Sinema & TV

Spider-Man Evreninin Medyumu Madame Web Kimdir?


Alp Eren Akkaya 28 Ağustos 10:53

Madame Web (Cassandra Webb), Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. İlk olarak Kasım 1980'de yayınlanan The Amazing Spider-Man #210'da görülmüştür. Yazar Denny O'Neil ve sanatçı John Romita Jr. tarafından çizimi ve hikayesi tamamlanmıştır. Genellikle karakter Spider-Man çizgi roman serisinde dost bir karakterdir. Örümcek ağına benzeyen bir yaşam destek sistemine bağlıdır. Miyastenia gravisli yaşlı bir kadın olarak karşımıza çıkmıştır.

Cassandra Webb Salem, Oregon'da doğmuştur. Felçli, kör, telepatik ve ön sezili bir mutanttır. Aynı zamanda profesyonel bir medyum olarak çalışmaktadır. Başlangıçta miyastenia gravis hastalığına sahiptir. Kocası Jonathan Webb tarafından tasarlanan ve örümcek ağı şeklinde bir dizi tüp içeren bir yaşam destek sistemiyle yaşama tutunuyordu.

Spider-Man ile ilişkisi ne?

Daily Globe'a yapılan bir saldırı sırasında, Örümcek Adam olarak Peter, yalnızca Madame Web'in yardımcı olabileceği bir ipucu buldu. Onu ziyarete gitti ve güçlerini suçluları bulmasına yardım etmek için kullandı. Peter'ın dairesine geldiğinde onun Örümcek Adam olduğunu bildiğini ortaya çıkardığında kısa süre sonra gücüne inanmaya başladı. Daily Globe gazetesinde, bir dolandırıcılık sırasında kaçırılan öğrencilerinden birini Spider-Man kurtardığında Peter Parker'ın gizli kimliğini keşfetti.

Sonrasında Örümcek Adam, iki kişinin bir suikast girişiminde bulunduğunu öğrendiğinde Madame Web ile buluştu. Bir maraton sırasında onları durdurmaya çalışırken, ankesörlü bir telefonla onunla temasa geçti. Ona bir su kulesinin yanında iki suikastçı olduğunu söyledi. Hedefleri, bitiş çizgisine başkanlık eden politikacı Barney Wicker'dı. Örümcek, su kulesinin çatısını üzerlerine devirerek suikastçıları durdurdu.

Beşlinin buluşması

Madame Web, beş kişinin beş gizli kalıntıyı bir araya getirdiği bir ritüel olan Beşin Buluşması isimli törene katıldı. Bu kalıntılar bir araya getirildiğinde, onlara sahip olan beş kişiye özellikler verir. Bunlar güç, bilgi, ölümsüzlük, delilik veya ölümdür. Bu 5 kişi özellikler arasından seçimlerini yaptı. Madame Web sezgilerini kullanarak işin püf noktasını gördü. Püf noktası, bu güçlerin ilk başta oldukları gibi görünmemesiydi. Yani ilk başta delilik gibi görünen şey aslında bilgiydi. Güç gibi görünen şey delilikti. Ölüm, ölümsüzlük gibi görünüyordu. Bu yüzden Madame Web "ölümsüzlük" aldı. Norman Osborn "Delilik" aldı. Morris Maxwell "Bilgi" aldı. Gregory Herd "Ölüm" aldı. Mattie Franklin güç hediyesi aldı.

Büyük güç büyük sorumluluk getirir

Söylentilere göre Sony'nin yeni filmi Madame Web'de Adam Scott, genç Ben Parker’ı oynayacak. Böylece Peter Parker’ın Ben Amca’sına yeni bir perspektifte görebileceğiz. Marvel Sinematik Evren’de (Marvel Cinematic Universe - MCU) Ben Amca’nın adının pek geçmemesi birçok Örümcek-Adam hayranı için hayal kırıklığı yaratmıştı. Sony belki de “Madame Web” ile bu eksiği telafi edecek. Ben Amca en son 2012'de İnanılmaz Örümcek-Adam'da (The Amazing Spider-Man) ile karşımıza çıktı. Aynı zamanda 2002'de Sam Raimi'nin Örümcek-Adam'ında da seyirciyle buluştu. Aslında MCU severlerin kızgınlığı -Origin Spider-Man filmlerinde olduğu gibi- filmin Ben Amcanın ölümüyle başlamaması değil. Ben Amca şu ana kadar MCU evreninde hiç yer almadı. Yani serinin fanları, Spider-Man'ın gelişiminde böylesine büyük rolü olan bir karaktere hiç değinmemesinden dolayı Sony ve Disney yöneticilerine kızgın.

Adam Scott'ın muhtemelen genç Ben Amca'yı canlandıracak olması izleyicilere karakteri belki de ilk kez ve farklı bir perspektiften görme fırsatı verecek. Ben'in hayatının daha erken dönemlerinde tanık olmak fanları bir nebze rahatlatacak. Karakteri beyaz perdeye geri getirmenin heyecan uyandırıcı bir yolu gibi duruyor bu fırsat. Ben'in -Örümcek-Adam'da Cliff Robertson ve İnanılmaz Örümcek-Adam'da Martin Sheen performanslarıyla- ekranda iki kez öldüğünü gördükten sonra bu sefer karakterinin başka bir dönemine gideceğiz.

"Madame Web" ne vaat ediyor?

Henüz doğrulanmadığı için biliyorum. Ancak Madame Web'in hikayesinde Spider-Man amcası Ben Parker'ın kız kardeşi Mary Parker'ı hamile olarak göreceğiz gibi. Mary'nin çocuğunun doğmadığından emin olmak isteyen kötü bir güçten korunmaya ihtiyacı var. Bu senaryodaki çocuk şüphesiz Peter Parker! Eğer Peter Parker yoksa Örümcek-Adam da olmayacak. Film, Ben Amca'nın Mary'nin yanında olmasını, "büyük güç büyük sorumluluk getirir" mantrasını anlatacak. Hayatını bununla nasıl yönettiğini bizlere gösterecek. Yapım, Madame Web (Dakota Johnson) karakterini canlı aksiyonda ilk kez tanıtacak. Ben Parker onunla veya ortaya çıkan diğer olası örümcek varlıklarla etkileşime girebilir. Resmi olarak henüz bir açıklama gelmedi. Ancak genç Ben Amca'nın filmde önemli bir rol oynaması için bolca olasılık var.

Madame Web'in hangi hali Sony Universe'ye katılacak?

Madame Web'in bu kadar çok versiyonu varken, Dakota Johnson'ın karakterin hangi versiyonunu hayata geçireceği sorusu akla geliyor. Orijinal, en iyi aday gibi görünüyor. Ancak Marvel Sinematik Evreni, filmlere gelince Ultimate Universe'den esintilere yer verdi. Bu yüzden şu anda yorum yapmak için çok erken. Hiç beklemediğimiz bir Madame Web görmemiz de mümkün. Ancak ben şahsi olarak bunun paralel evrenlerdeki Spider-Man'ların daha rahat bir araya getirilmesi için bir adım olduğunu düşünüyorum. Neler olacağını zaman gösterecek.

Madame's Web'in çizgi romanlardaki birincil işlevi, genellikle Peter Parker'ı, Spider-Man: No Way Home'da ve animasyonlu Across The Spider-Verse'de oynananlardan farklı olarak, diğer zaman çizgilerinden ve evrenlerden örümcek kahramanları bir araya getirmektir .

Tabii ki, Sony birçok Örümcek karakter projesini bağlantılı bir evren yapmaya çalışıyorsa, Johnson'ın karakterin Julia Carpenter versiyonu olması taşları tamamlar. Eğer durum buysa, hikayesi şu anda geliştirilmekte olan Avcı Kraven filmiyle ilişkili olabilir.

Film, 6 Ekim 2023 tarihinde vizyona girecek. Filmde Johnson ve Scott’a Sydney Sweeney, Emma Roberts, Celeste O'Connor eşlik ediyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum