuda tüm dünyayı ikna edebilecek yeteneğe sahipler. Çünkü Rusların en büyük dezavantajı da burada başlıyor: İletişim!.. Bu durumda zaten zayıflayan Rus ekonomisini baskılamak en olası ihtimal. Bu ihtimalde devletler arası ticari faaliyetin dolara bağlı olduğu kısımda Rusya'yı kapı dışarı etmek, bir yöntem. O yöntemin doğuracağı sonuç ise yine teknolojinin kapısına dayanıyor. Rusya doğal olarak alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmek zorunda ve şu an buna imkan veren tek metot kripto! Evet, yine!.. Önümüzdeki günlerde böyle bir gelişme olursa çok değişik hareketlerle karşılaşabiliriz.

Sonuçta Amerika ve Batı bloğu bu sefer o kadar da diri değil. Daha doğrusu Doğu, artık eskisi gibi teknolojik Hint fakiri değil. (Hint fakiri demişken yazılımcıları ile dünyaya adeta yön veren Hintlilere de selam verelim.) Bu yüzden bu denk güçlerin mücadelesinin son yıllardaki FB-GS derbilerinden farksız geçmesini bekliyorum. Sahada olan biten bir şey yokken saha dışında amansız bir mücadele...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum