Dijital Oyun

Sevenlerin Gözü Yaşlı: Remake GTA Geliyor


Alp Eren Akkaya 18 Ekim 14:31

Z kuşağının çocukluğunun büyük bir bölümünü oluşturan efsane seri, eski oyunlarının remastered sürümü ile geri dönüyor. Büyük küçük hepimizin elinin altından geçmiştir Grand Theft Auto (GTA) serisi. Hepimiz bazen oyun sayfalarında bazense televizyon haberlerinde karşılaştık onunla. Kimi zaman eleştiriler aldı kimi zaman "çocukların ahlakını bozuyor" dendi. Hatta televizyon haberlerinde terör örgütü şifresi bile sandı insanlar.

https://www.youtube.com/watch?v=f7ZVqTFhIjs

Ancak hayatımızdan hiç çıkmadı. Şimdi ise nostaljik oyunlarının çıkacağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Geçen senenin başında dedikoduları yayılmaya başlamıştı aslında. Ancak senelerdir bu tarz haberlerin çıkması sebebiyle bilgisayar ve konsol oyuncularını heyecanlandırmamıştı. Rockstar Games sonunda efsanevi Grand Theft Auto serisinin remastered çıkacağını açıkladı. Kotaku sitesinde ise şu detaylar vardı. Rockstar Games yapımcıları önce üçlü paket şeklinde konsol platformuna çıkartmayı planlıyor. Daha sonrasında ise bilgisayar ortamında sevenleriyle buluşacak. Oyunlar -bir aksilik olmaz ise- Ekim/Aralık ayları arasında sevenleriyle buluşacak.

Rockstar game firması ne ve hangi oyunları yaptı?

Rockstar Games, diğer bir adı Rockstar NYC olan, Take-Two Interactive'e bağlı uluslararası video oyun yapımcı firması. Firma ABD New York'ta kurulmuştur. Başta Grand Theft Auto olmak üzere Max PayneL.A. Noire, The WarriorsBullyManhuntMidnight ClubState of Emergency, ve Red Dead gibi açık dünya ve serbest dolaşımlı oynanışı temel alan oyunlarıyla tanınmıştır. En büyük patlamasını GTA V ile yapmıştır ve dünya çapında takip edilen bir firma haline gelmiştir. Şu sıralar bu büyük performansını Red Dead Redemptıon ile tazelemiş ve tekrardan dünyanın en büyük oyun firmalarından biri olduğunu kanıtlamıştır.

Rockstar Games Oyunları

Peki remastered ne demek?

Remastered denildiğinde günümüzde akla gelen ilk fikir, oyunun baştan yapılması oluyor. Ancak remastered tam olarak bu değil. Daha çok oyunun günümüz şartlarına ve grafiklerine uygun hale getirilmesi anlamına gelmektedir. Fakat günümüz standartları dendiğinde aklımızda kesin bir görüntü oluşmamakta. Örneğin akla Rockstar Games tarafından yayımlanan Red Dead Redemption 2 veya Grand Theft Auto 4 grafikleri gelebilir. İkisi de aynı yapımcının oyunu olmasına rağmen aralarında büyük grafik farkları var. Bu konu hakkında söylenen kesin bir bilgi ise yok.

Grand Theft Auto serisinin ilk oyunları kalbimizde büyük bir yer kaplıyor. Ancak bu oyunlar artık çağ dışı. Dolayısıyla sadece nostaljik oyunculara hitap ediyor. Ben oyunun temel yapıtaşlarının grafik açısından değişeceği kesin gibi görüyorum. Oyun motorunun Unreal Engine 5 olacağı ise söylentiler arasında. Tabii bu oyun motorunu kullanacak olması, bu oyunların taş gibi olacağı anlamına gelmiyor ne yazık ki. Ancak benim düşünceme göre Rockstar Games bu oyunların yapımında ucuza kaçmaz. Sonuçta Rockstar Games çok büyük bir marka ve tek tük hataları dışında mükemmeliyetçi bir yapıya sahipler. Bu yüzden oyunlardan beklentim yüksek.

Rockstar Games hangi oyunları baştan yapacak?

Rockstar Games, bu efsanevi serinin bilinen ilk üç oyunu olan GTA San Andreas, GTA Vice City ve Grand Theft Auto 3 oyunlarında remake yapacağını açıkladı. Yani bu üç oyunun da içinde bulunduğu Grand Theft Auto Trilogy ile efsaneler, güncel bir biçimde bilgisayar ekranlarımıza gelecek.

Remastered yapılacak Grand Theft Auto oyunları

Oynanış ve hikaye değişecek mi?

Oynanış kısmında acayip meraklıyım gerçekten. Acaba Rockstar Games günümüz çağına uygun bir oynanış mı ekleyecek? Yoksa nostalji sevenleri memnun etmek için oynanışı aynı tutacaklar ve sadece grafiklere mi etki edecekler; emin değilim. Öte yandan Kotaku sitesinden yayılan haberlerde ise bu üç oyunun remasteredinin aynı zamanda mobil oyun platformuna da geleceği yönünde. Eğer ki bu haberler doğruysa oynanış anlamında yada görsel grafikler bakımından büyük beklentilere girmemek gerek. Ben oyunun aynı zamanda mobil tarafında gelmesinden pek hoşnut değilim açıkçası.

Eskisinin yerini tutar mı?

Z kuşağı gamerleri için büyük bir yer tutuyor bu seri. Hepimiz alıştığımız grafikleri ve oynanış mekanikleri illa ki arayacağız. Ben bunun biraz da aile evinin rahatlığından ayrılmak gibi olduğunu düşünüyorum. Başta çok zor gelse de yeni oynanış ve mekaniklerle beraber senenin en çok tutan oyunları arasına girebilir. Özellikle ben Grand Theft Auto 3'ü tekrar oynamayı deli gibi bekliyorum. Oyun çıktığında yaş itibariyle çok küçüktüm ve genel olarak ne yaptığımı bilmeden oynadım. Sonrasında ise oyunu baştan indirip oynamak grafikleri açısından bana pek kolay gelmedi. Her zaman hikayesini ve oyunun genel hikayesine etkisini merak etmişimdir. Bu remastered olayı, benim için biçilmiş kaftan oldu. Peki ya sizce Grand Theft Auto Trilogy, efsane Grand Theft Auto oyunlarının yerini tutabilecek mi? Aynı hazzı verebilecek mi? Yorumlarda fikirlerinizi belirtmenizi bekliyorum.

Daha önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum