Sinema & TV

Salgın Hastalık Temalı Amazon Prime Ütopya İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 13 Ağustos 13:27

Son zamanlarda çizgi roman uyarlaması diziler epey revaçta. Buna bağlı olarak çizgi roman okuma oranı da artmış durumda. Peki "bir çizgi roman serisinde yaşanan olaylar yakın gelecekte gerçekleşmeye başlasa nasıl olur"? Üstelik bu olaylar sıradan olaylar değil; salgın hastalıklar... Karavan ile uğrayacağımız durağımız Ütopya, bu konuyu ele almış.

Ütopya'nın konusuna değinmeden önce şunu söyleyelim. Dizi ilk defa 2013 senesinde yayınlanmış. Argo konuşmalar, şiddet unusurları ve cinsel içerikler yüzünden ikinci sezonu çekilmemiş ve ekranlara veda etmiş. Yani IMDB'ye girip "Ütopya" yazarsanız kafanız karışmasın.

Dizinin konusuna gelecek olursak

Dizi, kendilerine miras kalan evi görmeye giden bir çiftin şokuyla başlıyor. Çünkü ev, eşya ile doludur. Yani bir istifçiden miras kalmıştır. Ne var ne yok diye eşyaları karıştırırlarken Ütopya isimli çizgi roman serisi bulurlar. İnternette Ütopya'nın değerini araştırırlar. Tatmin edici rakamlar ile karşılaşan çift, Ütopya'yı yakında yapılacak olan çizgi roman festivalinde açık arttırma ile satmaya karar verir.

Ütopya

İnternette ise bir Ütopya üzerine bir grup kurulmuştur. Sayılar hakkında konuşan bu grup, kayıp sayıların açık arttırma ile satılacağını duyunca, ilk defa buluşmaya karar verirler. Grup Ütopya'nın alt mesajlarına yoğunlaşmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen salgın hastalıkların laboratuvar kökenli olduğunu düşünmektedirler. Yani dünya üzerindeki çoğu hastalık bilinçli olarak yayılmaktadır. Böylece dünya nüfusunun kontrol altında tutulmaya çalışıldığı düşünülmektedir.

Dikkat etmemiz gereken husus

Burada bir es verelim. "Salgın hastalıkların laboratuvar ortamında üretilmesi" fikri aklınıza Covid salgınını getirdi muhtemelen. Diziyi bu bağlamda kutlamak lazım. Dizinin yapım aşaması, Covid salgınından öncesine dayanıyor. Salgın da yayın sonrası patlak verince dizi öncesi "bizim salgın ile bir alakamız yok" uyarısı verilmiş. Kutlamamız gereken yer ise Amazon Video'nun diziye devam kararı vermesi. Yani aslında Amazon krizi fırsata çevirmiş.

Grup Ütopya'nın bölümlerini almaya çalışır. Hesaba katmadıkları ise onlardan daha istekli bir alıcı olmasıdır. Hatta bu alıcı, o çizgi roman sayılarına sahip olabilmek için kural tanımaz. Grup ile meçhul adam arasında amansız bir kovalamaca başlar. Sonra anlaşılır ki Ütopya ve devamı Distopya, dünya üzerinde büyük bir komplo teorisini gizlemektedir.

Ütopya'nın yönetmen koltuğunda tanıdık bir isim var. Büyük beğeni ile okunan -hatta filmi çekilen- "Gone Girl" -yani "Kayıp Kız"- kitabının yazarı Gillian Flynn. Çekim teknikleri bakımından izleyici rahatsız etmemeye çalışmış. Özellikle şiddet sahneleri izleyicinin kurgusuna bırakılmış. Neler yaşandığı gösterilmemiş. Eğer benim gibi o kısımları izlemeyi sevmiyorsanız sizin de hoşunuza gidecektir. Oyuncu kadrosunda ise John Cusack var. Bu arada dizideki karakterler ile fazla bağ kurmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ne zaman diziden ayrılacağı belli olmuyor. Mesela benim favori karakterim ilk bölümde öldü.

Farklı bir mizah türünü bünyesinde barındıran fantastik yapım Ütopya, özellikle konusu bakımında izlenmeye değer. Ayrıca çok güzel bir yerde sezon finali yaptı. Ütopya'yı izlerken diğer bölümü merak edecek ve finali izleyince gelecek sezonu merak edeceksiniz. Aklınızda "Acaba?.." sorusu dönüp duracak.

Dizinin karavan puanı,

????
https://www.youtube.com/watch?v=IDNPdLal2Lw
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum