Aktüel

Sırlarınız El Yazınızda Gizli


Sezer Aygün 26 Ocak 10:28

Her ne kadar günümüzde bütün yazışmalar artık internet üzerinden olsa da iddia ediyorum bu yazıyı okuduktan sonra eski defterlerinizi açıp bakacaksınız. Neden mi? Çünkü, diyelim ki siz bir bankada “filhakika, döpiyes, ciddiyet, kariyer, düzgün hayat, haleluya” diye kendinizi tanımlarken el yazınız “Let the Sunshine In” diyen ruhunuzu sokaklarda dans ederken gösterebilir. Bunu nasıl tanımlarız? Hangi verileri kullanırız? Emniyet birimlerinin suçlu aramasından iş dünyasındaki işe alımlara kadar sık sık kullanılan, pozitif bilimler arasındaki adı "Grafoloji" olan, el yazısı analizi dünyasına hoşgeldiniz.

Kalem aklın dilidir.

Cervantes

Antik çağdan günümüze el yazısı

3000 yıllık bir tarihten söz ediyoruz. Antik çağdaki Çinlilerden Romalılara kadar merak edilen bir konu bu el yazısı analizi. Aristo’nun da bu konu hakkında hiçbir şey söylememiş olması düşünülemezdi tabii: “Konuşulan sözler, zihinsel bir deneyimin sembolleri ise, yazılı sözler de konuşulan sözlerin sembolleri.” Çinli filozof Jo-Hau ise bu konuyu, “El yazısı şaşmaz biçimde bir kişinin akıllı biri mi yoksa akılsız biri mi olduğunu gösteriyor.” şeklinde açıklıyor. 20. yüzyıla geldiğimizde ise ünlü psikolog Alfred Binet de bu konu üzerinde çalışmalar yapar. Başarılı insanlarla sıradan insanların el yazılarında dikkat çekici farklılıklar tespit eder.

El yazısı, sözlü olarak ifade edilmeyen birçok karakter bilgisinin yazıyla ortaya çıkması olayıdır. Tek bir yazıyla kesin bilgiler elde etmek kolay değil ancak birçok işareti de gözle görülür hale getiriyor. Bununla beraber yazı çevresel faktörlerden etkileniyorsa yanılgılara yol açma ihtimali var. O sebeple farklı zamanlarda silinmeyen bir kalemle yazılmış yazılardan daha doğru sonuçlar almak mümkün. Yaş, olgunluk, psikolojik durum ve eğitim düzeyine göre de yazı, tabii ki değişiyor. Yani doktorların genelde yazılarının güçlükle okunması bir tesadüf değil. Sevdiğiniz kişiye yazdığınız mektup ile resmi kurumlara yazdığınız mektup arasında, el yazınız birazcık farklı olsun değil mi?

El yazısı beyin yazısıdır.

William Prayer

"Özgür ruhlu musun?" harflerine bak

El yazısı analizi ile ilgili bazı kaynaklar, kişinin tüm detaylarını vermediğini iddia ederken; bazı kaynaklar ise beş bin ayrı karakterin izlerini bulabileceğimizi söylüyor. Buna göre utangaç, meraklı, özgür ruhlu olup olmadığınızı harfler arasındaki mesafede; harflerin büyük veya küçük olmasında arayabilirsiniz. Bununla birlikte kağıt kullanımı sizin zaman kullanımınız ve planlama becerinizle paralellik gösteriyor. Öğrenciyken kağıt kullanımınız iş hayatınıza atıldığınızda değişiyor. Eğer geçmişin etkisinden kurtulamamış bir kişi iseniz yazınızı, sol tarafa yakın yazmaya gayret gösteriyorsunuz. Yazı başlangıçta kağıdın biraz ortalarına doğru başlıyorsa geçmişin etkisinden kurtulmuşsunuz gözüyle bakın. "Yazıyı ortalarda başlattınız" diyelim, altlara doğru sola kayma eğilimi gösteriyorsa "Houston, We Have a Problem!"... Dolayısıyla geçmiş olaylardan ne kadar uzak kalmaya çalışırsanız çalışın bir şekilde gündeminize oturuyor.

Kağıdın üst tarafı ve empati yeteneği

Yazınızın tamamı sağ tarafa dayanıyorsa, hedeflerinize bir an önce ulaşmak konusunda isteklisiniz. Yazı sonlara doğru, alt tarafta sağdan uzaklaşıyorsa gelecek planlarınızdan tereddütlüsünüz.  Kağıdın üst tarafına büyük bir boşluk bırakıyorsanız, empati yeteneğiniz gelişmiş ve çevrenize saygılı bir insansınız. Fakat yazmaya kağıdın en üst kısmından başladıysanız plan ve organizasyon konusunda biraz sıkıntılı olabilirsiniz. Sola meyleden yazı, karar verirken geçmişten etkileniyor olduğunuzu, sağa meyleden yazı ise gelecekten ilham alıyor olma ihtimalinizi gösteriyor. Bir de "Övsem mi, sövsem mi?" modunda kafası karışık olanlar var. Onlar da el yazısında, ortaya karışık bir meyil durumu yapıyorlar.

Yazınız dik ise, bağımsız ve belki kural tanımaz bir kişisiniz. Hafif sağa eğim varsa, güçlü iletişim yetenekleriniz var. Aynı zamanda kontrolcüsünüz, akıl ve duygularınızda sağlıklı bir dengedesiniz. Sağa eğim duygusallığın varlığını, sola eğim ise detaycılığı anımsatır. Solak olmadığı halde sola eğimli yazan kişilerin, mükemmeliyetçi kişilikleri olabilir.

N,M, R harfleri

Kişinin satıra başladığı yönü, iyimserlik düzeyi hakkında bilgi vermekte. Satır yönü düz ise hayata karşı dengelisiniz veya satır yukarı kayma eğilimindeyse olumlu tavırlara, aşağı ise olumsuz bir pencereye sahipsiniz. Satırlar arası genişlik veya darlık, yine organizasyon becerisi ile alakalı. Sağa yatık yazanların daha insancıl, harfleri küçük yazanların ayrıntıya takılan ve utangaç, iri yazanlarınsa ilgi meraklısı olduğunu belirten bilgiler var. N ve M harfleri diğer harflere göre belirgin ise iş bitiren veya sonuç odaklı olduğunuzu anlayabilirsiniz. R harfi diğer harflerden büyükse sanatçı bir ruhunuzun olduğunu söylemek mümkün. El yazısını hızlı yazıyorsanız, hızlı düşünüyorsunuz demektir. Bununla beraber düşüncelerinizi aktarmada da aynı hızı kullanıyorsunuz. Son olarak imla ve dilbilgisi kullanımı hakkında şunu söyleyebiliriz: "Eğitim düzeyi yeterli olduğu halde bariz hatalar veriyorsa kişinin dikkati hakkında artık bilginiz var demektir. Dikkatsiz..."

Her insan eşsizdir. Semboller dünyasındaki yazının eğimi, kalemin baskısı, harflerin büyüklüğü ve yazının hızı gibi detaylarla birbirinden ayrılan yazılar gibi... Son olarak, yazıda kendi yeteneklerinizi görebildiğiniz gibi başkalarının eşsizliğini de görmek muhteşem bir dünya. Tabii bir suçlu değilseniz.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
yavuz
yavuz
06:22 @ 18.02.2022
harika bir yazı yaaa
1 yanıt
14:27 @ 14.04.2022
teşekkür ederim :))