Leziz Tarifler

SADECE ÜÇ MALZEME İLE ACIBADEM KURABİYESİ


Deniz Tanyolaç 10 Nisan 18:54

Acıbadem kurabiyesi sevenlerden misiniz? Oldukça lezzetli ve bol protein içerikli kurabiyeyi evde yapmaya ne dersiniz? Tarife göz attığınızda aslına bu mükemmel lezzetin oldukça az malzeme ile çok kolay bir şekilde yapılacağını göreceksiniz. Tarifimi mutlaka deneyin!

Acıbadem kurabiyesi, badem, şeker ve yumurta beyazı ile yapılır. Asıl tarifinde üstünde bir adet acı badem bulunur, ismi de buradan gelmektedir.

Acıbadem kurabiyesi için malzemeler

  • 4 adet yumurta akı
  • 500 gr badem unu ( fındık unu da kullanabilirsiniz)
  • 1 su bardağı şeker + 1 su bardağından 2 parmak daha az şeker
  • Bir tutam tuz

Acıbadem kurabiyesi yapılışı

Acıbadem kurabiyesini badem unu ile yapabileceğiniz gibi fındık unu ile de yapabilirsiniz. Benim tercihim fındıktan yana çünkü çok daha lezzetli oluyor. Eğer fındıkları ya da bademleri bütün alırsanız rondodan geçirerek un haline getirin. Ben yarısını tam un haline getirip yarısını biraz daha büyük parçalı bırakıyorum. Aşağıya görsellerini bırakıyorum.

Acıbadem kurabiyesi yapmaya yumurta sarıları ile bir tutam tuzu, mikser yardımı ile iyice çarparak başlayın. Birkaç dakika sonra şekeri de ekleyip çırpmaya devam edin. Karışım beyaz köpük olana kadar çırpmaya devam edin.

Yumurta akı ve şeker görseldeki kıvamda olacak. Bazen aynı kıvamı yakalamak zor olabilir. Bu yüzden 5-6 dakika mikser ile çırptıktan sonra -yeterince karıştığına eminseniz- sonraki adıma geçebilirsiniz. Sonraki aşamada yavaş yavaş badem ya da fındık un/tanecik karışımını ekleyin. Bu aşamada mikser kullanmayın. Spatula yardımı ile yavaş yavaş karıştırın. Karışımınızın kıvamı çok katı olmasın. Tepsinize koyup şekil verirken zorlanırsanız kaşık yardım ile toplar halinde tepsiye aralıklı olarak dizin. Daha sonra yayılan kurabiyeler tam bir acıbadem kurabiyesi şeklini alıyor. Kıvamın aşırı cıvık olması kullandığınız yumurtanın büyüklüğüne göre değişir. Fazla cıvık olsa da merak etmeyin; aynı lezzeti yakalayacaksınız.
Bu esnada fırınınızı 180 dereceye ayarlayın. Acıbadem kurabiyesi sadece 13 dakika pişmeli. Ayrıca fırından çıktıktan sonra hemen dokunmayın. İyice soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.


Bu tarife göre yapılan acıbadem kurabiyesi uzun süre dayanabiliyor. Ayrıca yaklaşık 13 adet çıkıyor. Az malzeme ile çok kolay bir şekilde yapacağınız bu tarifi denedikten sonra yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Afiyet olsun.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Ceyda Düzgün
Ceyda Düzgün
23:03 @ 24.04.2022
Denedim ve harika oldu ?? Tarifi soranları da buraya yolladım :)