Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Solgun Mavi Gözler İncelemesi: Şiir Tadında Gerilim


Louis Bayard'ın aynı isimli romanından uyarlanan Solgun Mavi Gözler Netflix'te yerini aldı. Şiir tadında bir gerilim filmine hazır mısınız?

Sürpriz bozansız: Solgun Mavi Gözler

Solgun Mavi Gözler korku, gerilim ve polisiyeyi harmanlamış başarılı bir film. Augustus Landor geçmişi başarılarla dolu olan bir polistir. Eşini kaybetmesi, kızının ise kendinden kaçması yüzünden inzivaya çekilip insanlardan uzaklaşır. Bir gün davetsiz bir misafir kapısını çalar. Amerikan Askeri Akademisi komutanlarıdan birisi kendisini akademiye davet eder. Landor bu daveti reddedemeyeceğini anlar ve kabul eder. Akademidekiler kendisinden yardım ister. Çünkü ortada intihar süsü verilmiş bir cinayet vardır. Vaka Landor'un ilgisini çeker.

Olayı araştırmaya başlayan Landor bir tavernada genç bir asker adayı ile tanışır. Bu gencin adı Edgar Allan Poe'dur. Poe, cinayeti çözmek için Landor'a yardım etmek ister. Bu sayede yolları kesişir ve ortak olurlar. İkili, gizemli bir o kadar da korku dolu ipuçlarına ulaşmaya başlar. Durum göründüğünden daha karışıktır.

Solgun Mavi Gözler filmindeki Poe elbette kurgu bir karakter. Yalnız şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki gerçeğe oldukça yakın. Konuşma metinleri, fiziği ve tavırları resmen usta kalemi anımsatıyor. Filmin temasında Poe'nun büyük sırlar aradığı kalbin olması, güzel bir kadına mezarlıkta randevu vermesi ve tüm cevapları içki kadehlerinde araması Poe'nun hayatından küçük kesitler barındırıyor. Ayrıca kuzgun sahneleri ile de Poe'ya saygı duruşunda bulunulmuş.

1830 Amerika'sında geçen film güzel bir dönem filmi. Sinamotografisi o kadar başarılı ki filmi izlerken ara sıra kendinizi kar manzaralı kartpostala bakıyor sanıyorsunuz. Her sahnede değişen müzikler duygunun insana işlemesini sağlamış. Yani Solgun Mavi Gözler filminin müzikleri de çok güzel.

Solgun Mavi Gözler

Şiir ve Ölüm

"Ölümü şiirdeki en derin tema olarak görüyorum." diyor Solgun Mavi Gözler filminde Poe. Sanırım bir çok şair ona katılıyor. Nitekim "Yalancı dünyaya konup göçenler, Ne söylerler ne bir haber verirler." diye başlamış Yunus Emre. Sunay Akın ise "Hiçbir genç kız, taşımıyor kolyesinde, sevgilisinin fotoğrafını, ama ölüm, sayfaları oyulmuş, bir aşk romanının, içine gizliyor, tabancasını..." diyor. Can Yücel farklı yaklaşıyor ölüme. "İnsanlar için de belki ölüm, Toprakla bi tür, Yıkanmaktır diye düşündüm." Kısaca hangi şaire baksanız ölüm konulu bir şiiri var.

Çünkü ölüm hayatın bir gerçeği. Ölüm, sonrasının belirsizliğinden kaynaklanan bir sır. Bu yüzden oldukça ilgi çekici. Hepimiz korkarız ölümden. Bazı insanlar daha fazla korkuyor. Bu yüzden ölümsüzlük bulunana kadar kendilerini dondurmuşlar. Deneysel yöntemin işe yarayıp yaramayacağı ise belli değil oysa. Durum böyle olsa da kendini dondurtan ilk insan kapsül içerisinde 50. yılını tamamladı. Şu ana kadar kendini dondurtan insanlar 250 kişiyi bulmuş durumda. Hastalıklara çare üretilip, insan yaşam süresinin uzamasını bekliyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Anı yaşamak mı istersiniz? Yoksa donup uzun yıllar sonra uyanmak mı? Ben anı yaşama taraftarıyım. Hem uyanabileceğimiz bile meçhul.

Oyuncu Kadrosu

Solgun Mavi Gözler filminin yönetmeni Scott Cooper var. Cooper, Out of the Furnace ve Hostiles filmlerinde usta oyuncu Christian Bale ile çalışmıştı. Solgun Mavi Gözler filminde de ikili beraber. Filmde Bale'i, Landor rolünde görüyoruz. Ben Christian Bale'in her filmini zevkle izlerim. Ayrıca "bence en iyi Batman'di!" diyerek oyuncu hakkında kendi görüşümü net bir biçimde belirteyim. Harry Potter ve The Queen's Gambit serisi ile dikkatleri üzerine çeken Harry Melling'de Edgar Allan Poe rolünde oldukça başarılıydı. Kendisini kısa zaman içerisinde daha çok önemli rolde görebiliriz. Gillian Anderson'un X-files vari performansının yanı sıra, filmin kadrosunda Timothy Spall ve Simon McBurney yer alıyor.

Gotik havası ile Solgun Mavi Gözler eğer gerilim ve polisiye seviyorsanız mutlaka listenizde bulunsun. Özellikle filmin final sahnesi kendini tekrar seyrettiriyor. Merak ettiyseniz susuyorum. Şimdiden keyifli seyirler.

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/io0l8EkLhT4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum