Bilim & Teknoloji

Sonunda Geliyor: PSN Plus Premium Nedir?


Uğur İşçeviren 30 Mart 13:53

Playstation müdavimlerinin XBOX dünyasında gıptayla baktığı tek bir konu vardır. Gamepass!.. Evet, teknik açıdan özellikle 5. nesilde bariz üstünlüğü olan Playstation, Sony’nin tipik Japon ketumluğundan kaynaklanan yaklaşımlarından dolayı yıllardır kullanıcılarını mağdur ediyor. Mağdur edebiyatı ağır gözükse de 2020 yılı itibari ile abonelik sistemi artık kaçınılmaz bir gerçek. İlk çıktığında heyecan veren, özellikle PS4’ün son dönemlerinde ciddi “beleş oyun” kapısı olan PSN Plus (PSN+) artık demode.

Rakibi Microsoft, oyun kütüphanesini çılgınlar gibi geliştirirken ve 30 liraya satarken Sony yıllardır bizi ayda 1 oyuna mahkum etti. Kimi oyunların tabiri caizse çocuk oyunu olmasını da bir kenara koyalım. Aynı sürede XBOX kullanıcıları Gears, Halo, Forza, Star Wars gibi serileri elden geçiriyordu. Üstelik EA Play üyeliği de dahildi. Zaten XBOX’ın donanımdaki eksiklerini bu muhteşem servis ile kapattı yıllarca Microsoft.

Aboneyim abone!

Ama artık işler değişiyor. Amerikan usulü abonelik servisine Japonlar da dahil oluyor. Firmanın yaptığı açıklamalara göre PSN+ artık oyun kütüphanesi olarak varlığını sürdürecek. Klasik üyelik de devam edecek. Ama cüzi olmayan bir ücret ile abonelik daha kapsamlı bir hale gelecek. Eğer daha da çok isterseniz XBOX GamePass’ın yaklaşık 3 katını ödeyeceksiniz. Değer mi? Bence kesinlikle “evet”.

Uncharted’ı, God of War’ı, Horizon’u ya da Gran Tourismo’yu (eski bile olsa) kütüphanenize istediğiniz an indirebildiğinizi düşünsenize. Tabii bu durumun bir diğer güzel yanı da Microsoft’un daha da agresifleşmesi olacaktır. Sony’nin konsol piyasasında bir adım önde olduğu bilinen bir gerçek. Sırf bu yüzden aşırı doz Amerikan doları kullanan Microsoft, hem yaptığı yatırımlarla hem de bunları ucuza satmasıyla bu farkı kapatmaya çalışıyor. Kısmen başarılı oldu da. Ama Sony’nin bu hamlesi işleri tekrar eskiye çevirebilir. Zira PSN+ üzerindeki bu beklenti adeta Barcelona’nın yıllarca beklettiği forma reklamı gibi değerli. En azından kendi topluluğu açısından… Şimdi gelelim fiyatlandırmaya. Üç farklı kapsamın ilki bildiğimiz PSN+ klasik. İkincisi ülkemizde aktif olmayan PSN Now tadında. Esas fark yaratan son seviye üyelik ise belki de Gamepass’tan bile fazlası… Tabii daha pahalısı!..

PlayStation Plus Temel

 • PlayStation Plus üyelerinin bugün elde ettiği avantajların aynısını sağlar. (2 aylık indirilebilir oyun, özel indirim, bulut depolama, çevrimiçi deneyim)
 • Muhtemel Türkiye fiyatı şimdiki PSN+ ile aynı.
 • Aylık 1 ay 40 TL / 3 ay 100 TL / 1yıl 240 TL

PlayStation Plus Ekstra

 • Essential katmanının tüm avantajlarını sağlar.
 • PlayStation Studios kataloğundaki 400’e yakın PS4 ve PS5 oyunu.
 • Muhtemel Türkiye fiyatları 1 ay 60 TL / 3 ay 160 TL / 1 yıl 400 TL

PlayStation Plus Premium

 • Temel ve Ekstra katmanların tüm avantajlarını sağlar.
 • 340* adede kadar ek oyun ekler. (Çoğu orijinal PS, PS2, PS3 ve PSP oyunları)
 • PS Now hizmetinin aktif olduğu bölgelerde bulut oyun deneyimi sunacak. Böylece insanlar evindeki konsoldan başladığı oyuna bilgisayardan devam edecek.
 • Bu aşamada zaman sınırlı oyun denemeleri de sunulacak, böylece müşteriler satın almadan önce belirli oyunları deneyebilecekler.
 • Muhtemel Türkiye fiyatları 1 ay 75 TL / 3 ay 200 TL / 1 yıl 480 TL

Lansman oyunları da belli

Lansmanda Death Stranding, God of War, Marvel's Spider-Man, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 ve Returnal İle tanıtılacak sistem zaten baştan umut vaadediyor. Özellikle son dönem PS4 oyunları bile bu abonelik için güçlü bir neden. Hizmet başladığında PSN+, Essential olarak adlandırılacak. PSN Now da Premium seviye olacak. Haziran’daki ilk pilot bölgeler tahmin edebileceğiniz gibi Asya, ardından Kuzey Amerika, Avrupa  olacak. Kısa zamanda tüm dünyaya yayılması hedefleniyor ancak Ağustos’tan önce hayal kurmamız zor. Umarım yanılırız.

Konsol savaşlarında hem abonelik hem fiyat hem de stok yönetimi olarak geride kalan Sony, sadık kullanıcı kitlesi sayesinde yıkılmadı. Ama artık firmanın da bir hamle yapması şarttı ve sanırım bu birçok kullanıcı için heyecan verici. Bu hamleye Microsoft cephesinden nasıl bir cevap geleceğini hep beraber göreceğiz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum