Aktüel Bilim & Teknoloji

Samsung Uygulamaları Yavaşlatıyor Mu?


Arda Akkaya 11 Mart 14:01

Hatırlarsınız -çok da eski değil- Apple'a eski cihazları yavaşlattığı gerekçesiyle 113 milyon dolarlık bir dava açılmıştı ve bu ceza rekor ceza olarak dillendirilmişti. Apple'ın bunu eski bataryaların yüksek performans gerektiren işlemler ile yaratabileceği zararlı etkiyi azaltmak amaçlı yaptığına dair bir açıklaması da mevcut. Zaten Apple'ın yavaşlatma olaylarının patlak verdiği zamandan biraz geri gittiğimizde iPhone cihazların aniden kapanma gibi sorunlarla karşılaştığını görüyoruz. Tabii iPhone'unuzun bataryasını değiştirdiğinizde bu performans kaybı ortadan kalkıyordu. Şimdi de Samsung hedef tahtasında.

Samsung için de benzer iddialar var

Galaxy cihazlarda bulunan GOS (Game Optimizing Service) ile 10 binden fazla uygulamanın performansının düşürüldüğü iddiası ortaya atıldı. İddia kısa bir süre sonra Samsung tarafından kabul edildi. Hemen ardından bu soruna yönelik bir güncelleme yayımlanacağı duyuruldu. Fakat bu güncellemenin hangi cihazları kapsayacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

Nedir ki bu GOS?

GOS, adından da anlaşılacağı gibi Galaxy cihazlar üzerinde oyun oynanırken ısınma, hızlı şarj tükenmesi, performans düşüklüğü gibi zararlı etkilerin bir kısmını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir çözümdür.

Sebebi bilinmeksizin GOS, sadece oyunlarda değil uygulamalarda da devreye giriyor. Hatta cihaz sıcaklığı makul bir seviyede olsa bile işlemci gücünü azaltıyor. Bu da genel sosyal medya uygulamalarının bile donması anlamına geliyor.

Faydalı bir şeye benziyor ama...

Ancak ne tesadüftür(!) ki cihazların kıyaslanma platformu olan 3DMark, AnTuTu Benchmark, PCMark gibi yazılımlarda GOS devreye girmiyor. Yani cihaz performansı test edilirken tam kapasite çalışabiliyor.

Üstelik bu sorun eski cihazlarda yaşanan bir sorun bile değil! Yepyeni Galaxy S20+, S20Fe, S21 ailelerinin hepsinde bu sorun mevcut.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizce Samsung'un yaptığı bu hamle yeni cihaz satışları için mantıklı mı? Yoksa bir marka güvenirliğini kaybederse bu onun için daha büyük bir sorun mu olur? Görüşleriniz bizim için değerli. Bir sonraki yazıma kadar kargalamaya devam edin!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum
Bu yazar henüz KargaPost paylaşmadı.