Aktüel

Sosyalleştiğiniz Altı Kişi Sizi Elon Musk'a Ulaştırabilir


Sezer Aygün 18 Eylül 23:59

Tabii Elon Musk, uzay veya Tesla ilginizi çekiyorsa... Yoksa tercih size kalmış. İsterseniz bu kişi Kraliçenin ölümünden dolayı Prens Charles olsun. Hazırlanın bu formülün hikayesini anlatıyorum. 1929'da Macar yazar Frigyes Karinthy, Her Şey Farklı adlı bir kitap yayınlar. Kitabın içinde Zincirler başlığı altındaki hikaye bir sosyal bağlantıyı anlatır. İki insan arasındaki mesafenin uzaklığına bakmadan bir dostluk ağı kurulabileceğinden bahseder. Bu sosyal ağ, büyük dünyayı küçülür hale getirmektedir. Bu hikayeden bugünleri etkileyecek bir tartışma meydana gelir. Tartışmanın büyüsü matematikçi, sosyolog ve fizikçilere kadar ulaşır.

Altı derecelik ayrılık

Gezegendeki tüm insanların birbirine beş veya daha az kişi vasıtasıyla ulaşmasının teorisi... Six degrees of seperation teorinin orijinal ismi. Karinthy'nin ardından 1969 yılında ünlü psikolog Stanley Milgram bir deney yaptı. Küçük dünya adını verdiği deneyde Amerika'nın sosyal ve fiziki uzaklık açısından birbirinden farklı olan iki eyaletini ve iki kişiyi seçti. Bu rastgele seçilen kişiye Massachusetts'ten bir yabancıya bir paketi göndermesini istedi. Gönderen kişi, alıcının adını, mesleğini ve genel konumunu biliyor, ancak adresini bilmiyordu. Paketi, tüm tanıdıklarının içinden, hedefi şahsen tanıması en muhtemel olduğunu düşündüğü kişiye ulaştırarak aynısını tekrar etmesini istedi. Sonunda paket Kansans'tan çıktı. Iowa, India, Tennessee, Virginia, Newyork yollarını takip ederek hedef olan Boston'a ulaştı.

Miligram’ın deneyi insanlar arasında tahmin edilenden daha az sayıda kişi ile sosyal iletişimin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü başlangıç aşamasında araştırmacılar bu sayıyı yüz kişi olarak tahmin ettiler. Bu çalışma altı adımdaki iki kişinin mutlaka birbirini sosyal olarak tanıdık olacağı tezini destekledi. Fakat bazı konuları aydınlatamadı. Bu sebeple iddia bilimsel olmaktan çok bir şehir efsanesi olarak kabul edildi. Bulunan veriler yayınlanınca olay daha popüler hale geldi. Çok sonra içinde Kevin Bacon'un olduğu altı derecelik ayrılık adında bir oyun ve film bile yapıldı.

Algoritmaların kralı Facebook ve Linkedin

1960'larda kısıtlı imkanlarla yapılan araştırma 2001 yılında, Columbia Üniversitesi'nde profesör olan Duncan Watts'ın araştırmalarıyla devam etti. Watts bir e-posta kullandı. 157 ülkede 48.000 gönderici ve 19 hedeften veriler topladı. Ortalama aracı sayısının gerçekten altı olduğunu buldu. Buna karşılık 2008'de Microsoft, veri tabanındaki 180 milyar kullanıcıyı analiz etti. Microsoft'un bulguları da ortalama 6.6 sekmeydi. 2016'ya geldiğimizde Facebook araştırma yapmaz mı zannettiniz? Sosyal medya devi Facebook'a göre 1.6 milyar kullanıcısının aracı uzunluğu 2008 yılında 4.28. Son verilerle Prens Charles'a 3.57'lik bir mesafeniz olduğunu artık biliyorsunuzEğer, Linkedin veya Facebook kullanıyorsanız bu altı derece ayrımın nasıl çalıştığını bizzat görmüşsünüzdür. "Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler" bölümündeki bireysel profiliniz 2. veya 3. bağlantılarla etiketlenir. Ortak arkadaşlar ve bu bağlantılar aracılığıyla aradaki bağı gösteren bir harita kullanır.

Prens Charles ile aradaki üç kişi! Aradan çıkar mısınız?

Bir sonraki büyüleyici soruya geldik.. Sosyal ağlar derece sayısını nereye kadar azaltır? Bunu henüz bilmiyor olabiliriz. Fakat insan bilimden destek alarak hızla üretmeye devam ediyor. Ortaya çıkan kombinasyonlar ve son durumun geldiği mozaik hayal edilenlerin gerçek olmaması için hiç bir neden olmadığını ortaya koyuyor. Ortalama bir yüzyıl kadar önce yazılmış bir hikayenin görülür olması için sadece zamana ihtiyaç var. Dolayısıyla, Prens Charles'a tahta oturmasından dolayı tebrik, Kraliçe'nin ölümünden dolayı da üzüntü mesajı göndermeniz hiç de zor değil. Buna Elon Musk da dahil. Yani hayal kurmaya devam et.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum