Aktüel

SOSYAL MEDYA KULLANIMI VE SAYILARI


Konuk Yazar 15 Nisan 11:18

Son zamanlarda özellikle göçmenlerin Türk kadınlarını gizlice çekip internette paylaştığı görüntüler büyük tepkiye neden oldu. Göçmenlerin sorgulanmasından tutun, internetin hangi amaçlar doğrultusundan kullanıldığı tartışılmaya başlandı. Kısıtlamaların gelmesini isteyenlerle, serbestliğin devam etmesini savunanlar bir kez daha karşı karşıya geldi. Peki sosyal medyanın doğru kullanımı sağlanıyor mu? Ne gibi sorunlarla karşı karşıyayız? Bu haftaki konumuz sosyal medyanın kullanım şekli.

Sosyal medya alanları

Sosyal medya dünya üzerinde hızla artış gösteren bir araç. Bu araç kiminin fotoğraf merakına hitap ediyor. Kiminin fikir paylaşım merakına, kiminin iletişim merakına hitap ediyor. Hâl böyle olunca da dünya çapında milyarları bulan sayılara ulaşıyor sosyal medya profilleri.

Dünya nüfusunun %56'sı Internete erişim sağlayabiliyorken, %45'i birer sosyal medya kullanıcısı. Bunlara sahte isimle açılan hesapları da eklediğimizde aktif hesap sayısı dünya nüfusunun üstüne çıkıyor. 7'den 70'e... Özellikle yapılan son araştırmalarla kullanım yaşının 5'e kadar düştüğü belirlendi.

Sosyal medyanın yararları

İnternetin günden güne gelişmesi bize birçok konuda avantaj sağlıyor. Bunun en büyük örneklerinden birini şüphesiz ki biz yaşadık.15 Temmuz darbe girişimi sırasında... Hatırlarsanız darbe girişimi gerçekleştiği anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın halkı sokaklara davet etmesi, darbeyi engelleyen büyük adımlardan biri oldu. Bunu sağlayan ise canlı yanında gerçekleşen "FaceTime" görüşmesi oldu.

Ülkemizde akıllı telefon veya internetin olmadığı ev neredeyse yok. Bilgiye ulaşma konusunda da bize sonsuz bir alan yaratıyor internet ve sosyal medya. Neye, nasıl yarayacağının sınırı yok. Mesela ev hanımlarının kapanmanın olduğu dönemlerde sosyal medya üzerinden buldukları tarifler ve eğlenceler kapanmayı biraz daha katlanır hale getirdi.

Sosyal platform kullanım yaşı

Telefonun ve internetin her eve girmesinden sonra artık telefonlar birer susturucu olarak da kullanılmaya başlandı. Ebeveynlerin çocuklarını susturmak ve oyalanmalarını sağlamak için ellerine telefon vermeleri tehlikeli boyutlara ulaşma yolunda ilerliyor.

Yapılan araştırmalara göre 3-4 yaş civarındaki çocukların yaklaşık %20'sinin TikTok videoları izlediği tahmin ediliyor. Bunun ellerine tutuşturulan telefonlar veya yakın akrabanın yardımıyla olduğunu tahmin etmek zor değil. Her ne kadar sosyal medya kullanım yaşı alt limiti 13 olsa da gelen bazı eleştirilere göre 11 -hatta 8- yaşındaki çocukların profil oluşturdukları tahmin ediliyor.

Bağımlılık

Yani hayatımızın temel unsuru olan sosyal medya platformları artık bağımlılık seviyesine gelmiş durumda. Özellikle insanların sabah kalktıklarında ilk iş olarak sosyal medya bildirimlerini kontrol etmeleri bunun en bariz kanıtlarından biri. Mekanın ve anın tadını çıkarmak yerine insanların beğenisini kazanmaya yönelik yaşamak bir yerden sonra tehlike arz ediyor. En azından bu konuda yapılan sosyolojik araştırmalara göre...

Bu tehlikenin en somut örneği selfie çekerken hayatını kaybeden insanların sayısı. 2011-2017 yılları arasında dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 259 olarak tespit edildi. Bunun 5'i ise Türkiye'den... Bu sayının pandemi ile düşüşe geçtiği fakat açılmaların başlaması ile tekrardan bir ivme kazandığı tespit edildi.

Soruşturma

Tüm bunların ışığında ABD, Çin kökenli sosyal medya platformu TikTok hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamada başsavcılık "Çocuklar ve gençler zaten kaygı, sosyal baskı ve depresyon sorunlarıyla boğuştuklarından, sosyal medyanın onların fiziksel sağlıklarına ve zihinsel sağlıklarına daha fazla zarar vermesine izin veremeyiz." ifadelerine yer verildi.

ABD-Çin çekişmesinden mi kaynaklanıyor bilinmez fakat şirket yapılan suçlamaları reddetti. TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada "Topluluğumuzun refahını korumaya ve desteklemeye yardımcı olan bir deneyim oluşturmaya derinden önem veriyoruz ve eyalet başsavcılarının genç kullanıcıların güvenliğine odaklandığını takdir ediyoruz. Gençler için sahip olduğumuz birçok güvenlik ve gizlilik koruması hakkında bilgi vermeyi dört gözle bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Anlayacağınız aslında yapmamız gereken çocuklarımızı bunlardan uzak tutmak. Şüphesiz ebeveynlerin de kolaylığına gelmekte. Zira çocuklarının ağlaması kimsenin hoşuna gitmez. Fakat çocuklarımıza göstereceğimiz ilgi telefonlardakinden az olmamalı. Sonuçlarının uzun vadede kötü olmasını istemiyorsak çözümü bugünde aramalıyız.

#nevarneyokkargala

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum