Sinema & TV

Şarkını Söyle 2: Çocukların İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 23 Şubat 10:15

Uzun yola çıktığınız zaman aracı kullanıyorsanız biraz dinlenmek için direksiyonu başkasına verirsiniz değil mi? Malum kargalamaya başladık başlayalı uzun ve aralıksız yol kat ettik. Bu yüzden ben de bu hafta karavanın direksiyonunu öğrencilerime bırakma kararı aldım. Hem yazma çalışmalarımızı değerlendirmek hem de gittiğimiz animasyon filmini akran gruplarına kendilerinin aktarması için böyle bir karar aldım. Girizgahı yapıp susuyorum. Karşınızda öğrencilerimin Şarkını Söyle 2 filmi hakkında düşünceleri...

Kağan Küçüksarı: Şarkını Söyle'nin ilk filmini televizyonda izlemiştim. Çok beğendiğimi hatırlıyorum. İkinci filmi ise sinemada izleme fırsatım oldu. Ben dahil arkadaşlarım bu filmi de beğendik. İki filmin de yönetmeni ve yazarı Garth Jennings.

ŞARKINI SÖYLE 2
SING 2

Şarkını Söyle 2 filmine geçmeden önce kısaca ilk filmden bahsetmek istiyorum. İlk filmde koala Buster Moon zor zamanlar geçiriyordu. Çünkü çok sevdiği tiyatrosu seyirci bulmakta zorlanıyordu. Bu durumdan kurtulmak için şarkı yarışması düzenlemeye karar verir. Yarışmaya çok çeşitli sorunları olan hayvanlar katılır. Sonrasında başarıya ulaşır ve güzel oyunlar sergilemeye başlar.

Hayaliniz varsa arkasından koşun

Devam Filmi Şarkını Söyle 2 de Buster ve arkadaşları maceraya devam ediyor. Alice Harikalar Diyarı'nın müzikali ile film başlıyor. Buster Moon New Moon Tiyatrosu'nda verdiği başarılı bir müzikalin ardından bu güne kadarki en göz alıcı tiyatro gösterisini yapmak ister. Bu iş için en uygun isim ise acımasız kurt Jimmy Crystal'in sahibi olduğu Tower Tiyatrosu'dur. Orada gösteri yapabilmek için Crystal'in gözlemcisi oyuna gelmiştir.

Bu film dipten zirveye çıkmanın simgesidir.

Anıl Doğan Gültepe

Seyit Ali Topcan: Moon gösterinin sorunsuz şekilde gitmesi için çalışır. Tek bir sorun olmaz. Bir gözü de Crystal'in gözlemcisindedir. Gözlemci oyunun ikinci yarısı başlamadan gösteriyi terk eder. Moon'a "yeteri kadar iyi değilsiniz" der. Moon, gözlemciyi takip edip yine de bir şans ister ama istediği şansı elde edemez. O da kendi şansını kendisi yaratmak ister ve ekibi ile gizlice Crystal'in karşısına, seçmelere çıkar.

Elvin Tamcan: Ancak Jimmy Crystal çok zor beğenen biridir. Seçmelerde tüm şovlara kusurlar bulmuştur. Sahneye kim çıkarsa çıksın kimisi daha gösterisini yapmadan kırmızı butona basmayı adet haline getirmiştir. Moon'un ekibi de sahnede gösteriye başlar başlamaz kırmızı butona basar. Tam sahneyi terk ederken produktör Gunter ortaya bir fikir atar. Bu onun uzun zamandır hayali olan uzay temalı bir müzikaldir. Fikir güzeldir ama devamında yapılmaması gereken bir şey yapar. Sahneye uzun zamandır sahneye çıkmayan rock yıldızı Clay Calloway'in de çıkacağını söyler.

Zootropolis filminden sonra izlediğim en etkileyici hayvanlar dünyası konulu animasyon film.

Oğuz Kağan Üneş

Kağan Küçüksarı: Şarkını Söyle 2 sonu itibari ile sürpriz barındırmayan, finali tahmin edilebilir bir film olmasına rağmen öğretmenim ve arkadaşlarım ile zevkle izledik. Karakterler çok sevimliydi. Bu yüzden asla sıkılmıyorsunuz. Ben filmin müziklerine de değinmek istiyorum. Duydukça sinemada olmasak kalkıp dans etmek istedim. Her müzik içinizi kıpır kıpır yapıyor. Filmin güzel olmasını sağlayan ana unsur bence bu.

Filmdeki karakterler

Sümeyye Karali: Ben Şarkını Söyle 2 karakterlerinin analizini yapmak istedim. Buster Moon kafasına koyduğunu yapan, azimli biri. İyi bir lider. Bize hayallerimiz varsa arkasından gitmemizi öğretti. Stan sinirli olmasına rağmen oğluna karşı çok hassas. Rosita annelik ve hayalinin peşinden gitmenin ne zor olduğunu bize gösteriyor. Clay Calloway'a benzer insanları çevremizde görebiliriz. En yakınını kaybeden ve hayata küsen insanlar bunlar. Clay Calloway'i tekrar hayata döndüren Ash ise yine hayatta o insanlara destek olan kişileri örneklemiş. Johnny'de çalışınca neler yapabileceğini gösterdi. Yani bir dersi anlamıyorum diye bırakmamalıyız. İnatla ona çalışmalıyız.

Başarmak istiyorsanız Buster Moon gibi asla vazgeçmeyin.

Muhammet Emir Genç

Esma Kul: Özetle ben ve arkadaşlarım filmi izlerken çok keyif aldık. Filmden çıkarılacak bir sürü ders de vardı. Bunlardan en önemlisi, amacımız olan konuya ulaşıncaya kadar pes etmeden çalışmaktı. Benim favori kahramanım Buster Moon oldu. Hem kendi hayalini hem arkadaşlarının hayalini gerçekleştirmek için çok çalıştı. Peki siz filmi izlediniz mi? Ne gibi çıkarımlar yaptınız? Sizin favori kahramanınız kim oldu?

Şarkını Söyle 2 hakkında öğrencilerimin yazdıklarını okudunuz. Onlar filmi çok beğendiklerini söylüyor. Ben de filmi çok beğendim. Mısırım elimde onlar ile beraber izledim. Sonrasında sınıfımızda filmin değerlendirmesini yaptık. Peki "öğrencilerin çocuk filmleri incelemesinin" devamı gelsin mi?

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/5Caqr5_aVUI

Bu yazıyı kargala!
2 Yorum
zuzy
zuzy
23:01 @ 23.02.2022
Kesinlikle çok keyifli bir yazı olmuş, devamını bekliyorum.
Meryem
Meryem
09:50 @ 09.03.2022
Aferin çocuklar