Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Senin Seçimin Senin Masalın Kitap İncelemesi


Gamze Erdem Özcan 21 Eylül 17:07

Çocukluğumuzun vazgeçilmezi masallar, hepimizin dünyasında az ya da çok yer kaplar. Nesiller boyu belli başlı masalları dinledik. Kırmızı Başlıklı Kız (bence bu masalı bir de kurttan dinlemelisiniz!), Kurşun Asker, Alaaddin, Rapunzel hepsinin az çok gönlümüzde bir yeri var. Neredeyse bir çok masal karakteriyle birlikte bir şekilde hayatımıza girdi. Dinledikten sonra mutlu sonlara sevindiğimiz masallar... Ama sonu daha farklı olsaydı dediğiniz masallar var mı? Belki çocukluğumuzda yoktu fakat yeni nesil ebeveynler olarak bizler süreci ya da sonu pedagojik masalları değiştirmekte epey marifetliyiz. İşte tam bize göre hazırlanmış, "Senin Seçimin Senin Masalın".

"Konuşmayı ve dinlemeyi geliştirmek için harika."

Times Eğitim Eki

Bu kitapta uzun uzun kurgular yok, hatta kısa kurgular da yok! Ne var biliyor musunuz? Bol bol masal karakterleri, masal karakterine dost olabilecek diğer karakterler var. Mekanlar, yetenekler, karşılaşmak istemediğin kötü karakterler hepsi ama hepsi senin seçimin.

Kendi masalına, bir varmış bir yokmuş macerana hoşgeldin. Bu kitapta her şey senin seçimin...

Gözde masal kahramanlarından hangisi olmayı seçeceksin? Peki kurduğun bu dünyada, huysuz kralın sarayına mı, yedi denizlere mi yoksa karanlık ormana mı gideceksin?

Haydi o zaman! Bu büyülü kitapla, kaldır hayal gücünü dansa!

Bir milyondan fazla sattı

Nick Sharratt ve Pippa Goodhart'ın hazırladığı -You Choose Fairy Tales ismiyle yayınlanan- Senin Seçimin Senin Masalın, 2021 Ocak ayında çevrilerek ülkemizdeki raflarda yerini aldı. Pippa Goodhart ayrıca Laura Owen mahlasıyla Sakar Cadı Vini'nin de yazarı. Hayalgücünü geliştirmesi ve dil gelişimine büyük katkı sağlamasıyla da kısa zamanda bir milyondan fazla sattı. Çünkü bu kitapta masal, hikaye yok. Bu kitapta çocuklar özgürce kurgularını kendileri yapıyorlar. Kitabın içindeki sorular ve seçim yapabilecekleri zengin görsellerle kendi masallarını oluşturuyorlar. Hangi kahraman olacağından, ne yiyeceğine, masaldaki evine hatta masalın sonuna kadar kendi seçimiyle ilerliyor. Üzerinde saatlerce konuşabileceğiniz çeşitli görseller sizi ve çocuğunuzu kendi dünyasına anında çekiveriyor. Bu nedenle tecrübe etmiş bir anne olarak naçizane uyku saatini kaçırmak istemiyorsanız uykudan önce elinize almamanızda fayda var, diyorum.

Olumsuz eleştiriler...

Tüm bu övgülerin yanında sözü edilen bazı eleştilerden de söz etmemek olmaz. Kitapta kötü karakter seçmenizi isteyen bir bölüm var. Orada yarasalar, dev ayaklar, cadılar, cüceler, kurtlar var. Küçük yaşların korkacağından endişe edilerek eleştirilere maruz kalsa da eğer bu tarz karakterlerle karşılaşmadıysa o bölümü şimdilik kapatarak kullanabilirsiniz. Fakat masal dinleyen çocuklar zaten aşina oldukları için çok komik sohbetler de ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında benim de "Kralın Yeni Elbiseleri" masalına istinaden çizilmiş çıplak bir kral var. Bazı ebeveynlerin de bundan rahatsız oldukları ve kralı keçeli kalemle giydirdiklerini de belirtmeliyim!

Kitap 3-7 yaş aralığı için önerilse de, 4+ daha uygun diye düşünüyorum. Hatta 10 yaşa kadar ellerinden düşürmeyecekleri kesinlikle güzel ve etkili vakit geçirebileceğiniz bir kitap. Sadece ebeveynler değil ilkokul düzeyinde öğretmenlerimizin de yaratıcı yazma için keyifle kullanabilecekleri bir eser. İçerik ve hazırlanış şekli bakımından ben yerlisini tercih ederim diyenler için de yine ülkemizde masal derlemeleriyle gündeme gelen Ayşegül Dede'nin "Gel Bana Masal Anlat" seti de çok beğenerek kullandığım bir eser.

"Çocukları hayal etmeye, düşünmeye ve kendi hikayelerini yaratmayı itiyor."

Book Trust

Biz, günlerce bu kitapla çeşit çeşit masallar yazdık, çok güldük, çok keyifli vakit geçirdik. Zencefilli Kurabiye Prenses'ten, Çizmeli Kedi'nin Sihirli Lambası'na masalları karıştırdık bir masal çorbası yaptık. Mesela siz de Uyuyan Kırmızı Başlıklı Kız'ı deneyebilirsiniz. Deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden bu müthiş masal alet çantasıyla keyifli vakitler diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum