Bilim & Teknoloji

Sosyal Medya Zengini Platformlar ve Ünlüler


Uğur İşçeviren 3 Temmuz 11:59
Geçtiğimiz günlerde de "Sosyal Medya Günü" kutlandı. Malum artık her günün özel bir anlamı olsa da sosyal medyanın yeri ayrı. Çünkü sosyal medya bizim için her gün özel. Her platformun kendine göre bir güzelliği var. Zaten yazarımız bu yazıda popüler olanları derledi. Peki son rakamlar ve popülerlik gelirlerine yansıyor mu? En popüler olan aynı oranda kazanıyor mu? Yani popüler olmak yetiyor mu? Zenginler sıralamasında durum nedir? Dünyanın en popüler futbolcusu Ronaldo artık Instagram'ın en güçlü ismi. Yaklaşık 300 milyon takipçisi var. Paylaşım başına 1.6 milyon dolar kazanıyor. Bu yönüyle film yıldızlarının ve şarkıcıların önüne geçti. En büyük rakibi Messi de listede yedinci sırada. Dwayne Johnson, Selena Gomez, Kim Kardashian, Justin Bieber ve diğerleri...
  1. Cristiano Ronaldo: 1 milyon 600 bin dolar
  2. Dwayne Johnson: 1 milyon 520 bin dolar
  3. Ariana Grande: 1 milyon 510 bin dolar
  4. Kylie Jenner: 1 milyon 490 bin dolar
  5. Selena Gomez: 1 milyon 460 bin dolar
  6. Kim Kardashian: 1 milyon 410 bin dolar
  7. Lionel Messi: 1 milyon 160 bin dolar
  8. Beyoncé Knowles: 1 milyon 140 bin dolar
  9. Justin Bieber: 1 milyon 100 bin dolar
  10. Kendall Jenner: 1 milyon 5 bin dolar
Anlatmaya gerek yok biliyorsunuz! Hepsi yaptıkları işten daha fazla parayı sosyal medya araçlarından kazanıyor. Yani sosyal medya artık en büyük sponsorluk aracı. Peki sosyal medya böylesine para dağıtırken kendi kasalarında durum nedir?
Sanırım en popüler, en çok kazanan, en fazla kullanıcıya sahip platformu bilmek sorun değil. Facebook!.. Esas mesele, ardından gelen sosyal medya platformlarının durumu. Çünkü Facebook, uzun bir süre yerini kaybetmeyecektir. Yine de Z kuşağının etkisini unutmamak gerek. Y kuşağının tepeye çıkardığı Facebook, artık demode. Z kuşağının yeni favorileri var. Peki nedir bunlar?

Facebook

2.7 milyar kullanıcı
$86 milyar

Youtube

2 milyar kullanıcı
$19.8 milyar

Whatsapp

2 milyar kullanıcı
$5 milyar

Instagram

1.1 milyar kullanıcı
$6.8 milyar

TikTok

689 milyon kullanıcı
$35 milyar

Snapchat

433 milyon kullanıcı
$911 milyon

Reddit

430 milyon kullanıcı
$212 milyon

Pinterest

416 milyon kullanıcı
$1.5 milyon

Twitter

353 milyon kullanıcı
$3.7 milyar

LinkedIn

310 milyon kullanıcı
$8 milyar

Facebook zirvede "şimdilik" yalnız

Tablodan da anlayacağınız gibi, zenginler kulübünün sıralaması yakın zamanda değişebilir. Yani eski olmak, daha çok kullanıcıya sahip olmak, en çok indirilen uygulama olmak yetmiyor. Y kuşağının ellerinde yükselen sosyal medya devleri, Z kuşağından aynı talebi görmüyor. Çünkü Z kuşağı, çok daha hızlı ürünler istiyor. Hızlı tüketim, "fast-food sosyal medya"!.. İsimleri bile öyle aslında; Insta (kısa) ve TikTok... Sanırım bu yüzden Instagram Facebook'un, TikTok da Youtube'un listedeki yerlerine göz koydular. Hızla da yükseliyorlar. Zaten TikTok 1/4 kullanıcı sayısı ile Youtube'un gelirlerini neredeyse ikiye katladı. Keza daha dün hayatımıza giren Instagram da, yılların Twitter'ının gelirlerini ikiye katlamış vaziyette. Çünkü Y kuşağı her ne kadar bu platformları hayatımıza soksa da artık yön veren nesil, Z kuşağı. Onlar için de en önemli şey hız! Bu gelir tablosunda katman dışı olan tek platform ise sosyal medyanın karizmatik çocuğu LinkedIn. Sonuçta hem düşük kullanıcı sayısına olmasına hem de popüler olmamasına rağmen en yüksek gelir kalemlerinden birine sahip. Çünkü iş dünyasının sosyal medyası. Zaten paranın en çok yoğunlaştığı platformun, parayı diğerlerinden az kazanması beklenemezdi..

Popüler olmak yetmiyor

Facebook, bir zamanlar tüm reklamların merkeziydi. En ünlü markaların Facebook hesapları mevcuttu. Ancak artık çoğu ya kapandı ya da pasif durumda. Çünkü yeni trend Instagram. Aslında Facebook çok daha fazla kişiye ulaşabilse de Instagram daha etkili bir reklam aracı. Çünkü daha etkin kullanıcılara hitap diyor. Sonuçta herkes, zamanını (ve potansiyel olarak reklam harcamalarını) nereye yatıracağını bunu göz önünde bulundurarak seçer. Bu yüzden siz de en doğru reklamı verirken stratejik davranmalı ve etkileşimi en kısa yoldan nasıl alacağınızı tespit etmelisiniz. Görünen o ki artık popüler olmak yetmiyor. Doğru model, en iyiyi en kısa sürede vermek. Şimdilik bunu en iyi yapanlar en hızlı yükseliyor. Tabii zaman ne gösterir bilinmez. Sizce geleceğin sosyal medya devi, yine Facebook mu olacak yoksa bu hızlı yükselişin sonunda yeni bir lider mi olacak? Sosyal medyanın her türlüsünün etkisini dinlemeniz için aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm.
https://www.youtube.com/watch?v=3E7hkPZ-HTk
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum